Mladší dorost překvapil vítězstvím v Havířově

• neděle 20. března 2011

Předposlední kolo ELIOD Servis extraligy mladšího dorostu zavedlo hráče Slezanu na led AZ Havířov. Utkání, v němž rozhodně nebyli favority, zvládli nad očekávání dobře a po bojovném výkonu si vezou domů všechny tři body za vítězství 3:2.

35. kolo, neděle 20. 3. 2011

2:3 (1:2, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 19. Polak R. (Bednář, Spratek), 24. Orság (Kalus) - 4. Klapetek (Beneš, Hlista), 14. Heider (Beneš, Klapetek), 27. Hula (Rybka, Heider). Rozhodčí: Běčák - Kittel, Havlík. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 238. Střely na branku: 20:27. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3.

Šimeček (od 36. Vrána) - Heinzl, Kalus, Bahounek, Chroboček, Potočný, Gawlas, Polak E. - Caruk, Šmíd, Sonnek, Carbol, Synek, Orság, Fejko, Bednář, Gajdoš, Spratek, Polak R.

Kirschner (od 30. Urbisch) - Štrbík, Hlaváček, Fajkus, Monczman, Zbytek, Blaževič - Heider, Rybka, Hlista, Hula, Klapetek, Krupa, Beneš, Otipka, Dudek

Začátek zápasu vyšel výrazně lépe opavským, kteří hned ze své první vážnější šance vytěžili gól. To se ve 4. minutě dostal do brejku Lukáš Klapetek a střelou k tyči nedal domácímu gólmanovi Kamilu Šimečkovi šanci. Domácí, kteří se rozjížděli poněkud pomaleji, byli v útoku dost bezzubí a tak je mohla potěšit snad jen ubráněná přesilovka mezi 7.- 9. minutou. Hráči Slezanu však nemuseli smutnit, protože ve 14. minutě, opět po jednom ze svých nebezpečných výpadů, dorazil puk vedle ležícího Šimečka do branky Petr Heider a bylo to 0:2.

Teprve poté se AZet přece jen dostal více do hry a i díky přesilovce mezi 15.- 17. minutou hosty přitlačil do obrany. Viktor Kirschner v opavské brance však odolával až do času 18:55. To se opakovanou dorážkou z blízka se prosadil Richard Polak, když využil předchozí dobré práce u mantinelu svých spoluhráčů Lukáše Bednáře a Daniela Spratka. Do kabin se tak šlo poprvé za stavu 1:2.

Druhou část hry začali havířovští přece jen aktivněji než tu první a v přesilovce na konci 24. minuty zaslouženě vyrovnali. Střela Jakuba Orsága z mezikruží proklouzla Kirschnerovi mezi betony a pomalu se došourala až za brankovou čáru. Jenže domácí radost trvala jen 3 minuty. Pak velký důraz před brankou prokázal Tomáš Hula a vrátil Opavě vedení. Pak se dlouho nebylo na co dívat a z reportérského pohledu je třeba zmínit snad jen střídání gólmanů na obou stranách. Nejprve v polovině zápasu nahradil v opavské kleci Kirschnera Urbisch a o pět minut později v domácí svatyni přepustil své místo Šimeček Vránovi.

Až v polovině 37. minuty předvedl krásný únik opavským obráncům Martin Caruk, ale jeho zakončení nebylo přesné. V závěru třetiny se na ledě poněkud vylidnilo. Nejprve byli vyloučeni hostující Beneš a Hlaváček, ale domácí krátkou přesilovku 5 na 3 nevyužili. Navíc těsně po jejím skončení zamířil na trestnou lavici i domácí Kalus a bylo po přesilovce úplně. Přesto byl 15 vteřin před duhou přestávkou k vidění ještě jeden zajímavý moment. Domácí Daniel Spratek krásně unikl obráncům jel sám na opavského gólmana. Zakončoval střelou mezi betony, ale ta zůstala zachycena ve výstroji brankáře.

Třetí část zápasu tak začala při hře 4 proti 4 a v ní si dva zákroky připsal havířovský gólman Lukáš Vrána. Další, a mnohem těžší, pak předvedl ve 43. minutě vyrážečkou proti pokusu opavského Petra Krupy. Možná ani sám netušil, že když v přesilovce Slezanu, hrané od konce té samé minuty, vyrazil tvrdý pokus Jana Fajkuse, může jít na několik minut prakticky na střídačku. Od 45. minuty totiž hráči AZetu výrazně zvýšili tempo a svého soupeře dostali pod trvalý tlak. Jejich snaha vyrovnat byla sice evidentní, ale rovněž neúspěšná.

Postupně ve svých šancích neuspěli Orság, Synek, Spratek a dvakrát Carbol a naopak opavský gólman Jakub Urbisch si celkem s přehledem hlídal své teritorium. Na domácí hokejky se postupně začala vkrádat i nervozita, což se projevovalo zejména nepřesným rozehráváním akcí a tak vyrovnání nepřicházelo. A když ani tvrdé rány Sonnka a Carbola z poslední minuty nenašly svůj cíl v hostující brance, radovali se po závěrečné siréně opavští z vítězství 3:2.

Martin Janeček (AZ Havířov):

Zapracovali jsme do sestavy mladé hráče, poskládali jsme 4 útoky a to se projevilo na tempu hry. Opava byla nebezpečná a důrazná v brejcích a díky tomu šla do vedení. I když jsme se v poslední třetině dostali do tlaku, tak jsme zklamali v koncovce. Navíc nás brzdila zbytečná vyloučení. Soupeř si tak nakonec vítězství vybojoval.

Milan Kukol (Slezan Opava):

Začátek utkání se pro nás vyvíjel výrazně lépe a získali jsme dvoubrankový náskok. Soupeř sice zkorigoval, ale my šli opět do vedení a v závěru jsme už vítězství ubránili. Jinak jsme viděli myslím vyrovnané utkání, v němž jsme měli více štěstí. Hráče chci pochválit za bojovnost.