Napínavé derby s Havířovem dorostenci zvládli

• neděle 17. prosince 2006
  • Tomáš Kubánek

O p a v a - Nepříliš kvalitní hokej předvedli hráči Opavy a Havířova v jubilejním 30. kole dorostenecké extraligy. Nakonec však mohou být Opavští spokojeni, protože to, co se po zápase počítá, jsou body, a ty zůstávají všechny doma. Havířov sice skóroval jako první, avšak poté tahali za delší konec vždy borci Slezanu, kteří i přes závěrečné problémy těsnou výhru uhájili.

30. kolo, sobota 16. 12. 2006

4:3 (2:1, 1:2, 1:0)

Branky: 11. Musial, 15. Musial (Vítek), 28. Žalčík (Koryčanský), 42. Machovič (Švajda, Žalčík) – 10. Blucha (Kameník), 24. Videlka (Matysz), 39. Matysz (Protasenja). Rozhodčí: Vlačil – Vengřín, Trunečka. Vyloučení: 8:6. Využití: 1:0. Diváci: 90.

Kroček – Hruzík, Zacpálek, Chvostek, Koryčanský, Žídek, Michálek – Seidler, Ondričko, Žalčík, Fišara, Vítek, Musial, Švajda, Machovič, Baďura, Koschatzký.

Strmeň – Kocurek, Zientek, Pinka, Střecha, Šurin, Jindřich - Duda, Dočkal, Haas, Křivohlávek, Pechanec, Matysz, Blucha, Hrubý, Videlka, Protasenja, Kameník, Chomič, Slavík.

Zápas regionálních rivalů začal velkou hokejovou nudou, a tak jediné, na co se dalo v prvních minutách dívat, byly pestré sestavy opavských roztleskávaček. Oba týmy se předháněly v nepřesnostech a souvislejší přechod do útočného pásma pro ně představoval obrovský problém. První pořádnou šanci si vytvořilo až v 10. minutě havířovské duo Kameník – Blucha a své přečíslení rovnou zakončilo gólem. Už o minutu později byl však stav opět nerozhodný. Z buly v útočném pásmu putoval kotouč k na modré čáře stojícímu Jindřichovi, proti němuž vystartoval Musial, puk mu vypíchnul a po pravém křídle uháněl na Strmeně. Ten se sice na střelu dobře připravil, ale opavský útočník jej přece jen nekompromisně prostřelil. A v 15. minutě to byli opět Opavští, kdo se radoval z další vstřelené branky. Jejím autorem byl znovu Musial, avšak tentokráte mu pomohlo hlavně štěstí. Vítek nahazoval zboku puk před brankoviště, kde se v nepřehledné skrumáži záhadně odrazil od Musialovy brusle za Strmeňova záda. Nervozita hráčům svazovala ruce i v přesilovkách. Při jedné z nich málem potrestal kostrbatou rozehrávku Slezanu Protasenja. Poté si do výborné pozice najel Hrubý, ale kotouč mu přeskočil hokejku, a tak máchnul naprázdno. Další chybu, tentokráte na straně Panterů, mohl využít Koschatzký, ale mířil vedle, a tak se do kabin odcházelo za stavu 2:1.

Po přestávce vyrobil velkou minelu i domácí brankář Kroček, kterému příliš nesedl Videlkův pokus zpoza modré. Jeho střelu srazil pod sebe, a tak mohl stejný hráč dorážkou srovnat na 2:2. Do vedení hosty však Opavští jít nenechali, naopak sami znovu převážili skóre na svou stranu. V přesilovce nabil Koryčanský do pravého kruhu Žalčíkovi, který z první vypálil přes clonícího obránce přesně mimo dosah Strmeňovy lapačky. V polovině utkání se konečně začal hrát trochu zajímavější hokej. A byli to hlavně hosté, kdo se tlačil do útočných akcí. Nebezpečně pálili například Pinka nebo Pechanec, v přesilové hře zase zakončoval pěknou kombinaci Křivohlávek. Kroček však všechno chytá. Nestačí až na střelu Matysze z bezprostřední blízkosti minutu a půl před druhou sirénou.

Do třetí třetiny vstoupili lépe domácí, kteří si i potřetí dokázali vybudovat, díky Machovičově úspěšnému úniku, jednobrankový náskok. Zvýšit mohl Vítek, ale ani nadvakrát Strmeně nepřekonal. Slezan byl aktivní i ve vlastním oslabení, kdy soupeře přečíslili Vítek s Musialem nebo když Žalčík dobrým forčekinkem připravil šanci Machovičovi. Na druhé straně se také děly zajímavé věci. Kameník nastřelil břevno, ve dvojnásobné početní výhodě tvrdě pálili Jindřich a Matysz. V předposlední minutě nešťastně fauloval v útočném pásmu Videlka, a tak se zdálo, že Opavští závěr v klidu dohrají. Ale opak byl pravdou. I ve čtyřech hráčích vrhli Panteři všechny síly do zoufalého náporu a domácí nevěděli, kde jim hlava stojí. Střely od modré, samostatné průniky i pološance před odkrytou brankou – všechno však přežil Slezan bez pohromy a ukořistil tak další tři cenné body.

Michal Piskoř (HC Slezan Opava): "Byl to těžký zápas proti výbornému mužstvu. My máme šanci uspět jedině bojovným výkonem, do kterého dáme srdce. Doma musíme vyhrávat, protože venku to zatím není ono."