Bojovnost na Slavii nestačila

Zápas8.1.2006 | Tomáš Kubánek
P r a h a - Po dvě třetiny drželi Slezané v Praze s favorizovaným soupeřem krok i přijatelný výsledek, ovšem domácí v poslední třetině přitopili pod kotlem a Opavské možná až příliš krutě rozstříleli 7:3. Velkou měrou se pod výsledek podepsaly i neproměněné přesilovky Slezanu. Po jednom z domácích faulů se zranil Vojtěch Žídek, jeho zlomená klíční kost si vyžádá nejméně šestitýdenní klid.
33.kolo, sobota 7.1.2006
7:3(3:1, 1:1, 3:1)
Branky: 1. Kauschitz (Vokál, Charvát), 4. Kauschitz (Vokál), 20. Doležal T. (Vokál), 21. Vokál (Kauschitz), 50. Fára (Kachlík), 55. Beránek (Koumal), 56. Vokál (Kauschitz, Mazanec) – 2. Plánovský (Kukla), 24. Szewczyk (Halász, Řezáč), 60. Szewczyk (Řezáč, Halász). Rozhodčí: Hodek – Bádal, Charvát. Vyloučení: 9:5, navíc Charvát 10 min OT. Využití: 2:1. Diváci: 63.
HC Slavia Praha: Furch – Beránek, Koumal, Mazanec, Humpolíček, Sedláček, Doležal O., Stejskal, Gaisler – Nestrašil, Doležal T., Petráň, Hafenrichter, Vokál, Charvát, Poletín, Palaščák, Kachlík, Fára, Sýkora, Kauschitz.
HC Slezan Opava: Kučera – Mrkva, Čermák P., Kukla, Žídek, Plánovský, Gulda – Gebauer, Kotala, Vítek, Řezáč, Koschatzký, Szewczyk, Baďura, Blaga, Halász, Mlýnek.

Komentář k zápasu

Oba týmy do utkání vstoupily aktivně a prakticky první střely znamenaly hned změny skóre. Na konci 4. minuty už svítil na ukazateli stav 2:1, když se mezi dva góly domácího střelce Kauschitze vměstnala trefa opavského obránce Plánovského. Po úvodní přestřelce se mužstva více zaměřila na obranu středu kluziště, a tak se hráči snažili probít spíše okolo mantinelu. V 8. minutě dostali slávisté možnost první přesilové hry, ale opavská bránící čtveřice domácí do ničeho nepustila. To v 11. minutě byli Nestrašil s Doležalem nebezpečnější, avšak střely z bezprostřední blízkosti mířily v prvním případě do připraveného Kučery a poté mimo opavskou branku. Následovala dvojice slepených přesilovek Slezanů, v nich však hosty zrovna přesná koncovka nezdobila. Větší šanci měli paradoxně až ve vlastním oslabení, ale tísněný Kotala namířil při úniku svou slabou bekhendovou střelu pouze do Furchova betonu. Jinak úvodní třetinu v Edenu ovládl tuhý boj, z něhož vynikly už jen dvě akce Tomáše Doležala. Nejdřív našel taháčkem z mezikruží pouze lapačku opavského brankáře, o pár chvil později z podobné situace už zvyšoval na přestávkových 3:1.

Jak první část skončila, tak také začala – tedy gólem domácích. Kauschitz ujel opavským zadákům a jeho vyraženou střelu ze vzduchu doklepl Vokál. Definitivní hřebíček do rakve mohl Slezanům zatlouct Humpolíček, ale ve spolupráci s Vokálem zblízka Kučeru ani natřikrát nepřekonal. V tu chvíli si Opavští řekli DOST! Jejich důslednost v každém souboji a napadání rozehrávky Pražanů způsobila to, že se v těchto fázích zápasu svému soupeři více než vyrovnali. Nastolená strategie začala záhy plodit ovoce. Řezáč v levém rohu útočného pásma vybojoval puk, posunul jej Halászovi, jehož přihrávku před brankoviště nemohl osamocený Szewczyk neproměnit – 4:2. Hosté nadále úplatňovali aktivní hokej a nutili Slavii k faulům. Při třicetisekundové přesilovce pět na tři dokázali Opavští domácí pořádně zatlačit, ale k brankové příležitosti se nepropracovali. Ve 33. minutě zápas a hokej na delší dobu skončil pro opavského Žídka, jemuž faul loktem domácího Charváta přivodil zlomeninu klíční kosti a okamžitý převoz do nemocnice. V následném oslabení ujeli slávisté hned ve třech na jediného beka, výborně mířený tahák Doležala však skončil jen na břevně. Slezanu se několikrát podaří vyšachovat v útočném pásmu bránící hráče, ale finální nahrávku před bránu vždy někdo včasným skluzem zblokuje. Minutu před druhou sirénou se do nadějné pozice dostal po chybě obrany Fára, ale Kučera jej vychytal.

Na začátku třetí dvacetiminutovky přichází poslední větší ofenzivní vzedmutí Opavských v tomto střetnutí, což vyúsťuje v další vyloučení domácích a tvrdou ránu Plánovského od modré. Pro jeho projektil se však Furchova lapačka natáhla k tyči bleskově. Slávisté konečně přebírají otěže zápasu pevněji do svých rukou a rázem berou Opavě všechny bodové naděje. V 50. minutě našel od mantinelu Kachlík před brankou Fáru, který šikovně podsunul puk pod padajícím Kučerou. Recept na spolehlivě chytajícího Furcha nenašel ani opavský ostrostřelec Blaga, jemuž se dvakrát nepovedl forhendový blafák. Rozdíl třídy daly výsledku další dvě slávistické branky: mezi betony mířil Beránek a svůj únik přetavil v gól Vokál. V poslední sekundě už jen nepatrně upravoval Szewczyk.


Aktuálně na webu