• středa 16. března 2005
  • Jaroslav Šindelář

Vyhraje venku i Opava?

O p a v a - Po čtyřech odehraných zápasech v baráži o první ligu byly stoprocentně úspěšné hostující týmy. V úterý na to doplatil také Slezan, jehož hráči až do konce druhé třetiny kontrolovali hru, ale během minuty nepochopitelně ztratili koncentraci, hosté výsledek dvěma brankami otočili a v třetí třetině výhru zkušeně pohlídali. Naopak náš příští soupeř SHC Vajgar Jindřichův Hradec dokázal zareagovat na domácí prohru s Prostějovem a v úterý zdolal Havl. Brod na jeho ledě. Situace se tak zamotala a kromě Opavy mají ostatní týmy započítanou 1 výhru. O tom, jak se zápas v J. Hradci bude vyvíjet, vás budeme informovat na našich stránkách v podobě podrobného on-line přenosu. Zápas začíná od 18:00 hodin.

Před jedenácti lety se tento klub dočkal historického postupu do nejvyšší soutěže, kam je doprovil jeho jmenovec z Hradce Králové, ale cesta obou klubů byla stejná i směrem opačným. Týmy se v první sezóně české extraligy seřadily na 13. a 14. místě a stejně jak rychle se do extraligy dostaly, tak ji i rychle musely opustit. SHC Vajgar se v 1. lize držel ještě šest let a právě v té poslední v sezóně 1999/00 se potkal naposledy s Opavou v jedné soutěži. Cesta obou celků se ale rozešla: zatímco Opava skončila na 7. místě, J. Hradec skončil na posledním 14. místě a musel do baráže, kde neuspěl.

Od té doby ale uteklo mnoho vody a v loňské sezóně se J. Hradec dostal do baráže opět, tentokrát jako vítěz 2. ligy skupiny střed. Potkal se v ní s prvoligovým Prostějovem, Kometou Brno a dalšími druholigovými vítězi Mostem a Sarezou Ostrava. Hned v úvodních kolech bylo jasné, že o postup se porve právě Vajgar s Brnem a Ostravou. Jihočeši však doplatili na to, že dokázali s těmito soupeři pouze jednou vyhrát, a tak si museli zopakovat 2. ligu i v této sezóně. V té od začátku začali ve skupině střed ukazovat, že jsou největší favorité, což také dokázali 1. místem po základní části před tradičním rivalem s H. Brodu. V playoff skupin západ a střed nejdříve porazili 3:0 Klatovy, v semifinále v derby s Pelhřimovem museli doslova vydřít vítězství 3:1 na zápasy a ve finále narazili na Strakonice. Po úvodních dvou výhrách se zdálo, že postupu Vajgaru nemůže nic bránit, ale tým kolem Romana Horáka se zmobilizoval a srovnal stav na 2:2. V rozhodujícím pátém duelu však rozhodla zkušenost a J. Hradec vyhrál 2:0 a zajistil si postup do baráže.

Tým pod vedením trenéra Jaroslava Pařízka spoléhal na zkušené borce Kocara, Špergera a Vachulku, kteří mají z 1. ligy dostatek zkušeností, ale také mladé borce pocházejících z Č. Budějovic. Hrát ale v baráži nemůžou všichni, protože část si pro baráž o extraligu stáhl zpátky jejich klub a kvůli zranění také chybí zkušení Cmunt a Kreuzer. Místo v brance přesto zaujímá Josef Kučera, který plnil v ČB až roli brankářské trojky. Obrana se opírá kromě zkušeného Vachulky také o juniory Koldu a Macháčka, kteří nedostali tolik příležitostí v nabité obraně Budějovic. Útok je postaven kolem kapitána Kocara a Špergera, které doplňují mladí Mrkvička a Mertl. Právě tito dva rozhodli o vítězství 4:1 v úterý v H. Brodě. Mrkvička vstřelil 2 góly, na které mu přihrál právě Mertl.

Předpokládaná sestava: Kučera - Domin, Kolda, Vachulka, Vašíček, Klimeš, Macháček, Chmel, Hanzl - Šperger, Mertl, Mrkvička - Dvořák, Kupec, Kocar - Mikš, Ištvánik, Ulman - Beránek, Vrba, Mazanec.