Na šance bohaté utkání s Valašským Meziříčím skončilo těsným vítězstvím Opavy

Zápas25.9.2013 | Filip Lefenda
Opava - Ve středeční podvečer se hrál na opavském zimním stadionu hodně pohledný hokej. Akce střídala akci a brankáři se rozhodně nenudili, natož pak diváci! Domácí byli po velkou část zápasu aktivnějším týmem a vypracovali si celou řadu nadějných možností, přesto se museli svěřenci trenérů Suchánka s Dobošem strachovat o výsledek až do posledních vteřin.
4.kolo, středa 25.9.2013
3:2(1:0, 2:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 16. Herman (Měch), 22. Barinka, 35. Chalupa (Herman, Tichý) – 31. Martiník (Varga D., Kubáč), 39. Varga Mi. (Kvapil, Varga D.). Rozhodčí: Šutara – Bojda, Mikler. Vyloučení: 9:8. Využití: 2:1. Diváci: 520. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2.
HC Slezan Opava: Šafránek – Vrabel, Galvas, Tichý, Tůma, Pavelek, Mosler, Bednárek – Džemla, Měch, Herman, Barinka, Vítek, Polok, Vlašánek, Wolf, Černý, Baďura, Svoboda, Chalupa
HC Bobři Valašské Meziříčí: Slovák I. – Ferenc, Hartmann, Heča, Kubáč, Zábojník, Kvapil, Martiník, Matušenko, Prycl, Randýsek, Slovák II., Stráněl, Tomiga, Vaněk, Varga D., Varga Ma., Varga Mi.

Komentář k zápasu

Utkání začalo pěkně zostra. Již na konci úvodní minuty otestoval Šafránka nepříjemnou střelou z pravého kruhu hostující kapitán David Varga. Slezan reagoval o chvíli později, když se svůj důraz pokoušel uplatnil Tomáš Polok, který však před bránou na ležícího Slováka nevyzrál. Opavský tlak postupně stoupal, své ovoce ale ještě nepřinesl. V 8. minutě pálili z bezprostřední blízkosti Chalupa s Hermanem, stav se ovšem neměnil. O tři minuty později to stadionem jen zahučelo. Stalo se tak poté, co neskončila vedoucí brankou ani nebezpečná kombinace Měcha s Barinkou.

Ani další šance na sebe nenechaly dlouho čekat. Slovák byl v těchto chvílích v ohni střel, s vypětím sil ale odolával. A to i ve 13. minutě v poměrně krkolomné pozici, poražen z toho souboje ovšem odešel Chalupa, nikoliv gólman z Valašska. O tři minuty později už byl ale i senzačně chytající Jiří Slovák bezmocný. Slezan hrál v signalizované výhodě v šesti a svou početní převahu přetavil v první gól. Ten vznikl po rychlé, nátlakové akci, po které se do střelecké listiny zapsal Bohumil Herman.

Opavský tlak pokračoval i nadále. Štěstí zkoušel třeba mladý Svoboda, jehož pokus prosvištěl kolem pravé tyče. V poslední minutě první třetiny se dostali Bobři do přečíslení, které však uhasil Mosler. Následně se stejná herní situace zrodila také na druhé straně kluziště, ani Opava se však neprosadila a následovalo pouze vhazování. Ještě je potřeba zmínit další důležitý moment, který se udál v závěrečných sekundách dějství. Stráněl narazil na mantinel domácího beka Vrabela, který se jen velmi těžce zvedal ze země. Hostující hokejista si za svůj počin vykoledoval pětiminutový trest i ten do konce utkání. Do druhé fáze hry tak Opava vstupovala s dlouhou výhodou muže v poli.

Tu mohli domácí zužitkovat již po třiceti vteřinách, Slovák však svůj beton vymrštil proti střele Černého z bezprostřední blízkosti brány, který by jinak znamenal zcela jasný gól. O pár chvil později už se ale Opavané přeci jen radovali. Svůj premiérový soutěžní gól v opavském dresu zaznamenal Peter Barinka, který se nejlépe zorientoval ve skrumáži před Slovákem, kde padlo k zemi hned několik hráčů, a poslal kotouč do prázdné brány. Hosté protestovali, ale nic nezmohli. Tlak domácích trval i nadále, další tečované rány se ale staly kořistí Jiřího Slováka.

V 31. minutě se o slovo přihlásili také Bobři, paradoxně poté, co Opava ubránila dlouhé oslabení. Při hře v plném počtu se prosadil Ondřej Martiník a rozjásal tak skupinu asi dvaceti fandů z Valašského Meziříčí. Ve 34. minutě hledal Barinka ze strany před brankou Černého, ten ale puk netrefil. To Petr Chalupa už si vedl chvíli poté lépe. Se střelou Hermana si Slovák ještě poradil, proti v brankovišti důraznému Chalupovi už ale neměl nárok. Ve 38. minutě se dostal do brejku hostující Kubáč, zamířil ale příliš vysoko. O necelou minutu později již Bobři slavili. V přesilové hře tečoval ránu Kvapila Miroslav Varga a Šafránek byl bezmocný. Následně mohl na druhé straně udeřit Chalupa, Slovák ale vytáhl proti jeho střele svůj beton.

Třetí třetina již byla na šance trochu chudší, rozhodně se ale bylo na co dívat, vždyť dosavadní průběh sliboval velké drama až do poslední minuty! Ve 47. minutě měli Bobři obrovskou porci štěstí, když za zády Slováka zazvonila branková konstrukce. Dvě minuty poté se do puku opřel Tichý a někteří diváci se již radovali, gól to ale nebyl ani v tomto případě. Následovala série vyloučení, která změnu stavu nepřinesla.

Hosté postupně vrhali veškeré síly do útoku a vypracovali si závěrečný tlak. Na konci 57. minuty pálil z mezikruží v dobré příležitosti Miroslav Varga jen do hloučku těl před sebou. Minutu před koncem zkusili Bobři štěstí v šesti hráčích bez Slováka v brankovišti a Šafránek musel být v plné permanenci, když si připsal dva výborné zákroky betonem a lapačkou.

Poslední dějství nakonec branku nepřineslo a ze třetího vítězství v řade se tak radují domácí hokejisté, kteří porazili Valašské Meziříčí v poměru 3:2. Hokejem se tentokrát musel bavit i nezaujatý divák.

Ohlasy trenérů

Karel Suchánek (HC Slezan Opava):
"S Valašským Meziříčím nám to dlouhodobě nejde. Každé utkání s tímto týmem je velmi těžké a ani si nepamatuji, kdy jsme třeba u nich naposledy vyhráli. Je to nepříjemný soupeř, takže jsem za tři body velice rád. Dnes jsme to ubojovali. Měli jsme sice v prvních dvou třetinách herní převahu, ale neproměňovali jsme šance a hrálo se tak až do konce. Tam nás soupeř zatlačil, silou vůle jsme ale utkání přežili."


Aktuálně na webu