Body zůstaly v Opavě, ale až po nájezdech

Zápas14.11.2010 | Matouš Pepřík, Jan Šimek
Tak takový průběh zápasu, a ještě k tomu proti nováčkovi letošní sezony, určitě nikdo nečekal. Domácí se téměř celý zápas trápili a museli dvakrát dotahovat náskok soupeře. Zde je potřeba vyzdvihnout Bohumila Hermana, který Opavu pokaždé dostal znovu do hry. Jinak byl dnešní výkon Slezanu spíše zklamáním. Naštěstí to svěřenci Karla Suchánka dotáhli až na samostatné nájezdy a v těch vystřelil výhru opavskému týmu Tomáš Polok, pro kterého je to alespoň malá kompenzace za dnešní ne zcela povedené utkání. Po nájezdech tedy světelná tabule zářila výsledkem 3:2 pro domácí.
19.kolo, neděle 14.11.2010
3:2sn(1:2, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 19. Herman (Mlýnek), 48. Herman (Chalupa), 65. Polok - 15. Piluša (Mikeš, Knebl), 20. Knebl (Mikeš, Piluša) Vyloučení: 7:12 Využití: 0:1 V oslabení: 0:0 Diváci: 450 Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 3:2
HC Slezan Opava: Iláš – Kukol, Tichý, Vitásek, Tůma, Vrábel, Žídek, Grofek, Měch, Černý, Kocián, Polok, Pavelek, Herman, Mlýnek, Chalupa, Suchánek, Wolf
HC Uherské Hradiště: Kudela – Stašek, Heča, Pšeja, Matula, Knebl, Piluša, Sladký, Andrýsek, Mikeš, Kundera, Karpíšek, Schuster, Kotačka, Červenka, Vodák, Nesrsta, Šudoma

Komentář k zápasu

Zápas mezi domácím Slezanem a Uherským Hradištěm by se dal charakterizovat jako opavské dobývání hostující branky. Tolik šancí, kolik si totiž domácí hokejisté vytvořili, by lecjakým celkům stačilo i na dva zápasy. Slezané se ale trápili v zakončení, hráli totiž neuvěřitelných dvanáct přesilových her, nedokázali však využít jedinou. Hosty držel ve hře výtečně chytající mladík Kudela, jenž snad před zápasem začaroval svou svatyni. Účinky tohoto kouzla pominuly až v samostatných nájezdech, kde jej překonali Měch a Polok. Opava se tak raduje z vydřeného vítězství v poměru 3:2.

V první třetině jako první ohrozili soupeřovu branku hosté. Po rychlém protiútoku se pokoušel z hranice pravého kruhu obstřelit Iláše Karpíšek, a vystřelený projektil z jeho hole minul břevno opavské klece snad jen o pár centimetrů. To bylo z hostující strany na chvíli vše, poté totiž začali úřadovat domácí. A hned jejich první šance zaváněla gólem. Střelu Chalupy totiž hostující brankář vyrazil pouze před sebe, kde si kotouč vyzvedl Mlýnek. Ten však z mezikruží nedokázal přehodit ležícího Kudelu. Další velikou opavskou šanci nabídla 12. minuta, kdy se po ose Grofek – Měch dostal puk k druhému jmenovanému, který ale pohodlnou výzvu na zasunutí černé hmoty za brankovou čáru hostů odmítl. O pár sekund později se do sólového úniku dostal Polok, ani jeho bekhendový blafák však na překonání Kudely nestačil.

Když se skóre neměnilo na jedné straně, přihlásilo se o útočnou aktivitu také Uherské Hradiště. Po velké skrumáži před opavskou svatyní se k puku jako první dostal Piluša a se štěstím ho doklepl za Ilášova záda. Domácí hnáni svými fanoušky se snažili o rychlé vyrovnání. Stalo se tak až v čase 18:33, když brejk Slezanu proměnil po ukázkové spolupráci Mlýnek se skórujícím Hermanem, jehož bekhendový pokus zapadl přesně za levou tyčku hostující branky. Uherskohradišťští hokejisté však osm vteřin před koncem první periody proměnili svou druhou početní výhodu. Tváří v tvář Ilášovi se z dorážky nemýlil Knebl a poslal tak opavským hráčům navštívenku do šatny – 1:2.

