Lukáš Koryčanský v nájezdech rozhodl o dvou dorosteneckých bodech

• sobota 03. února 2007
  • Lukáš Bajgar

V pátém kole II. části extraligy dorostu přivítala Sareza Ostrava rudě oděný Slezan Opava. Domácí v kombinované sestavě s devátou třídou poprvé inkasovali v 11. minutě z hole Michala Zacpálka. Domácí v rozmezí dvaceti vteřin v 18. minutě Václavem Jachem a Martinem Vidlákem sice zvrátili stav utkání, ale necelou půlminutu nato Tomáš Popolanský srovnal na průběžných 2:2. Druhá třetina zápasu přinesla jediný zásah z hole ostravského Jana Barčáka. Přetahovaná tedy nabrala plné obrátky, opavský Lukáš Žalčík vyrovnal, Sareza Michalem Skalíkem opět vedla, aby v závěrečné minutě při power play Juraj Machovič přinutil časoměřiče nastavovat na ovládacím panelu „kostky“ prodloužení a posléze i samostatné nájezdy. Ty vyhráli hosté 1:2, když se dvakrát trefil Lukáš Koryčanský. Ve velice slušném utkání, v němž na lavici hanby usedlo dohromady 8 hráčů, z toho jeden pár Slezanů ze Slezanu, podlehla Sareza Ostrava v tabulce devátému Slezanu Opava 4:5 po samostatných nájezdech.

41. kolo, sobota 3. 2. 2007

HC VOKD Poruba

4:5sn (2:2, 1:0, 1:2 - 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 17. Jach (Voznica), 17. Vidlák (Sedláček), 23. Richter (Barčák), 57. Skalík (Motyka) - 11. Zacpálek (Popolánek), 19. Popolanský (Ondričko), 51. Žalčik (Žídek), 60. Machovič, rozhodující s.n. Koryčanský. Rozhodčí: Mrkva - Štěpán, Mrákava. Vyloučení: 6:3. Využití: 0:2. Diváci: 90. Střely na branku: 28:46. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3, 4:4, 4:5.

Hanuska – Spusta, Parma, Paleček, Špok, Skalík, Mládenka, Kičmer – Sedláček, Vidlák, Richter, Voznica, Barčák, Motkyka, Šimkovič, Jach, Bystroň

Trenčan – Faksa, Zacpálek, Dohnal, Koryčanský, Židek, Kukla – Stehlík, Ondričko, Žalčik, Džemla, Fišara, Vítek, Slanina, Gulda, Popolanský, Machovič, Baďura, Koschantzký

Vlažný vstup do utkání okořenila až ve 3. minutě Richterova střela mířící mezi betony opavského brankáře Trenčana, na druhé straně se pokoušel po ostravském kapitánovi prosadit také ten opavský, jenže Koryčanského dalekonosná rána letěla od Hanuskovy brány na metry daleko. Na domácím muži v masce ztroskotala také kombinace Žalčika s Machovičem či při signalizovaném trestu myriáda pokusů Guldy, Koschatzkého a Zacpálka. Při vlastním oslabení nadvakrát ujela dvojice Barčák – Richter, ale situaci proti jednomu defenzivnímu štítu nevyřešila s gólovým efektem. Před polovinou prvé části pronikl opavský Žalčik mezi dvojicí obránců, k úspěšnému zakončení to ovšem nevedlo. Když si ostravská jednička v bráně vykoledovala dvě minuty za zdržování hry, napřáhl na hranici kruhu Michal Zacpálek a nekompromisně rozvlnil síť za zády provinilce. Slezan Opava gradoval ofenzívu od prvních minut mače a především zásluhou Hanusky vycházeli střelecky naprázdno mnozí hostující borci, jako příklad poslouží Vítkova snaha procedit kotouč mezi tyčí a bruslí a ač se již radoval, zůstalo jen u přání. Nelze opomenout šanci Sarezy, kdy Sedláček mířil po vyhraném buly ve středím pásmu těsně nad břevno. V 16. minutě předvedl svůj technický um ostravský Jach, pohrál si se spoluhráči jako kočka s myší, jen koncovka již nebyla dostatečně důrazná. Dvě minuty nato již bylo srovnáno, tlak s předcházející přesilovky nezakončil Voznica unáhlenou střelou, ale nalezl Václava Jacha, jenž tentokráte zvolil zakončení. Rovných dvacet vteřin trval obrat ve skóre - Martin Vidlák pohlednou individuální jízdu kluzištěm ukončil doslovným propasírováním touše do brány přes Trenčanovo tělo. Radost z vedení netrvala dlouze, necelou půlminutu poté utekl domácím bekům Ondričko, předal Tomáši Popolanskému a ten se ranou mezi betony nemýlil.

