Juniorka překvapivě prohrála v Jihlavě

• pátek 19. ledna 2007
  • Dušan Majer, Michal Berg

J i h l a v a - Po dlouhé době mohl trenér Doboš postavit v zápase juniorky tři plné pětky, ale k vítězství se oslabený tým, v němž někteří hráči stále nastupují pod vlivem nemoci, neprobojoval. Domácí Jihlava se dostala až do tříbrankového vedení a přes drtivý tlak se opavským juniorům podařilo puze snížit na konečných 3:2. Základní část extraligy juniorů tak Slezan zakončil na páté příčce a nyní jej čekají boje v nadstavbové části.

36. kolo, čtvrtek 18. 1. 2007

HC Dukla Jihlava

Branky a nahrávky: 39. Navrátil (Vach), 43. Tkáč (TS), 44. Komůrka (Oertel, Kochánek) - 47. Wolf, 52. Havlíček (Herman). Rozhodčí: Polák - Drobílek, Svoboda. Vyloučení: 12:10, navíc Tkáč (JIH) 10 min. OT - Plachký, Wolf a Tichý (všichni tři OPA) 10 min. OT, Polok a Tichý (oba OPA) do konce utkání. Využití: 0:0. V oslabení: 0:2. Diváci: 95. Střely na branku: 24:49. Průběh utkání: 3:0, 3:2.

Novotný - Pekárek, Klíma, Hobza, Mrkvička, Cakl, Čintala, Posmyk - Navrátil, Vach, Vlk - Tkáč, Man, Dolana - Oertel, Komůrka, Kochánek

Vašut - Tichý, Plánovský, Plachký, Čermák, Vrabel, Gulda - Tošenovjan, Polok, Havlíček - Vlašánek, Chalupa, Herman - Macíček, Mlýnek, Wolf - Blaga

Poslední zápas prvního úseku základní části dlouho nemohl najít úspěšného střelce. O dobývání soupeřovy svatyně s přitom snažily oba dva týmy. Velmi blízko k němu měl jihlavský Navrátil, ale rozhodčí gól neuznal pro postavení útočícího hráče v brankovišti. Duklu to však nezlomilo a stále aktivně útočila. Tkáč však pálil vedle a Oertela v sólu vychytal Vašut elegantním zákrokem. Po několika akcích Dukly se ke slovu dostali i hosté. Polokovo sólo ale Novotný zlikvidoval stejně jako další pokus stejného hráče, kdy hbitě sklapnul betony. Proti Vlašánkově střele ani zasahovat nemusel. I když byla prudká, mířila jen vedle. Další střela ho ale již zaměstnala. Vrabel pálil od modré tak prudce, že puk odražený od betonů jihlavského brankáře skočil až v ochranné síti. Poslední slovo v první části měl Petr Vlk, ovšem nejprve mířil vedle a vzápětí netrefil odkrytou branku.

Druhá část byla ve znamení ohromného a místy drtivého tlaku hostí, který však ztroskotával na výborně chytajícím Novotném. Právě v tomto čase na něj šla většina z celkem 47 střel. . Mlýnkovu střelu se ještě snažil dorážet Havlíček, ale Novotný byl na svém místě. Proti střele Vlašánka z otočky vytáhl elegantní vykopnutí betonem a poradil si i se závarem po střele Macíčka. Radek Vlašánek pak zkusil objet branku, ale na strážce domácí svatyně si nepřišel. Za Jihlavu poprvé ve druhé části vypálil na Vašuta Man, ovšem jeho střela z mezikruží se zastavila o brankářův plastrón. Pozornost Novotného ještě vyzkoušeli Plánovský bombou od modré a Chalupa, jehož střela skoro lízala tyčku.

Po tomto tlaku se začala o slovo hlásit do té doby nenápadná Dukla. Vlkova střela sice ještě skončila na Vašutově betonu, ale když Vach naservíroval zpoza branky nahrávku mezi kruhy stojícímu Navrátilovi, nebránilo tomuto voleji již nic aby skončil v síti.

Třetí část začala závarem v obranném pásmu domácích, který vyvolala střela Josefa Tichého. I další střely skončily ve výstroji pozorného jihlavského gólmana. Vyznamenání a metál by si mladý talent zasloužil za ukázkový zákrok proti pohotové střele Tošenovjana, který čekal u zadní tyče. Novotný jej však pro normální smrtelníky zcela nepochopitelně vychytal betonem.

Rozhodujícím zlomem celého utkání byla zřejmě situace ze 44. minuty, kdy se na Vašuta rozjel Marek Tkáč. Plánovský jej ovšem zastavil nedovoleně a tak bylo na slovenském útočníkovi aby se rozjel k exekuci trestného střílení. Jeho střela zapadla mezi brankářovy betony a na světelné tabuli se objevilo 2:0.

Zakrátko se střelou přes chumel hostujících hráčů prosadil Jakub Komůrka a zvýšil na tříbrankový náskok. Několik minut se hrálo jen ve středním pásmu, ale ve 47. minutě se opavský Petr Wolf zmocnil puku a střílel do prázdné branky. Tento gól vybudil oba týmy k aktivitě, ovšem gól zatím nepřišel. Marná byla Klímova střela od modré, nezdarem skončilo Mlýnkovo objetí branky, Vlašánek pálil jen do brankářova plastrónu a Man donutil Vašuta k rozštěpu. Gól přišel až v 52. minutě. Havlíčkova střela švihem proletěla kolem Novotného a zapadla do branky - 3:2.

Z jasného zápasu tedy bylo drama. Ale ani střela Tichého do vyrážečky, Navrátilova střela mezi betony, ani Plachkého zblokovaný pokus ke gólu nevedly. Poslední velká šance na vyrovnání přišla krátce před koncem zápasu. Vlašánek si najel do ideální střelecké pozice, ovšem Filip Novotný jej vychytal zákrokem na jedničku s hvězdičkou, když prudký puk zachytil v pádu mezi vyrážečku a beton.

Josef Doboš (Opava): „Přijeli jsme jako favoriti, ale tým svoje kvality nepotvrdil. Od začátku roku máme špatnou sérii, ze čtyř utkání jsme získali jen jediný bod. Kluci se z toho musí dostat sami. Bohužel jsme dneska prohrávali 3:0, stáhli jsme to na 3:2 a jen krůček nám chyběl k vyrovnání. Bohužel, takový je hokej, takový je sport.“

Petr Vlk (Jihlava): „Jsem spokojen s výsledkem a se třemi body, které jsme potřebovali. Za stavu 3:0 jsme ale soupeři vlastními chybami nabídli snížení stavu, ale dotáhlo se to do úspěšného konce. Teď už je to pryč.“