Hodonín byl ve středu nad opavské síly

• středa 02. února 2011
  • Filip Lefenda, Jan Hochman

Zápas na ledě Drtičů Opavě nevyšel. Domácí neponechali nic náhodě a již po první dvacetiminutovce vedli o dvě branky. V prostřední periodě přidali svěřenci kouče Číhala další dva přesné zásahy a o vítězi bylo prakticky rozhodnuto. V poslední třetině zaznamenal alespoň čestný úspěch Slezanu Černý, který snižoval na 4:1. Minutu před závěrečnou sirénou však domácí Drtiči navýšili skóre na konečných 5:1 a zajistili si tak účast v play-off. Opavě v bráně nepomohla ani zkušenost Filipa Šindeláře.

37. kolo, středa 2. 2. 2011

SHK Hodonín

5:1 (2:0, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 13. Beňa (Kuba, Tomášek), 17. Hoza (Kuba, Šindelář), 31. Rehuš (Jurásek, Flamík), 38. Sajdl (Hollý), 59. Podešva (Jurásek) - 50. Černý . Rozhodčí: Škach - Matěj, Smilek. Vyloučení: 10:8, navíc Beňa (HOD) OK, Vrábel (OPA) 5+OK. Využití: 2:0. V oslabení: 1:1. Diváci: 1193. Střely na branku: 37:26. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1.

Peksa - Flamík, Salajka, Pokorný, Miklík, Šindelář, Beňa, Podešva - Peš, Jurásek, Rehuš - Hollý, Barták, Sajdl - Hoza, Tomášek, Kuba - Průdek.

Šindelář - Bednárek, Kysela, Vrabel, Tichý, Tůma, Křesťan, Měch, Herman, Polok, Pavelek, Kocián, Wolf, Černý, Grofek, Suchánek, Chalupa, Mlýnek

Opava přijela do Hodonína s brankářem extraligových Vítkovic Filipem Šindelářem. Zkušený jedenatřicetiletý golman odchytal v úterý poslední třetinu v utkání jeho Vítkovic v Pardubicích, když nahradil zraněného Martina Pruska, porážce ale nezabránil. Stejně tak, jako dnes.

Domácí klec hájil opět Marek Peksa, který si připsal několik velmi dobrých a důležitých zákroků. Trenér Číhal mohl po jednozápasové pauze využít služeb dvacetiletého útočníka Jakuba Sajdla, naopak stále na marodce zůstává nejproduktivnější zadák SHK Lukáš Komárek.

Úvod zápasu se nesl v poměrně vyrovnaném duchu, postupem času ale přebírali otěže domácí hráči. První střelu si přispal domácí Flamík, Šindelář byl pozorný, stejně jako o chvíli později na druhé straně Peksa proti pokusu Černého. Po necelých třech minutách se poprvé vylučovalo. Trest hostujícího Vrábela ale Drtiči nepotrestali a početní výhoda se jim moc nepodařila. Ve dvanácté minutě se situace opakovala - na trestnou si to odkvačil opět Vrábel, ale tentokrát jej domácí hráči nenechali na lavici hanby moc dlouho.

Po pětatřiceti vteřinách početní výhody vystřelil Kuba nenápadnou ale přesně mířenou střelu z levé strany, obránce Adam Beňa před Šindelářem šikovně tečoval a Hodonín se díky jeho trefě dostal na začátku 13. minuty do vedení. Čtyři minuty před první přestávkou si svou první přesilovku zahráli i hosté, vyloučen byl Rehuš. A Opava měla výbornou šanci na srovnání, Polokovu střelu neomylně směřující do hodonínské klece ale na poslední chvíli zastavil Peksův beton. Prakticky z protiútoku opět zafungovalo staré známé pravidlo nedáš - dostaneš.

Ve vlastním oslabení vyrazili Drtiči na úspěšnou zteč opavské klece. Kuba našel přesně Michala Hozu, který důrazným zakončením protlačil puk až za Šindelářova záda. V samém závěru první dvacetiminutovky mohli Drtiči své vedení ještě navýšit, ale geniální Hozova přihrávka na Tomáška gólem neskončila. Ten měl před sebou zcela opuštěnou opavskou branku, puk ale k překvapení všech přítomných v síti neskončil a Drtiči tak odcházeli poprvé do kabin s dvoubrankovým vedením.

