Nejdříve trápení, poté exhibice

• neděle 01. března 2009
  • Tomáš Kubánek, Filip Lefenda

O p a v a - Dvě třetiny se Opavští v derby s Orlovou hledali, až se pak ve třetí části do soupeře pořádně obuli a předvedli nevídanou kanonádu. Hosté dokonce v závěru symbolicky vystřídali gólmana, avšak v exhibičním tempu visela i pověstná desítka. Ale i devítibrankový příděl fanoušky jistě potěšil.

44. kolo, neděle 1. 3. 2009

9:2 (1:1, 2:1, 6:0)

HC Orlová

Branky: 14. Kovalovský (Černý, Tichý), 28. Tůma (Suchánek), 38. Polok (Měkýš, Tůma), 48. Kocián (Kovalovský, Tůma), 52. Měch, 53. Grofek (Měch), 55. Suchánek (Tůma, Polok), 59. Černý (Plánovský, Měch), 60. Chalupa (Kocián) - 16. Samiec (Stránský, Potočný), 23. Vydra (Kotásek, Blatoň). Rozhodčí: Jeřábek - Adamec, Štěpán. Vyloučení: 5:5. Využití: 2:1. Diváci: 450.

Iláš - Plánovský, Tichý, Čavrk, Bednárek, Měkýš, Vitásek - Grofek, Měch, Černý, Kovalovský, Chalupa, Kocián, Suchánek, Polok, Tůma.

Unzeitig (53. Kolář) - Sznapka, Haas, Chomič, Kudláček, Urbánek, Samiec, Minařík - Kotásek, Blatoň, Stránský, Škatula, Mintěl, Dušek, Vydra, Potočný, Kraft, Prokop.

Začátek utkání byl z obou stran poněkud vlažný. Oba týmy nechodili příliš do osobních soubojů. Při nadějných akcích zase místo bezhlavých střel volili hráči kombinace, které nakonec vedli buď ke ztrátě kotouče, nebo vytlačení soupeřem do nevýhodného postavení. První gól přišel až ve 14. minutě, kdy otevřel skóre v přesilovce Kovalovský. Netrvalo to však dlouho a právě útočník s číslem 78 na zádech byl sám vyloučen a Orlová toho využila, když vsítila vyrovnávací gól. Úspěšným střelcem byl Samiec, který překonal navrátilce v opavské bráně Davida Iláše. To bylo vše podstatné, co se v prvním dějství událo.

Do druhé dvacetiminutovky vstoupili lépe hostující hokejisté, když přečíslení zužitkoval Vydra a Slovan tak vedl 1:2. Nespokojené opavské publikum, které si přálo „hokej“, se dočkalo v 28. Minutě kdy Suchánek našel Tůmu a ten srovnal na 2:2. Poté hrála Opava přesilovku, kterou však sehrála mizerně a nevypracovala si žádnou šanci. Nedlouho poté dostali stejnou šanci i hosté z Orlové, když na trestnou lavici usedl Grofek. Paradoxně největší šanci si však ve vlastním oslabení vytvořili domácí, když se Kocián dostal do samostatného úniku. Puk mezi betony gólmana Koláře však nedostal a stav tak zůstal prozatím nezměněn. V 37. minutě měl Slezan na hokejkách vedení, ale Grofek svůj bekhend neproměnil. O dvě minuty později dokonal zmar opavských střelců Kovalovský, který z těsné blízkosti nastřelil pouze vyrážečku Koláře. Ještě v téže minutě se však opavské zimní stadion mohl radovat potřetí. Polok protrhl střeleckou smůlu Slezanu a dostal Opavu do vedení 3:2.

Dlouho to vypadalo, že třetí třetina se ponese ve znamení opatrného hokeje na straně Slezanu. Kdo by to byl ještě v 47. minutě čekal, že ve zbývajících pár okamžicích hry budeme svědky takové kanonády ze strany domácích. Ve 48. minutě v situaci dva na dva přihrál Kovalovský neobsazenému Kociánovi a ten se nemýlil. Poté si Opava vytvořila řadu velkých šancí, Slovan držel s vypětím všech sil Kovář. V 52. minutě fauloval Prokop ujíždějícího Kovalovského a rozhodčí nařídil trestné střílení. Toho se ujal tradiční exekutor Měch a ten, jak jinak, než proměnil! 5:2. O další minutu později vedla Opava již 6:0. Grofek se lehce odpoutal od obránce Orlové a střelou překvapil v té době už náhradníka v kleci Slovanu Unzetiga. V 55. minutě došlo na straně Orlové k dalšímu vyloučení, čehož Slezan využil ke zvýšení náskoku na 7:2! Tůma našel na vzdálenější tyči Suchánka a ten zavěsil. Za skandování opavských fanoušků, kteří volali „exhibice“ , se hrál pohledný hokej ze strany Slezanu i nadále. Dvě minuty před koncem se mezi úspěšné střelce zapsal také Černý, který zvyšoval na 8:2. Dílo dokonal v poslední minutě Chalupa, který stanovil konečné skóre 9:2.

Rivalové z Orlové si tak odvezli z Opavy pořádný výprask v podobě devíti branek. O výsledku rozhodla převážně poslední třetina, kterou Slezan vyhrál 6:0! Na utkání se objevil také Alois Hadamczik, bývalý kouč hokejové reprezentace, současný trenér extraligových Vítkovic a funkcionář opavského Slezanu.

Karel Suchánek (Opava): "Vítězství se rodilo velice těžce. Orlová byla velmi silný soupeř, hrála dobře dozadu a perfektně bránila střední pásmo a čekala na naše chyby. My jsme si to zkomplikovali tím, že jsme neproměňovali ve druhé třetině samostatné nájezdy. Poslední třetina se nám velmi povedla. Dokázali jsme dát góly a proměnili závěr v exhibici."