Junioři nezvládli závěr zápasu v Brně

• pondělí 05. října 2009
  • Tomáš Čekal, Zdeněk Plánka, Filip Lefenda

Slezan hrál na půdě favorita vyrovnanou partii a ještě deset minut před koncem dokonce vedl 2:4. Pak ale přišla ze strany Komety neuvěřitelná smršť, když domácí nejprve snížili na rozdíl branky ve vlastním oslabení. Poté naopak v přesilových hrách dokonali obrat a připsali si tak tři body za výhru 7:4. Opavě zbyly pouze oči pro pláč.

11. kolo, pondělí 5. 10. 2009

HC Kometa Brno

7:4 (1:1, 1:1, 5:2)

Branky: 5. Daniška (Vozdecký), 33. Stehlík (Zemánek, Komínek), 51. Komínek, 55. Komínek (Stehlík, Popolanský), 56. Brzobohatý (Svoboda), 58. Švaňhal (Popolanský, Komínek), 59. Daniška (Vozdecký) - 1. Herman (Džemla), 34. Koschatzký (Vlášánek, Kysela), 45. Baďura (Herman), 48. Slanina (Novák, Dohnal). Rozhodčí: Z.Kubičík - D.Reich, P.Skopal. Vyloučení: 4:9, navíc Popolanský 10 minut OT, Sova 5 min. + do konce utkání (oba KOM) a Džemla, Dohnal (Opa), oba dva 10 min. OT, Kysela (Opa) 10 min. OT + 5 min do konce utkání. Využití: 4:1. V oslabení: 0:1. Střely na branku: 46:33. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 2:1, 2:2, 2:4, 4:4, 7:4.

Matoušek - Štindl, Sova (A), Zítka, Vozdecký, Lysoň, Svoboda, Jáchym - Štěpánek, Hnilička, Stehlík (C), Daniška, Mišura, Komínek, Zemánek, Juráň, Brzobohatý, Popolanský (A), Švaňhal.

Trenčan - Faksa, Kysela, Rýpar, Vitásek, Kukla, Dohnal - Skoumal, Herman (A), Novák, Vitek (C), Koschatzký, Vlašánek, Baďura, Cink, Džemla, Slanina, Wittek.

Samotný vstup do zápasu se ale Kometě vůbec nepovedl. Již po patnácti vteřinách totiž po hezké individuální akci Bohumila Hermana prohrávala 0:1. Vedení si Opavští moc dlouho neudrželi. Přesněji řečeno jen do čtvrté minuty, kdy Tomáš Daniška zabral za brankou kotouč vyražený po Vozdeckého střele a pohotově ho vrátil kolem tyčky do brány – 1:1. Za zády Trenčana málem skončilo také další nahození Svobody od modré čáry. Brankář ho ale na poslední chvíli uviděl a stihl zasáhnout vyrážečkou. Domácí se tedy museli vrhnout do dalšího útočení, ze kterého plynuly další šance, jako například Zemánkova nepřesná dorážka z přesilové hry. Poslední vážnější šancí první části byla Džemlova střela z mezikruží, kterou nechal vyniknout Matouška. Ve zbytku třetiny jsme sledovali hokej nahoru dolů, ovšem bez vážnějších příležitostí na obou stranách. Týmy se tak po první části o body zatím dělily.

Druhou třetinu načali lépe hosté z Opavy, ale Džemlovu rybičku usměrnil z první Herman jen do betonu brankáře Matouška. Neujala se ani dvě přečíslení dva na jednoho. První za domácí špatně zakončil Daniška a chvíli po něm ho napodobil na druhé straně Koschatzký. V čase 32:20 jsme se v hokejové hale Za Lužánkami konečně znovu dočkali branky. Po velkém závaru před opavskou brankou se ještě nedokázali prosadit Komínek se Zemánkem, ale domácí kapitán Ondřej Stehlík prokázal dobrý čuch na výběr místa a kotouč kolem ležícího Trenčana pomalinku dotlačil do brány - 2:1.

Opava ale nepotvrzovala roli horšího týmu a dokázala okamžitě odpovědět. Hned po minutě totiž Adam Koschatzký pohotovou dorážkou zužitkoval přesilovou hru – 2:2. A jakoby hosté neměli dost. Ve stejné minutě se domácí obranou proháčkoval Novák, ale sám proti brankáři neuspěl. Kometa byla vyrovnávající brankou Opavy vyloženě zaskočena a nemohla se dostat do tempa. Akcie domácích tak držel snad jen vynikající Matoušek, který se nenechal překonat Vlašánkem ani Hermanem. Zejména šance druhého jmenovaného byla gólová, protože zůstal na vteřinku zcela nehlídaný v těsné blízkosti Matouška. Z letargie mohl Kometu dostat těsně před koncem druhé části její kapitán Stehlík. Gólovou nabídkou od Brzobohatého ale trestuhodně před poloodkrytou brankou pohrdl a netrefil ji. I po dvou třetinách tak stále platil vyrovnaný stav.

