Junioři v derby vyloupili Porubu

• pondělí 17. září 2018

Opavští junioři zvítězili v utkání 2. kola Regionální ligy po samostatných nájezdech na ledě rivala z Poruby. V Ostravě dokázal Slezan zlikvidovat dvoubrankové manko, a ačkoliv posléze ještě dvakrát prohrával, nakonec si domů odvezl dva body.

2. kolo, pátek 14. 9. 2018

HC RT TORAX Poruba

4:5sn (2:1, 1:1, 1:2)

Branky a nahrávky Opavy: 7. Morávek (Brodek), 8. Brodek (Foldyna, Pitucha), 37. Häring, 56. Morávek (Brodek, Husák) – 14. Kadula, 24. Horný, 46. Fědor (Adamczyk E.), 58. Tomsa (Horný), rozh. náj. Pělucha. Vyloučení: 7:6. Využití: 0:2. Diváci: 57. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3, 4:5.

Slíž – Pitucha, Husák; Kroček, Havlík; do 3. Zajíc, Becher – Morávek, Bukowski, Brodek – Benka-Rybár, Vavřík, Anlauf – Foldyna, Häring – Rambousek, Pavlík, Barčák

Fichna (Glabasnia) – Pachula, Lhotský, Fědor, Kocián, Zouhar – Horný, Trávníček, Pělucha, Tomsa, Kadula, Kovačič, Římský, Adamczyk, Buršík

Opava začala první letošní mistrovské derby o něco lépe a do první vážnější situace se dostala při vlastním oslabení. Šimon Pělucha vypíchl Jakubu Pituchovi na modré puk, v samostatném nájezdu ale trefil pouze Marka Slíže. Slezan nedal, za což také o chvíli později tvrdě pykal. V sedmé minutě sice střelu Jiřího Brodka vyrazil Denis Fichna, na přízemní dorážku Michala Morávka už byl ale krátký – 1:0. A zanedlouho se HC RT TORAX radoval podruhé. Jiří Brodek si najel z levé strany a střelou mezi betony navýšil porubské vedení – 2:0. Opava ve čtrnácté minutě měla hrát téměř minutu a půl dlouhou početní výhodu pět na tři, kterou zužitkovala už po třinácti vteřinách. Kryštof Kadula se opřel do kotouče mezi kruhy a propálil nekompromisně Marka Slíže, který ještě před tím zastavil dvě dorážky – 2:1.

I prostřední dvacetiminutovku začal lépe hostující Slezan, který dostal domácí tým už v úvodu pod velký tlak. Z něho se dlouho nedokázal vymanit, a tak Opavští vyrovnali ve 24. minutě. Po další hrubici v obraně ujel ostravské defenzívě Lukáš Horný, který ranou nad pravé Slížovo rameno nezaváhal – 2:2. O deset minut později zahrozili hosté znovu, tentokrát zkoušel štěstí od modré Adam Zouhar, proti jeho střele mířící do pravé růžku ale včas dokázal Marek Slíž zasáhnout lapačkou. Ve 37. minutě HC RT TORAX udeřil zčistajasna potřetí. Tomáš Havlík našel parádně z rohu kluziště Daniela Häringa, jenž s pomocí břevna uklidil puk z prostoru mezi kruhy do sítě – 3:2. A za pár vteřin to mohlo být opět o dvě branky, Jiří Brodek ale pálil z blízka do tyče.

V poslední periodě se hnali hosté za vyrovnáním. Toho mohli docílit už ve 43. minutě, Daniel Pachula ale orazítkoval od modré jen břevno porubské brány. Za tři minuty opavská střídačka vybouchla, když se z dorážky z předbrankového prostoru prosadil Jan Fědor – 3:3. Obrat byl na spadnutí, akce Martina Kociána s Jakubem Římským ale skončila na betonu Marka Slíže. Čtyři minuty před koncem naopak opět odskočil porubský celek, když Tomáš Husák našel z obranného pásma u útočné modré Jiřího Brodka, který najel do pásma a naservíroval kotouč Michalu Morávkovi, jenž uklidil puk nad lapačku k tyči – 4:3. Výborně sehraná akce ale vítězný gól nakonec nepřinesla, v čase 57:19 se opět z dorážky prosadili Opavští, mezi betony se trefil Vojtěch Tomsa – 4:4.

V následných samostatných nájezdech pak dominovali hosté. Porubští se neprosadili ani jednou, za Opavu ale skóroval jak Šimon Pělucha, tak Kryštof Kadula s Adamem Zouharem, což rozhodlo, že si dva body odvezla Opava.

Marek Pavlačka (HC RT TORAX Poruba): "Zápas to byl vyrovnaný s šancemi na obě strany. Myslím si, že začátek třetí třetiny jsme měli solidní, ale neproměnili jsme šance. V závěru jsme si nechali dát vyrovnávací gól, který padl opět z předbrankového prostoru, což je naše slabina. Dalším problémem jsou přesilové hry, naopak Opava je zahrála skvěle a dvakrát nás také potrestala. To byl také jeden z rozhodujících faktorů, nájezdy jsou už jen loterie. V takových zápasech ale musí všichni hrát na krev a ne někteří jen na sedmdesát procent. Tohle si bohužel někteří hráči neuvědomují."

Josef Doboš (Hokejový klub Opava): "Bylo to perfektní utkání z obou stran, hrálo se ve vysokém tempu, šance byly k vidění na obě strany. My jsme v závěru měli více štěstí v nájezdech, a proto bereme dva body. Za stavu 2:0 si možná domácí mysleli, že to už půjde samo, ale hokej je ošemetný, proměnlivý. Mohli jsme vyhrát v základní hrací době, to ale také domácí."