Druhá část přinesla v úvodu hodně rozháranou hru plnou nepřesností a jen minimum zajímavých situací. Z nudné pasáže vybočila snad jen spolupráce Juráska a Kuby, teč druhého jmenovaného ale skončila na Šindelářových prsou. Zajímavé věci se začaly dít od devětadvacáté minuty. To byli ve stejný moment vyloučeni hostující Bednárek a domácí Kuba, po minutě hry ve čtyřech se provinil i opavský kapitán Pavelek a Drtiči měli možnost hrát 57 v přesilovce čtyři na tři.

A nabídnutou šancí domácí hráči nepohrdli. Jurásek přihrával od levého mantinelu mezi kruhy na Branislava Rehuše, který střelou bez přípravy propálil bezmocného Šindeláře potřetí. Střelec třetí hodonínské branky si pak šel nedobrovolně na čtyři minuty odpočinou na trestnou lavici, na kterou ho sudí Škach poslal za nebezpečnou hru vysokou holí. V tu chvíli už byl na lavici hanby jiný Drtiči - Peter Tomášek a Opavě se naskytla více než minutu a půl trvající přesilovka 5 na 3.

Hosté zamkli bránicí se trojici do klasického přesilovkového zámku a roztočili kolotoč přihrávek. Oslabení Drtiči se ale výborně pohybovali a nepouštěli Slezan ani ke střelám, ani k finální přihrávce na volného spoluhráče. Když už hráči Slezanu vypálili byl v bráně výborný Peksa, který si se všemi pokusy hostů poradil. Když už byli domácí hráči ve čtyřech, mohl se dnes již podruhé prosadit ve vlastním oslabení Hoza, na Šindeláře ale tentokrát nevyzrál.

Opava zatlačila domácí čtveřici až v samotném závěru čtyřminutové výhody a golman Peksa si připsal několik dalších výborných zákroků. Když se hostům nepodařilo využít svou další přesilovku, vzali si slovo Drtiči. Hollý nahodil z rohu puk na soupeřovu branku, od jejíž konstrukce se odrazil k volnému Jakubu Sajdlovi, který zamířil přesně pod břevno Šindelářovy svatyně a necelé tři minuty před druhou přestávkou navýšil vedení Drtičů už na 4:0. Tímto výsledkem také prostřední část skončila a nezměnila na tom nic ani další přesilová hra Slezanu.

Čtyřbrankové vedení Hodonína dávalo domácím hráčům klid a utkání se v podstatě mohlo v poslední třetině jen dohrát. Sudím se ale začala situace na ledě trochu vymykat z rukou a na obou stranách se tak množily tresty. Po jednom takovém neudržel nervy na uzdě obránce SHK Beňa, za což byl hlavním arbitrem předčasně poslán do kabin za nesportovní chování a jeho místo zaujal Ondřej Podešva. V polovině poslední části se hosté dočkali čestného úspěchu. Šindelářovi sjel puk z čepele, čehož využil Lukáš Černý, který se z ničeho nic ocitl úplně sám před Peksou a střelou do horního růžku překazil hodonínskému golmanovi druhé čisté konto v dresu SHK.

Čtyřgólové vedení mohl Hodonínu vrátit po minutě hry Salajka, ale Šindeláře zachránila jeho levá tyč. Sedm minut před koncem se likvidačním a naprosto zbytečným faulem prezentoval opavský Vrábel, který doslova sestřelil Hozu. Domácí útočník inkasoval tvrdý zásah do hlavy, po kterém zůstal na dlouhé vteřiny ležet na ledě, ze kterého mu museli v doprovodu lékaře pomoci spoluhráči. Třiadvacetiletý zadák Slezanů obdržel trest na 5 minut plus do konce utkání a zamířil pod sprchy. Michal Hoza byl odvezen do nemocnice, kde si jej kvůli slabému otřesu mozku nechali pro jistotu přes noc na pozorování.

V následujících minutách se spíše jen vylučovalo a diskutovalo, než aby se hrál hokej. Téměř dvanáct stovek domácích příznivců se ale nakonec přeci jen ještě jednou radovalo ze vstřeleného gólu. Jurásek viděl rozjetého Ondřeje Podešvu, který se ocitl za zády obránců Slezanu a svůj nájezd proměnil suverénním blafákem. Drtiči si po výhře nad Opavou zajistili účast v play-off a zároveň poodskočili svému dnešnímu soupeři na rozdíl pěti bodů. Opavě stačí k jistotě ve zbývajících třech kolech uhrát dva body.