No a v té poslední se začaly dít pořádné věci. Hosté se totiž po čtyřech minutách zaslouženě ujali vedení, když se zmocnili neposedného kotouče a Pavel Baďura usměrnil krásné Hermanovo nahození lehkou tečí přesně pod vyrážečku Matouška. To domácí hráče dostalo do podobného útlumu jako ve druhé třetině. Opavským to ale stále nestačilo a v čase 47:06 se mohli radovat z dvoubrankového vedení, když Matouškovi propadla mezi betony střela od modré čáry v podání Robina Slaniny. Nad Kometou se tedy třináct minut před koncem stahovaly černé mraky. S těch také zapršelo, když po nepodařené akci Adama Koschatzkého jejího aktéra sekl Aleš Sova a vyfasoval pětiminutový trest plus osobní do konce zápasu. Dlouhá přesilová hra tak měla hostům ulehčit situaci k zisku tří bodů. Jenže Opavští v ní působili velice zakřiknutě. Jejich hra vypadala, jakoby to chtěli již v klidu dohrát, místo toho, aby se v přesilovce tlačili do vstřelení další branky. Domácí je za to potrestali. Jiskru naděje v téže přesilovce vykřesal Tomáš Komínek, když rozehrávajícím obráncům vypíchl rozehrávku a samostatný únik zakončil vydařeným bekhendovým blafákem – 3:4.

Namísto vstřelené branky se tedy Opava dočkala ve své přesilovce jedné inkasované. Zbytek oslabení už domácí dobře odpracovali a krátce po jejím ukončení udeřili znova. V čase 54:00 totiž vytěžili z důrazu před bránou. Tomáš Komínek druhým gólem v rychlém časovém sledu zahnal černá mračna a vyrovnal na 4:4. To už hosté psychicky nezvládli a dopouštěli se zbytečných faulů, které byly jen vodou na brněnský mlýn. Obrat dokonal v přesilovce Michal Brzobohatý, když na poslední chvíli Trenčanovi vypíchnul kotouč z podlapačky a tím jej poslal do sítě – 5:4. Domácí si z hostů vzali ponaučení a o vybojovaný náskok již nepřišli. Naopak ještě využili dvě přesilové hry, díky přesným trefám Ondřeje Švaňhala a Tomáše Danišky, pro kterého to byla již druhá branka v utkání. Kometa se tedy nakonec mohla radovat, když vybojovala téměř ztracený zápas. Hostům z Olomouce naopak mohly zůstat jen oči pro pláč. Tři body za výhru 7:4 tedy zůstaly v Brně.

Vlastimil Kočí (Kometa Brno): Utkáni bylo z naší strany takové ospalé. Nemohli jsme se dostat do tempa. Navíc se nám nepovedl začátek. Ale brzo jsme to srovnali na 1:1. Všechno to bylo strašně upracované. Nebyla tam ta lehkost. Těch zápasů je ale hodně a my se teď musíme věnovat regeneraci. Když kluci dají tři góly, nějaká ta únava z nich spadne, ale jinak je to horší. Chtěl bych jim ale poděkovat, protože měli fenomenální závěr. Hlavně tedy Tomáš Komínek, který zajistil velice důležitý gól v oslabení na 3:4. Ty kluky to nastartovalo a musím přiznat, že jsem to pak stáhl na dvě pětky. Těch deset lidí těch zbývajících osm devět minut odmakalo a v přesilovkách jsme rozhodli. Jediné z čeho mám trošku strach, je, že bychom mohli přijít o Matěje Mišuru.

Karel Suchánek (Opava):Do padesáté minuty jsme hráli velice dobře. Byli jsme aktivní. Potom se nám ale nepovedlo dlouhé přečíslení, kde jsme byli hodně pasivní. Místo toho, abychom gól dali, tak jsme inkasovali. Ten moment byl rozhodující. Domácí pak v podstatě až do konce hráli v přesilovce. Ono to skóre nakonec vypadá hrozivě, ale já si myslím, že rozhodčí podlehli tomu tlaku od lidí a funkcionářů. V tom bych viděl ty nedostatky.