51. kolo, sobota 12. 2. 2005

HC Kometa Brno

6:1 (2:0, 3:1, 1:0)

Branky: 4. Fadrný (Brančík), 6. Baranyk (Meluzín), 23. Lhotský (Appel), 36. Lhotský (Baranyk), 39. Staněk (Meluzín, Lhotský), 56. Černý (Mikel) - 38. Martiník (Měch). Rozhodčí: Vampola - Klouda, Křivohlavý. Vyloučení: 8:6. Využití: 0:0. Diváci: 2412. sStřely na branku: 36:22.

Maláč (54. Hubačka) - Mikel, Burian, Vyrůbalík, Lhotský, Sloboda, P.Staněk (41. Karlíček) - Černý, Brančík, Fadrný - Baranyk, Sedláček, Meluzín (45. P.Šebek) - Appel, A.Staněk, Moskal.

Masný - Kramný, Mocek (21. Bezouška), Procházka, Horák, Přibyla (41. Sadloň), Vnenk, Bršlica, Wantulok - Smékal, Kašík, Adamčík - Kříž, Boháč, Langhammer - Suchánek (21. Ferlež), Měch, Martiník.

Opava přijela do Brna s vírou, že zastihne domácí nepřipravené a v duelu vybojuje nějaké body, které budou pasovat pondělní utkání Opava – Třebíč na „zápas pravdy“ o únik ze zóny baráže. Již od počátek utkání proměnil naděje Slezanů na dobrý výsledek z Brna v prach. Kometa vší silou vlétla do utkání a neponechala nic náhodě. Už ve 3. minutě využila přečíslení 2 na 1 ke vstřelení úvodní branky. Nejprve se ještě opavský brankář Masný dokázal postavit střele Brančíka, ale puk se odrazil k nechráněnému Fadrnému na jehož dorážku už zareagovat nemohl. Na ukazateli času ubíhala 6. minuta, když Meluzín zkušeně na dálku poslal přihrávku od pravého mantinelu okolo branky až k levé tyčce u které stál osamocený Baranyk. Tomu pak už jen stačilo nastavit hůl puku do cesty a nasměrovat jej podruhé za Masného záda.

Dva vedoucí góly Kometu uklidnily. Již se nemusela tolik hnát do útoku a naopak nyní byla aktivita směrem dopředu hlavně v zájmu Opavy. Ale její hráči jen velmi složitě nacházeli skulinky v brněnské defenzívě, které by jim umožnily zkorigovat pro ně nevýhodný brankový stav. A stále nechávali poměrně velká okna na vlastní modré, kudy mohli pohodlně Brněnští pronikat až k Masnému. Hra dlouho svižně ubíhala a ačkoliv se opticky začalo zdát, že Slezané získávají převahu, daleko složitější zákroky musel řešit Masný. Maláče nedokázali za celou třetinu hosté výrazněji ohrozit, s žádnou jejich střelou neměl velkých problémů.

Pravdu o síle obou mužstev ukázala 18. minuta, ve které byl vyloučen brněnský Burian a v přesilovce hostů nejprve Kometa Opavě nepůjčila skoro 40 sekund puk a po další půlminutě početní výhodu utnul útočný faul Boháče ve chvíli, kdy se za celou přesilovku poprvé hostující celek dostal dál než krok za útočnou modrou. Poprvé do šaten tak šly obě mužstva za stavu 2:0, když domácí rozhodně nic neponechávali náhodě a rozhodně ukázali kdo bude pánem tohoto duelu.

I když velmi nepříjemné, ale stále ještě zvrátitelné manko, pro Opavu znamenalo výzvu pro druhou třetinu. Jenže děj událostí jí nedal šanci něco s neblahým osudem podniknout. Ve 23. minutě se objevily před Masným osamocené hned tři modré dresy domácích a na třetí pokus se povedlo Lhotskému potřetí rozsvítit červené světlo. Čtvrtou branku mohl přidat ve 28. minutě Brančík, ale střílenou přihrávku nedokázal na malém prostoru před brankou řádně zpracovat a puk tak skončil někde v koutu kluziště.¨

Další přesilovku dostali hosté při vyloučení Appela od 30. minuty. V ní se zjevil před Maláčem Boháč, jenže jeho střela našla pouze připravenou lapačku brněnského gólmana. Ještě hůř hosté dopadli v další přesilovce (35. minuta) za příliš mnoho hráčů na ledě, neboť se ani nedokázali vůbec probojovat do Maláčovy blízkosti. A sotva se Brno dostalo zpět do pěti jednoduše kousek za modrou vystřelil nepříliš dravou střelu Lhotský, na kterou vůbec Masný nereagoval – 4:0.

Čestný úspěch hostů přišel vzápětí ve 38. minutě. Maláč musel kapitulovat před střelou Martiníka, jemuž asistoval Měch – 4:1. Ale to bylo vše co dokázali Slezané za celý zápas. Ještě do konce třetiny se opět skóre vrátilo na čtyřbrankový rozdíl. Do vedení 5:1 posunul Kometu P.Staňek, tentokrát až skoro od modré, odkud poslal střelu jenž prošla Masnému lapačkou a skončila v síti za jeho zády.

Při stavu 5:1 se už třetí třetina dohrávala jen z povinnosti. Přesto měli stále navrch domácí, kteří se už snažili hrát hlavně pro diváky. Ve 46. minutě prošel Fadrný přes tři, čtyři, opavské hráče až před Masného, který jeho střelu odrazil zpět k Fadrnému, který ještě stihl poslat přihrávku zpět do prostoru před opavskou branku, jenže ta už nikoho z jeho spoluhráčů nenašla. Ve 49. minutě mohl podruhé rozesmutnit Maláče Procházka, neboť po jeho střele ještě chvíli brněnský brankář nevěděl jestli má puk opravdu ve své moci. To už za Brno nehrál Meluzín, protože musel odejít do šaten, neboť se mu zlomil nůž na brusli, a nahradil jej Patrik Šebek. Právě ten se spolu se Sedláčkem a a Baranykem vydal do přečíslení opavské obrany. Zakončoval Baranyk, ale ve finále nedokázal zvednout puk nad betony ležícího Masného.

Šest minut před koncem dal za úplně jasného stavu trenér Číhal příležitost odbýt si svou seniorskou premiéru mladinkému dorosteneckému brankáři Ondřeji Hubačkovi, který teprve tři dny před Vánocemi oslavil své 16. narozeniny. Poslední úprava skóre proběhla v 56. minutě, když na 6:1 zvýšil Černý, jehož úplně osamoceného před brankou našla Mikelova přihrávka.

Kometa si v posledních zápasech opět před svými fanoušky spravila renomé a dala jim nejlepší pozvánku na domácí utkání playoff. Pro Opavu má výsledek, společně s tříbodovým ziskem Třebíče, naprosto fatální důsledek v podobě jistoty účasti v baráži o udržení se v druhé nejvyšší soutěži.

Pavel Hulva (Opava): "Brno bylo v utkání favoritem. Má útočnou sílu a když má brankář Maláč den, je těžko k poražení. Přehráli nás hned v úvodu po našich chybách. Máme mladé kluky, a ti prostě na soupře jako Brančík nebo Černý prostě nemají."

PaedDr. Svatopluk Číhal (Kometa): " Víme, že se říká, že Opava má problémy. Má mladé hráče, kteří ale umějí dát do hry srdce. Chtěli jsme se důstojně rozloučit a dát pozvánku na play-offs. Povedlo se nám to hned v první třetině, kdy jsme dali po chybách Opavy dva laciné góly."