Opava prohrou 4:1 klesla na předposlední místo

• středa 12. listopadu 2003
  • Jan Kouba, Jaroslav Šindelář

O p a v a - Ve veledůležitém zápase o šest bodů Slezané zklamali a proti předpokladu vyšli naprázdno. Opava opět nedokázala vyhrát a umožnila tak stejně ohroženým celkům, aby se dostali v tabulce nad ní, pouhé tři body od samého dna. V Písku se domácí dostali po první třetině do vedení, které zvýšili na začátku druhé třetiny. Ve vyrovnané druhé části mohla Opava několikrát skórovat, ale nepodařilo se. Na začátku třetí části zakončil přesně přesilovkovou kombinaci Šebesta, ale domácí dalšími dvěma brankami vzali Slezanu šanci na body.

, středa 12. 11. 2003

IHC Písek

4:1

18. Šmátrala (Nedorost, Kotaška), 26. Míka (Kotaška, Brož), 55. Kořánek (Nouza, Fryauf), 59. Neckář (Jelen , Nedorost) - 47. Šebesta (Dresler, Přibyla). Rozhodčí: Blecha - Havlín, Kureš. Vyloučení: 8:7. Využití: 1:1. Diváci: 850. Střely na branku: 30:37.

Pinkas - Všetečka, Svoboda, Kotaška, Veselý, Neckář, Mucha - Brož, Šimek, Míka - Jelen, Šmátrala, Nedorost - Kořánek, Nouza, Fryauf - Štefan, Kubeš, Mácha.

Šlupina - Dresler, Přibyla, Vosátko, Prokop, Mocek, Kramný, Tůma - Horný, Sochorek, Šebesta - Kaňka, Harazim, Lhotský - Mikšan, Zdeněk, Kříž.

Zápas týmů ze suterénu ligové tabulky nepřinesl špatný hokej, oba dva týmy však pěknými akcemi šetřily. Písek si vypracoval brzy jednobrankový náskok, za pár minut odskočil na rozdíl branek dvou, utkání měl dlouho pod kontrolou. Opava však nesložila zbraně, za stavu 2:0 měla festival zahozených šancí, po vstřeleném gólu však opět vyklidila pole a Písek si již vedení nejenom pohlídal, nýbrž ho i dvěma brankami pojistil.

Hned v první minutě prováhal přečíslení dvou na jednoho hostující Šebesta, v násleném brejku ujížděl ve stejné herní situaci na druhé straně i Písek, Mácha však zakončil do Šlupiny. Úvodní příval rychle se střídajících šancí zakončil nedotaženou kličkou před opavskou brankou Šmátrala.

Písek dostal v 6. minutě první možnost hrát přesilovku a byl rád, že v ní neinkasoval. Do samostatného nájezdu se totiž prosmýkl Mikšan, Pinkas ho však včasným pádem na led vychytal. Možnost vyzkoušet si přesilovku dostali poté i Opavští, hráli dokonce čtyřicet sekund v pěti proti třem, domácí trojice Šmátrala, Jelen, Neckář však hosty k Pinkasovi nepustila, jediná střela Tůmy od modré nebezpečná nebyla.

Větší šanci neproměnil na druhé straně zkušený Míka. V 16. minutě dostal puk přímo před Šlupinu, jeho pokus však pod betony neprošel.

Gól padl o dvě minuty později. Klidnou pasáž bez šancí ukončil rázně Nedorost, natlačil se před brankáře hostů a vystřelil. Opavský strážce klece stačil reagovat, ale zabránit rozsvícení červeného světla po důrazné dorážce střídajícího Šmátraly již nedokázal.

Druhá třetina začala ve svižnějším tempu. Písek si pohybem vynutil fauly a brzy se mu naskytla možnost hrát dvojnásobnou přesilovku. A brzy ji využil. Ve 25. minutě seděli Mocek a Mikšan, skóroval Míka. Nejprve nahrával Kotaškovi a ten svou šanci neproměnil. Pak nahrával Kotaška a Míka ukázal, že jako útočník má přesnější mušku. Na 2:0 zvyšoval po křížné nahrávce z bezprostřední blízkosti.

