• úterý 16. března 2010
  • Michal Berg, Opavský a Hlučínský deník

Všichni hráči musí v tréningu přidat, pokud chtějí něco dokázat, říká Karel Suchánek

Po posledním zápase hokejové sezóny a vlastně po celé sérii musel trenér opavských hokejistů Karel Suchánek jen uznat sílu soupeře z Hodonína. "Domácí tým je opravdu silný, hráli celou dobu na čtyři vyrovnané pětky, mají v kádru hráče se zkušenostmi ze slovenské extraligy a naší 1.ligy," říkal trenér Suchánek. "Muselo se to projevit, nechci omlouvat to, že máme mladý tým, ale rozdíl byl velký," dodal. V daších otázkách pak zhodnotil celou sezónu ze svého pohledu trenéra opavského týmu.

V obou zápasech na ledě Hodonína byli domácí jasně lepší, nepodlehli hráči Opavy trochu té bouřlivé atmosféře?
Já jsem myslel, že ta atmosféra play-off je naopak probudí, budou se chítt ukázat, ale nevyšlo to. V prvním zápase jsme se drželi v první třetině, v tom druhém jsme ale dostali dva rychlé góly a bylo rozhodnuto. Domácí hráli ve velké pohodě a k ničemu nás nepustili.

O to víc asi mrzí ten zápas v Opavě, kde se hrál vyrovnaný hokej...
Určitě, ten jsme bohužel ztratili, přestože jsme měli šance a hráli s Hodonínem vyrovnaně. V první třetině jsme měli několik přesilovek, které jsme neproměnili, naopak Hodonín měl jednu přesilovku a tu proměnil. Byli v klíčových situacích zkušenější, my jsme se sice dostali do šancí, ale ty jsme neproměnili.

Přesilovky Hodonína byly velmi nebezpečné, ve třech zápasech v nich dali sedm branek. Nebyl problém v příliš velkém množství vyloučených?
Určitě, ta disciplína tam nebyla taková, jak by v play-off měla být. Soupeř je silný v přesilovkách, a my jsme se nechali vylučovat za fauly hokejkou, sekání a podobně. V play-off se musí hrát disciplinovaně, a když už jsou fauly, tak za důraz, tvrdost, hru tělem na hranici pravidel, ale ne hokejkou.

Jak bylo těžké hráče motivovat do třetího zápasu na ledě soupeře za stavu 0:2 na zápasy?
Chtěli jsme ten postup domácím znepříjemnit, ale po dvou brankách bylo po zápase. Domácí hráli jednoduše, útočník když přejel modrou čáru vystřelil na branku a z toho vznikal tlak, to našim hráčům chybí. My jsme stále chtěli hrát kombinačně, na tři čtyři přihrávky, což se ale nedařilo, ztráceli jsme puky a chyběla střelba. Domácí důraz se musel divákům líbit.

Nemrzí vás teď zpětně výkon v posledním zápase základní části proti Vsetínu, kde jste přišli po slabé hře o možnost hrát proti relativně přijatelnějšímu soupeři z Přerova?
Přerov mohl být přijatelnější, měli jsme s nimi lepší výsledky v průběhu sezóny, takže po stránce psychiky to mohlo být jinde, ale na druhou stranu v první čtyřce není žádný slabý soupeř. Prohráli jsme si to sami v posledních minutách zápasu se Vsetínem.

Problém byl možná i v tom, že pohled na zápas se Vsetínem a jen o pár dnů později na zápas s Hodonínem byl diametrálně odlišný, hlavně co se týče nasazení hráčů. Je to sice play-off, které je vždycky vyhecovanější, ale souhlasíte s tím, že nasazení hráčů bylo v sezóně někdy problém?
S tím bohužel musím souhlasit, takto se o play-off nehraje. V tomto není co řešit, pokud hráči chtějí na zimní stadion přitáhnout opavské fanoušky, tak musí hrát s vysokým nasazením po celou sezónu a ne jen play-off. Nejde se jen klouzat v žádném zápase.

V sestavě bylo v závěru sezóny mnoho mladých hráčů, jak hodnotíte jejich výkony?
Mladí hráči dostali přiležitost, čekal jsem že přinesou tvrdost, nasazení, ale nebylo to takové, jak bych si představoval, nechodili zdravě do osobních soubojů, nebyla tam taková ta dravost.

Nepanuje pak zklamání i z výkonu těch starších či zkušenějších hráčů, kteří by měli tým táhnout?
My těch starších moc nemáme - Zdeněk Pavelek, Kamil Suchánek, Tomáš Měch a to je všechno. Ne že by propadli, nechtěl bych snižovat jejich výkon, svůj standard si udrželi, ale síla soupeře byla někde jinde. Nefungovali jsme dobře jako tým, jako celek. Navíc se kvalita celé soutěže posunula nahoru, co stačilo vloni, nestačilo letos. Hodonín získal před sezónou 12 nových hráčů, po krachu Poruby, Havířova nebo Šternberka se v soutěži objevilo mnoho dalších kvalitních hráčů, kteří zvedli kvalitu svých týmů. My jsme naopak přivedli hráče z Horního Benešova, to mluví za vše.

Nebyla šance některé z těch zkušených hráčů získat do Opavy?
Když pominu Zdeňka Pavelka, tak jsme dali přednost hráčům z domácích zdrojů, jak je vidět, tak to ale nestačí. Je třeba se nad tím zamyslet, vyhodnotit, samozřejmě je to i otázka financí. Naši kluci chodí do práce, naopak v Hodoníně a jiných týmech jsou na tom finančně úplně jinak.

Když se podíváte na sezónu celkově, jak ji hodnotíte?
Nás hodně ovlivnil ten úplný začátek, dlouho jsme hráli bez Měcha, Grofka a ta sezóna nám na začátku utekla. Než se pak tito klíčoví hráči dostali do formy, tak byla polovina sezóny pryč a těžko se to dotahuje. Nemáme tak široký kádr, takže každý hráč chybí. Problémy jsme měli i v obraně, dlouhodobým zraněním vypadl Honza Plachký, nepodařilo se přivést Bednárka, obrana proto hrála s juniory a ta zkušenosti jim chybí. Co jiné týmy řeší střídavými starty z vyšší soutěže jsme řešili vlastními juniory.

V závěru sezóny často chyběl v sestavě David Kovalovský, proč?
David nechodí na tréningy, nestíhá to v práci a tato soutěž je o tréningu. Na rozdíl o jiných týmů, které takové problémy neřeší a mají prostor na přípravu, tak u nás to ovliňuje mnoho faktorů.

Jádro týmu hraje už tři sezóny po sobě a u většiny hráčů se nezdá, že by šli hokejově nahoru, jak se na to díváte vy?
Nemůžeme se stále vymlouvat, že jsou to mladí hráči. Většinou hrají tuto ligu mezi muži už třetím rokem a já bych je chtěl všechny do jednoho vyzvat, že všichni, do jednoho, musí v tréningu přidat. Nemůžou se pořád vymlouvat na to, že jsou mladí, pokud chtějí v hokeji něco dokázat. A platí to pro všechny.