Junioři do nového roku vykročili pravou nohou, vyhráli v Brně

• pondělí 05. ledna 2009
  • Tomáš Čekal

Brno - V předehrávce 38.kola extraligy juniorů vyhráli naši junioři nad brněnskou Kometou. V zápase se ujali vedení, ale Kometa ve druhé třetině skóre otočila. To se ovšem povedlo i našim hráčům a vítězství pojistili ještě gólem do prázdné brány při soupeřově hře bez brankáře.

38. kolo, pondělí 5. 1. 2009

HC Kometa Brno

2:4 (1:1, 1:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 20. Stehlík (Grmela, Reschowský), 21. Stehlík (Grmela) - 6. Vitasek (Herman, Baďura), 28. Baďura, 40. Planovský (Gulda), 59. Vlašánek (Koschatský, Herman). Rozhodčí: Skoupý - Brabec, M. Pospíšil. Vyloučení: 9:8. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 64. Střely na branku: 23:37. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 2:1, 2:2, 2:4.

Šenk - Kempný, Zítka, Sova, Žalud, Reschowský, Vozdecký, Rosenberg, Tesař - Juráň, Stehlík, Hnilička, Touška, Komínek, Zemánek, Šidák, Brzobohatý, Hájek, Popolanský, Grmela, Štěpánek.

Kuchař - Židek, Kysela, Vitasek, Gulda, Planovský, Dohnal, Kukla, Blaga - Čavrk, Herman, Vitek, Koschatský, Vlašánek, Baďura, Džmela, Mlýnek.

Po delší vánoční a reprezentační přestávce se opět začala hrát i juniorská extraliga ledního hokeje. V dnešním zápase se tak hráči nejdříve trošku hledali. Z toho vybočil až střelecký pokus opavského Richarda Blagy. Brankář si ale s jeho střelou zblízka poradil a podržel si kotouč v náruči. A byli to znova hráči Slezanu, kteří se poprvé radovali ze vstřelené branky. Bohumil Herman našel na pravém kruhu volného Ondřeje Vitaska, který střelu z první ještě lehce otřel o vyrážečku Martina Šenka. Teč ale střelu příliš nevychýlila a ta tak zapadla do poloodkryté klece. V polovině první části si první velkou příležitost ke skórování vypracovali také domácí. Střelu Filipa Žaluda od modré čáry stečoval Tomáš Hájek těsně vedle pravé tyče Machovského brány. Ve stejné minutě mohlo udeřit na druhé straně. Domácímu obránci Zítkovi totiž těsně před brankářem sjel kotouč z čepele a ocitl se na holi hráčů Opavy. Ti se dostali do trojnásobného přečíslení, které ovšem utopili ve zbytečných přihrávkách. Hlavními aktéry další gólové situace byli domácí brankář Martin Šenk a opavský útočník Jakub Vitek. První jmenovaný neudržel prudkou střelu a kotouč vyrazil před sebe, kde jej opavský útočník z první poslal do tyče. Poslední slovo v první části tak patřilo domácím hráčům. Kometa využila přesilovou hru pět na tři. David Reschowský od modré čáry našel u levé tyče stojícího Jana Grmelu, jenž situaci ještě vylepšil na Ondřeje Stehlíka. Ten z hranice brankoviště kotouč pohotově doklepl do brány – 1:1. Hosté tak museli litovat svých neproměněných šancí, protože to pro ně po první části mohlo být daleko veselejší.

