• pondělí 16. března 2009
  • Michal Berg

Ve čtvrtfinále se Slezan střetne s Orlovou

První krok v podobě postupu z předkola mají opavští hokejisté za sebou. Nervydrásdající souboje s Břeclaví dopadly pro Slezan úspěšně a po dvou dnech volna je na programu čtvrtfinále proti Orlové. První zápas série, která se hraje stejně jako předkolo jen na dva vítězné zápasy, je naplánován na ledě soupeře na úterý 17. března, odveta se bude hrát na opavském zimním stadionu ve čtvrtek 19. března od 18:00. Případný třetí zápas by se hrál opět v Orlové v sobotu.

Tým Orlové patří k největším překvapením letošního ročníku 2.ligy. Poté, co vloni zůstal před branami play-off, jen o jednu příčku za opavským týmem, se ani letos nečekaly od týmu trenéra Česlíka zázraky. O to víc překvapivě se Orlová od počátku soutěže držela na předních příčkách tabulky a stejně jako opavský tým si na několik kol vyzkoušela i pozici lídra celé tabulky. Orlové se také jako jednomu z mála týmů vyhnul dlouhodobý pokles formy, který např. Šumperk zaznamenal hned v úvodu sezóny, Slezan na přelomu listopadu a prosince nebo Valašské Meziříčí v lednu. Konečné čtvrté místo po základní části je tak pro Orlovou velkým úspěchem.

V předkole se Orlová střetla s týmem Žďáru nad Sázavou, který si účast v play-off vybojoval až v posledním kole, nic lehkého ale orlovský tým nečekalo. Doma sice vyhrál 5:1, v odvetě jim ale chyběl nemocný brankář Šafránek a Žďár doma uspěl v poměru 5:4. V rozhodujícím duelu pak Orlová potvrdila dobrou výkonnost a zvítězila 4:0.

Jako velmi duležitý hráč se kromě brankáře Šafránka ukázal útočník Marek Haas, který v Orlové hostuje s prvoligového Havířova. Ve třech zápasech předkola nastřílel čtyři branky, na jednu navíc přihrál. Jeho útok se zkušeným Potočným a Škatulou tak představuje v současné době největší nebezpečí pro opavskou branku.

Opavský tým má v letošní sezóně s Orlovou lepší vzájemnou bilanci. V prvním zápase byl doma úspěšnější Slezan, v odvetě vyhrála Orlová až po prodloužení, přičemž rozhodnčí neuznal Opavě podle všeho regulérní branku. V nadstavbové části pak Orlová doma vyhrála 5:3, když o vítězství rozhodla v posledních deseti minutách, opavský tým si to ale vynahradil tři kola před koncem základní části, kdy soupeře doma roznesl v poměru 9:2. Zajímavostí je, že v tomto zápase vstřelil branku každý z devíti útočníků Slezanu, který do utkání nastoupil.

V opavském týmu je nejproduktivnějším hráčem v play-off zatím David Kovalovský, který vstřelil dvě branky a na jednu přiohrál. Tři gólové přihrávky pak má na svém účtě Josef Tichý. V úterním zápase je nejistý start útočníka Romana Szturce, jeho mateřská juniorka Vítkovic nastoupí k prvnímu zápasu finále play-off juniorské extraligy. Szturc nastoupil za Vítkovice už v sobotu a absolvoval tak dva náročné zápasy v jednom dni - od 13:00 se podílel na postupu svého juniorského týmu do finále a večer pak pomohl přihrávkou na první gól kolegy Rehuše porazit Břeclav.

V posledním zápase se Žďárem nastoupila Orlová v této sestavě:

Šafránek – Mintěl, Vydra, Prokop, Samiec, Kudláček, Urbánek, Golab – Grygar, Kraft, J. Dušek – Škatula, Potočný, Haas – Stránský, Blatoň, Studený.

Nejproduktivnější hráči ve vzájemných zápasech letošní sezóny

Opava:             Orlová
Měch        4+3    Potočný     3+2
Tichý       2+4    Dušek       2+2
Grofek      3+2    Grygar      2+2
Kovalovský  2+2    samiec      2+0
Černý       1+3    Minařík     1+1
Tůma        1+3    Prokop      1+1
Chalupa     3+0    Škatula     0+2
Kocián      2+1
Polok       1+2

Další dvojice ve čtvrtfinále play-off jsou Šumperk - Šternberk, Valašské Meziříčí - Uničov a Hodonín - Vsetín.