• pátek 02. července 2010
  • Filip Lefenda, Jan Hochman

Vše je nakonec jinak, 2.liga pokračuje i nadále ve třech skupinách

Před časem jsme vás informovali o chystané staronové změně, která měla druholigové celky sloučit do pouhých dvou skupin. Této varianty se však nakonec nedočkáme, svaz ve finální fázi rozhodl úplně jinak. I nadále se bude pokračovat systémem tří skupin. To ovšem neznamená, že liga poběží na stejném principu jako loni. Změn je zde více než dost.

Do nového ročníku II. ligy nastoupí celkem 35 mužstev a bude se opět dělit do tří skupin s již známými označeními Západ - Střed - Východ. Už z počtu přihlášených mužstev je zřejmé, že jedna ze skupin bude mít lichý počet účastníků. Jaké že je tedy rozdělení do skupin? Skupiny Západ a Střed budou mít po deseti účastnících, skupina Východ bude obsahovat onen lichý počet a to patnácti klubů.

Účastníci skupiny Západ:
HC Baník Sokolov, HC Česká Lípa, HC Děčín, HC Klášterec nad Ohří, HC Klatovy, HC Milevsko 2010, HC Roudnice, HC Řisuty, TJ Baník Most, TJ Jablonec nad Nisou

Účastníci skupiny Střed:
HC Benešov, HC Chotěboř, HC Kobra Praha, HC Trutnov, KLH Vajgar J. Hradec, NED Hockey Nymburk, SKLH Žďár nad Sázavou, Spartak Pelhřimov, Stadion Kutná Hora, TJ SC Kolín

Účastníci skupiny Východ:
HC Bobři Valašské Meziříčí, HC Břeclav, HC Frýdek - Místek, AZ Havířov, HC Plus-Oil Orlová, HC Slezan Opava, HC Uherské Hradiště, HC Uničov, HC Zubr Přerov, Salith Šumperk, LHK Jestřábi Prostějov, HK Nový Jičín, SHK Hodonín, Valašský hokejový klub Vsetín, VSK Technika Brno

Hrací systém v základních skupinách
Věnujme se nejprve východní skupině. Patnáct mužstev odehraje do 8. ledna 2011 v první části dlouhodobé soutěže 30 kol, které budou čítat 28 utkání (14 doma a 14 venku). Třicet kol a osmadvacet utkání je proto, že každé kolo bude jeden z týmů kvůli lichému počtu týmů „stát“. Po odehrání této porce zápasů se z tabulky vytvoří tři skupiny po pěti mužstvech (skupina A: 1. - 5. místo, skupina B: 6. - 10. místo, skupina C: 11. - 15. místo), ve kterých se odehraje dalších 10 kol, tedy dalších 8 utkání (opět 4 doma a 4 venku). Každý tým z východní skupiny tak odehraje v dlouhodobé části soutěže 36 utkání (18 doma a 18 venku).

Skupiny Západ a Střed mají základní část o poznání jednodušší. V každé skupině se utká deset mužstev mezi sebou čtyřkolově (doma - venku - doma - venku) a tím budou mít všechny tři skupiny po základní části stejnou porci 36 zápasů. Poslední kola základní části ve všech skupinách budou odehrána 12. února 2011. Týmy které se po skončení základní části umístní na posledních místech svých skupin čeká boj v baráži o udržení se v soutěži.

Vyřazovací boje už pak naberou tradičního systému, ve které se v každé ze skupin utká první tým s osmým, druhý se sedmým, třetí se šestým a čtvrtý s pátým celkem konečné tabulky po základní části. První kolo play-off bude na programu 15. února 2011 a vítězové budou známi nejpozději 7. března 2011. Čtvrtfinálové a semifinálové série se budou hrát na dvě vítězná utkání, finálové duely na tři. První, třetí a páté utkání v sériích se hrají vždy na ledě lépe umístěného družstva.

Už ve čtvrtek 10. března 2010 bude zahájena baráž o účast v I. lize, které se zúčastní předposlední a poslední celek první ligy a vítězové všech tří druholigových skupin. Poslední kolo barážových bojů je naplánováno na 6. dubna 2011, takže o účastnících první ligy bude rozhodnuto o téměř tři týdny dříve, než tomu bylo v sezoně 2009/2010.

Technické normy soutěže
a) v utkání musí nastoupit 5 hráčů mladší 22-ti let (r. 1988 a mladší)
b) v utkání může nastoupit celkem 5 hráčů „Na střídavé hostování“, čl.7/4 - do 22 let (r.1988 a mladší)
c) v utkání může nastoupit 5 cizinců viz. „Všeobecná ustanovení“