Ve druhé části zůstali opavští hráči asi myšlenkami v šatně, protože nechali před svým brankářem dva volné brněnské útočníky. Byli to Jan Grmela a Ondřej Stehlík. První jmenovaný nejdříve se svojí střelou dvakrát neuspěl, ale kotouč se odrazil k Ondřeji Stehlíkovi, jenž tak v čase 20:26 poslal Kometu do vedení. Svými dvěma brankami tak zvrátil stav zápasu na stranu Komety. Proti byl ale Pavel Baďura, který se prosadil v přesilové hře. Dokonale zužitkoval volného prostoru před brněnským brankářem a pohotově zavěsil – 2:2. Dále jsme sledovali velice vyrovnanou hru nahoru dolů, která se všem přihlížejícím divákům musela líbit. Vedení mohl Kometě vrátit Tomáš Hájek, ale tváří v tvář s bekhendovým blafákem na Machovského nevyzrál. Této neproměněné šance tentokrát litovali domácí. Dvě vteřiny před koncem druhé třetiny totiž po pravém křídle v přesilové hře ujel Jan Planovský a únik zakončil parádně. Střelou nad brankářovu lapačku tak Opavským znova vrátil vedení – 2:3.

Ze začátku poslední třetiny by jste na hráčích jen těžko poznali, že za sebou mají herní výpadek. Šancemi se to totiž jen hemžilo. Všechno načal Radek Vlašánek, který v přesilovce trefil břevno brněnské brány. O chvíli později na brněnského brankáře nevyzráli Jakub Vitek ani Adam Kochatský. Na jejich střely si brankář nachystal zákroky betonem. Nejdříve pravým a po chvíli levým. Čtyři minuty po začátku třetí části byli kousíček od branky také domácí Jan Grmela a Marek Touška. Ani jeden ale nedokázal kotouč z veliké skrumáže protlačit za ležícího Matěje Machovského. Vyrovnat mohl také Tomáš Popolanský. Toho zastavilo pro změnu břevno opavské branky. Ve zbytku poslední části byli u puku jen domácí. Přes vynikající obranu hostů se ale nedokázali prosadit do vyložených střeleckých pozic. Nakonec se ke střele prodral po rychlém brejku Michal Brzobohatý, ale štěstí dnes stálo na straně Slezanu. Jeho střela totiž znova rozezvučela spojnici tyče a břevna Machovského brány. Poslední nadějí na vyrovnání měla být pro domácí hra bez brankáře. Adam Kochatský se ale v obranném pásmu po velkém závaru zmocnil kotouče a okamžitě jej vyhodil na brněnskou bránu. Letící kotouč se štěstím zpracoval najíždějící Radek Vlašánek a bez problémů si dojel pro sladkou odměnu. Jeho branka uzavřela konečný brankový účet na cifře 2:4 pro HC Slezan Opava. Hosté tak v naprosto vyrovnaném zápase získali všechny tři body.

Vlastimil Kočí (HC Kometa Brno): Po té přestávce to bylo utkání, kde jsme byli vyloženě nerozehraní. Měli jsme smůlu a nedařilo se nám dávat góly. Od toho se odvíjel celý zápas. My jsme neměli to potřebné štěstíčko. To Opava na rozdíl od nás měla, když dvě vteřiny před koncem druhé třetiny dali vítězný gól. Bylo to po chybě našeho hráče, kterému propadl kotouč. Kdyby toho soupeře ještě vybruslil, tak to mohlo být pořád 2:2 a my jsme s tím mohli něco udělat. Taky si nemyslím, že jsme hráli tak tvrdě, abychom museli osmnáct minut strávit v oslabení. Určitě to bylo trošku těma svátkama. Sice jsme dost trénovali (byli jsme dvoufázově na ledě), ale problém byl v tom, že jsme se nesešli ani jedinkrát kompletní. Pořád chybělo pět, šest kluků, kteří byli nemocní. S tím se samozřejmě těžko nacvičí nějaké ty herní věci.

Karel Suchánek (HC Slezan Opava): V utkání bylo vidět, že byla přestávka. Hráči na obou stranách se nemohli dostat do tempa. To utkání rozhodla asi větší zkušenost našich hráčů. Hlavně to bylo vidět v poslední třetině, kde jsme neudělali chybu. Navíc jsme to ještě potvrdili tím gólem do prázdné branky. Ty první dvě třetiny ale byly z naší strany takové rozhárané, bez přihrávky, bez nápadu. Tak jsem hráče vyzval, aby začali bojovat a to se povedlo. Myslím si, že i Kometa se v poslední třetině zvedla.