Poté se hrála vyrovnaná hra, Písek si byl vědom svého náskoku, Opava se probouzela pomalu. K tomu jí napomáhala i častá vyloučení domácích hráčů. Úplně procitla asi až od 30. minuty, kdy začala spalovat jednu tutovka za druhou. Jako první dorážel před Pinkasem mimo Zdeněk, poté nedal obrovskou šanci Kramný a ještě z ledu přihlížel, jak tu svou spálil spoluhráč Šebesta. Celá opavská střídačka se držela za hlavu i po pokusu Lhotského, ale ani jeho střela se mezi tři tyče nevešla.

Do poslední části hry nenastoupila Opava tak hladová po gólu jako před pauzou, paradoxně však dala gól. V 47. minutě propálil bránící čtveřici domácích od modré Dresler a Šebesta tečoval do branky. „Za stavu 2:1 bylo vše ještě otevřené," shodli se po zápase Brada i Baďouček na tiskovce.

Ani jeden z týmů se však do útočení moc nehnal. Písek se nenechával zatlačit před vlastní branku, čekal na chybu soupeře, Opava maximálně nahazovala puky na Pinkase od modré.

Vlažnou snahu Slezanů po vyrovnání nakonec Písek potrestal. To ve 14. minutě střílel Neckář od modré, následný závar před Šlupinou ukončili Nouza s Kořánkem, když do branky dotlačili nejenom sebe, brankáře a obránce, ale zřejmě i puk. Kořánek zaznamenal svou první letošní trefu a v podstatě rozhodl o osudu utkání.

Opava rezignovala, Šlupinovi zhoršit průměr mohl Nedorost i Jelen. Nakonec to ale byl obránce Zbyněk Neckář, kterému krásně sedla střela od modré, kdo zakončil v této sezóně dosud nevídanou čtyřbrankovou domácí kanonádu Písku.

Jihočeši získali ve čtyřech zápasech šest bodů a jsou bodově i herně na vzestupu, Opavě se nedaří, klesla až na třináctou, předposlední příčku.

Oldřich Brada (Opava):
Utkání se špatně hodnotí, první třetina byla z naší strany strašně vlažná, ale od poloviny utkání jsme si mysleli, že to zvrátíme. Z stavu 2:1 to bylo stále otevřené, ale nedisciplinovaností a chybami zkušených hráčů jsme se sami připravili o možnost uhrát nějaký výsledek. Trápíme se v koncovce, budeme s tím muset do dalšího zápasu něco udělat, budeme muset zkusit asi nějaký trejdy. Věděli jsme, že Písek hraje s mladými hráči, že to jsou kluci, kteří po ledě budou lítat, hráče jsme na to připravili. Máme asi 5 klíčových hokejistů zraněných – např. Suchánek, Rozum, Najdek, a je to bohužel znát.

Václav Baďouček (Písek):
My jsme velice rádi, že se nám v dnešním utkání podařilo zvítězit, protože to byl důležitý zápas, dotáhli jsme se na Opavu na tři body. Ta důležitost utkání byla vidět na obou dvou stranách. Chtěl bych mužstvu poděkovat, že to zvládlo tak, jak to zvládlo. Z stavu 2:1 to bylo stále otevřené, ale pořád jsme chtěli, hráli jsme trpělivě odzadu, čekali jsme na chyby soupeře a vyplatilo se nám to. Pevně věřím, že se již podařilo překonat tu smolnou sérii, mužstvo sebedůvěru pomalu získává, ze čtyř zápasů pod naším vedením se nebodovalo jen jednou, takže doufejme, že to bude pokračovat a že nám to vydrží co nejdéle. Taky Opava měla šance, ale i my jsme si hlavně v první třetině vypracovali a neproměnili hodně gólových situací, ty kdybychom proměnily, tak se ten zápas vyvíjel asi jinak. Za stavu 2:0 musela Opava zkusit všechno možné a jejich větší úsilí přineslo i šance, ale to štěstí k tomu patří. Pinkas chytal velice dobře.