Ve druhé tercii opět vládl domácí Slezan, vytvořil si kvantum dobrých střeleckých příležitostí, bohužel však nevyužil jedinou. Hned na začátku druhé fáze měla Opava možnost hrát dvě přesilové hry, hlavně v té druhé stálo u hostujících hráčů snad celé hokejové božstvo a drželo nad nimi ochrannou auru. Ve 25. minutě dorážel z levé strany Černý, trajektorie letícího kotouče však o kousíček minula tyčku hostující klece. Další čistá gólovka přišla minutu nato, z mezikruží tvrdě vypálil Polok, Kudela však fantasticky vymrštil svou rukavici a skryl v ní touš. O několik okamžiků později získali Uherskohradišťští výhodnou početní přesilu pěti proti třem. V té se v největší šanci zjevil Andrýsek, Iláš si ale na jeho teč chytře počíhal.

Slezané ustáli oslabení bez úhony a ihned se znovu tlačili do zakončení. Po další kombinaci se blízko branky dostal k tmavé pryži Polok, jeho střela však zamířila pouze do spojnice tyčky a břevna. Ve 36. minutě se přesilovky pět na tři dočkali i domácí borci. Tichý dvakrát od modré, ani dorážející Měch však Kudelu nepřekonali. Běžela poslední minuta druhé dvacetiminutovky když se k Hermanově ideálně příhře do jízdy dostal Mlýnek, jeho kličku ale Kudela dobře přečetl a pravým betonem zabránil další gólové příležitosti domácí družiny.

Ve třetím dějství se hrál opatrnější hokej z obou stran. Opava ale dosáhla kýženého vyrovnání. Krátce po konci přesilové hry zůstali hráči Slezanu u puku a po Chalupově přihrávce na levé křídlo se do protipohybu gólmana bez přípravy trefil podruhé v utkání Herman. Obě mužstva pak hru spíše kontrolovala, a šancí viditelně ubylo. Poslední výraznou šanci spálil domácí Polok, který měl osud zápasu ve svých rukou. V probíhající 59. minutě duelu ho parádně vysunul Tichý, avšak domácí útočník nedokázal po sólovém úniku překonat Kudelu, jenž kotouč vyrazil betony.

Souboj tak dospěl až do prodloužení. V tom sice dva fanatičtí fanoušci soupeře jásali z branky svých hokejových oblíbenců, rozhodčí však brankovou situaci neposoudili jako regulérní, a tak střetnutí pokračovalo až do samostatných nájezdů. První hostující hráč svou příležitost nevyužil, když puk odklonil z opavské klece svou vyrážečkou Iláš. Gólman Kudela se pak rozhodl k netradičním kroku, a to postavit se do opačné branky, kde rolbař před nájezdy neupravil led. Opavské útočníky tím však z míry nevyvedl a Měch jej forhendovou kličkou překonal. Iláš pak vychytal i druhého uherskohradišťského útočníka, a rozhodující nájezd proměnil obdobně jako Měch Polok. Ten si tak trošku vylepšil pošramocenou reputaci ze střetnutí a díky němu může Opava oslavovat vítězství 3:2.

Ohlasy trenérů

Karel Suchánek (trenér HC Slezan Opava):

Dneska to bylo dobývání Uherského Hradiště. Zejména v první třetině jsme si dokázali vytvořit šance, ale to zakončení dneska pokulhávalo. Museli jsme dvakrát dotahovat náskok soupeře. Dokázali jsme pokazit spoustu šancí a jsem rád, že jsme to nakonec zvládli na nájezdy.

Petr Sakrajda (trenér HC Uherské Hradiště):

Jsme rádi za bod, protože Opava je určitě silný soupeř, což dokumentuje i pohled na tabulku. Na druhou stranu jsme dvakrát vedli, v obou případech jsme ale bohužel dopustili vyrovnání. V prodloužení jsme pak vstřelili branku, kterou sudí nejprve uznali, ale vzápětí ji odvolali, z čehož nemám příliš dobrý pocit.


Aktuálně na webu