Derby nenašlo vítěze

• sobota 25. září 2004
  • Michal Berg, Tomáš Kubánek

O p a v a - Přestože měla Opava v průběhu zápasu herní převahu, zejména ve druhé třetině, díky smůle při neproměňování šancí a výbornému výkonu hostujícího brankáře Vrby na vítězství nedosáhli. Hosté skórovali po dvou chybách opavské obrany, jinak chytal brankář Žigárdy také velmi dobře. Oba týmy se velmi dobře znají, vždyť v Havířově dříve působilo devět hráčů Opavy a naopak, v dresu Slezanu nastupovalo pět dnešních soupeřů, na opačných lavičkách kdysi stáli také trenéři Suchánek a Flašar. Oba byli nakonec rádi za bod, i když v prodloužení mohli Šefčík a Hebar vždy strhnou výhru na svou stranu.

7. kolo, sobota 25. 9. 2004

2:2p (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)

HC AZ Havířov 2010

Branky: 19. Adamčík (Boháč), 50. Kříž (Boháč) - 14. Dibelka (Mikšan, Sedlák), 42. Volák (Fojtík). Rozhodčí: Krenželok - Jurček, Kurajský. Vyloučení: 4:7, navíc Studený 10 min. OT, bez využití. Diváci: 300. Střely na branku: 42:35.

Žigárdy - Machálek, Všetečka, Bartoň, Procházka (8. - 20. Kramný), Vnenk, Přibyla - T. Lhotský, Harazim, Rozum - Kříž, Boháč, Adamčík - Hebar, Vítek, Zbořil - L. Lhotský, Kašík, Suchánek.

Vrba - Vavruša, Šefčík, Mareček, Prokop, Dresler, Štěpán - Bouz, Mikšan, Zdeněk - Volák, Dvořák, Studený - Dibelka, Sedlák, Fojtík - Syřínek, Žůrek.

Zpoza střídačky...

Nejlepší hráči: 1. Žigárdy, 2. Kříž, 3. Boháč

Lahůdka zápasu: V posledních dvou utkáních se konečně probudil druhý útok; v Berouně zařídil výhru, dnes alespoň bod. A právě branka znamenající remízu se opravdu povedla! Jeden z havířovských obránců chyboval za vlastní modrou, čehož pohotově využil Boháč a naservíroval puk do jízdy Křížovi, který se tak osamocen řítil na hostujícího brankáře Vrbu. Křížův bekhendový blafák se ukázal jako krásné a hlavně účinné zakončení.

Zajímavost zápasu: Jak už to tak u regionálních sousedů bývá, nastoupila v opavském dresu řada hráčů, která v minulosti oblékala ten havířovský. Stejně tak některá havířovská jména byla dříve spjata s opavským klubem. Namátkou můžeme vyjmenovat ty, jejichž stopy v soupeřově mančaftu jsou ještě čerstvé: Machálek, Boháč, Kříž, Mareček,Prokop, Dresler, Mikšan, Zdeněk, a další.

Co rozhodlo: Konečně se probudil Boháčův útok! Oba týmy si vypracovaly nespočet opravdu příležitostí, které gólem doslova smrděly, ale skvělé výkony brankářů a také trochu absence střeleckého štěstí rozhodly o celkem chudém výsledku. Obě mužstva se střídala v tvorbě tlaku na soupeřovu obranu, a tak střetnutí potvrdilo předpoklad, že by derby mělo přinést zajímavý a pěkný hokej.

Další dvě posily z širokého kádru extraligového Třince se dnes předvedly na opavském ledě. K Bartoňovi, Procházkovi, Zbořilovi a Hebarovi se přidali obránce David Všetečka a útočník Josef Vítek, kteří díky účasti hráčů NHL nemají místo v sestavě Ocelářů.

Opava chtěla navázat na vítězství v Berouně a od prvních minut svého soupeře zatlačila, ale bez gólového efektu. Naopak, opavský tlak skončil ve 13. minutě. To se nejprve po chybě obrany objevil před prázdnou brankou Sedlák, nepochopitelně však minul, odražený puk za brankou dojel Dibelka a do opuštěné branky puk zasunul. Domácí totiž po Sedlákově střele přestali hrát, v domnění že sudí Krenželok pískal, ale stali se nejspíše obětí zapískání z hlediště.

Vstřelená branka Havířov nakopla do obrátek, ale přes několik šancí, činil se zejména Volák, udeřilo paradoxně na druhé straně. Do situace dva na jednoho se dostala dvojice Boháč - Adamčík a druhý jmenovaný trefil z voleje pod beton přesunujícího se Vrby.

Jak v první, tak ve druhé třetině si připsal hostující brankář Vrba 15 zásahů - ve druhé části tomu přispěla zejména kanonáda okolo 30. minuty, kdy se Opava dostala do velkého tlaku, nejprve roztočili kolotoč před soupeřovou brankou Suchánek, Kašík a Luděk Lhotský. Vrba však Pantery držel i při dalších šancích, dělovce Machálka či teči Boháče. Ojedinělou akci Studeného, který se zčistajasna objevil v šanci, zachránil na druhé straně Žigárdy.

Do třetí části stáhli domácí trenéři sestavu na tři útoky, ale namísto rychlé snahy o vítězství přišla hrubá chyba Procházky, kterou potrestal přesnou střelou Volák. Stejný hráč se radoval z branky i o pár minut později, ale podle sudích jí dosáhl vysokou holí a tak nebyla uznána.

Snaha Opavských o vyrovnání přinesla ovoce ve chvíli, kdy to málokdo čekal. Havířov zakládal rychlý protiútok, ale jednomu z beků puk uskočil z hole, pohotový Boháč jej poslal najíždějícímu Křížovi a ten podtrhl svůj dobrý výkon perfektně provedeným blafákem.

Opava mohla i vyhrát. Tři minuty před koncem se do brejku utrhla trojice Boháč - Kašík - Adamčík, v rychlosti si vyměnili puk, ale ten po Adamčíkově pokusu skončil jen na tyči Vrbovy branky.

V prodlužení hrály oba týmy aktivně a snažily se získat bonusový bod, ale i přes stoprocentní šance se skóre už nezměnilo - havířovský Šefčík při samostatném nájezdu přestřelil a domácí Hebar ve stejné situaci o pár vteřin později trefil jen Vrbovy betony.

Pavel Hulva: Havířov jsme sice přehráli, ale nevyužili jsme brankové situace a nakonec jsme rádi i za ten bod.

Aleš Flašar: Myslím si, že jsme mohli klidně zvítězit, protože jsme měli víc vyložených šancí než Opava. Ale bod samozřejmě beru a možná podle průběhu hry je to i spravedlivé.