Do prostřední části vlétli hosté mnohem aktivněji a Hanuska měl mnoho práce s Baďurou či Žalčikem; s druhým jmenovaným dokonce dvakrát: v prvním případě místo nahrávky na Slaninu zvolil střelu a v tom druhém prudce napálil do připraveného gólmana. Z gólu se ovšem radovali domácí, v čase 22:46 po skrumáži před Trenčanem poslal Sarezu opět do vedení Karel Richter. I pak se prezentoval opavský Žalčik pohlednými individualitami, ale pokaždé ztroskotal na strážci domácí svatyně. Před dovršením třicáté minuty utkání obdržel domácí Motyka přihrávku jako na zlatém podnosu, sám kráčel proti opavské bráně, ale i přes veškerou snahu brankáře neobalamutil. Dlouhé minuty se hrál pro oko diváka těžkopádný hokej, kterému chyběly především kloudné akce a drtivá většina střel se dala zařadit do kategorie propagačních, když už se střelci nemohli prosadit přes obrany, nezbývalo nic jiného, než zkoušet z úctyhodných vzdáleností. Samozřejmě že výjimky potvrzují pravidla, Motyka protáhl opavského lapače puků, jako Koschatzký či Žalčik toho ostravského. V šestatřicáté minutě slezského klání unikl rudě oděný Machovič, ač byl stíhán obráncem, dostal se v klidu ke koncovce, ale tu s bravurou pokryl Hanuska. Když se v samotném závěru neujala ani akce hostí vedená kým jiným než Žalčikem, vedla Sareza po čtyřiceti minutách rozdílem jedné brány 3:2.

Posledních dvacet minut se začalo v ostrém tempu, nejdříve nevyšla Žalčikovi zpětná přihrávka na najeté kolegy, aby domácímu Motykovi na poslední chvíli odskočil kotouč od čepele hole. Šance se v této části hry tvořily převážně při početních výhodách, Baďura se Žalčikem zle zatápěli, jako Paleček či Richter na druhé straně, obzvláště dělovku Richtera dělily jen centimetry od gólu. Až druhá početní výhody Opavy v závěrečné třetině přinesla vyrovnávací branku, Lukáš Žalčik se s ničím nemazlil a nekompromisně Hanusku propálil. Do konce mače zbývalo ještě devět minut, které mohly rozhodnout o třech bodech, případně jejich dělbě. S onou dělbou se nechtěl v 57. minutě smířit skórující Michal Skalík, a také Hanuska, jenž dvě minuty nato vykryl snad největší příležitost Slezanu v podání Džemly, který ještě dorážel mezi betony. Opavští hráči si vybrali na poslední minutu hry oddechový čas, Trenčan opustil svou klec, Juraj Machovič převzal na kruhu v obranném pásmu kotouč a své rychlobruslařské představení zakončil střelou pod víko – 4:4.

Prodloužení bylo více opatrné, než se mohlo zpočátku zdát, za zmínku snad stojí Zacpálkova rána mimo tři tyče Hanusky či Machovičovo objetí kasy téhož brankáře. Domácí ovšem nezůstávali pozadu a pouhé centimetry od pravé tyče Trenčanovy brány se odválel Richterem vystřelený a výstrojí sražený kotouč. Následovaly samostatné nájezdy, v nich nejdříve poslal do vedení Ostravu Jan Barčák, ale hosté srovnali ve třetí sérii Lukášem Koryčanským, jenž v sérii čtvrté v přímém souboji s Barčákem zvítězil a zařídil dva body pro Slezan Opava za vítězství 5:4 po samostatných nájezdech.