Opavské snažení v Karviné na body nestačilo

Zápas15.12.2012 | Filip Lefenda
/AKTUALIZOVÁNO/ - Opavští hokejisté jedou z Karviné s prázdnou, tým Davida Moravce doma naplnil roli mírného favorita a připsal si tři body. Slezan sice dokázal zásluhou tref Kociána a Hermana dotáhnout dvoubrankové manko, Karvinští se ale posléze opět odpoutali a dovedli duel do vítězného konce. Další utkání čeká na Slezan ve středu, kdy pojede tým lodivoda Suchánka na led Vsetína, našeho letošního nejčastějšího soupeře.
25.kolo, sobota 15.12.2012
4:2(1:0, 2:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 17. Mikšan (Luka, Ivan), 25. Luka (Javín), 37. Zuber (Saliji, Rosůlek), 60. Luka (Mikšan) - 33. Kocián (Měch, Galvas), 36. Herman (Kukol). Rozhodčí: V. Czubaj - V. Bojda, T. Mikler. Vyloučení: 7:8. Využití: 0:1. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 4:2.
HC Karviná: Smolka (Iláš) - Zajac, Žvátora, Krause, Kowalczyk, Javín, Vnenk, Sznapka - Mikšan, Moravec, Badžo, Samiec, Blatoň, Zuber, Nystedt, Contratto, Miczek, Saliji, Ivan, Luka, Rosůlek
HC Slezan Opava: Šafránek (Novák) - Vrábel, Galvas, Tichý, Tůma, Mosler, Kukol, Bednárek - Měch, Herman, Vítek, Polok, Vlašánek, Pavelek, Kocián, Wolf, Černý, Baďura, Svoboda, Chalupa

Komentář k zápasu

Utkání začalo poměrně vlažně. Do první šance si ve čtvrté minutě nabruslil hostující Daniel Herman, na Lukáše Smolku v domácí kleci si ovšem nepřišel. Karvinský gólman tak předvedl první z dnešní řady výborných zákroků a položil tak jeden ze základních kamenů vedoucích k vítězství v dnešním zápase. Ten další byl položen nepochybně aktivní hrou Garipa Salijeho, který především v první periodě utkání několikrát prověřil pozornost hostujícího brankáře Dušana Šafránka. V šesté minutě se před něj krásně prokličkoval, dopravit puk za jeho záda ovšem nedokázal. V minutě dvanácté se tentýž hráč ocitl ve vyložené šanci. Už to vypadalo, že v cestě otevřít skóre dnešního zápasu nestojí kotouči, vypálené z jeho hole, nic v cestě. Na poslední chvíli ovšem zasáhl jeden z beků v opavském dresu. Do do třetice Saliji - ve třinácté minutě dorážel střelu Davida Mikšana, ale prázdnou Šafránkovu klec minul. V minutě patnácté se v zajímavé situaci ocitl opavský Lukáš Svoboda, ale radost mu pokazil Smolka pohotovým odebráním puku z čepele jeho hokejky. Čekání na vstřelenou branku bylo ukončeno v minutě sedmnácté, když se pěknou akcí blýskl David Mikšan. Nejprve vystřelil od modré a Šafránka nepřekonal. Když se k němu však dostal odražený kotouč zpět nezaváhal a poslal Baník do vedení, které vydrželo i do konce první dvacetiminutovky.

Druhá třetina byla zahájena dohrávanou přesilovkou svěřenců Karla Suchánka. V nebezpečné pozici se během ní ocitl Michal Kukol, ale Smolku nenapálil ani nepropálil. Totéž se dalo konstatovat o neudržitelném Salijim, jemuž se ve čtyřiadvacáté minutě z ostrého úhlu nepodařilo touš propasírovat do hostující branky. To však již neplatilo o úspěchu Vladimíra Luky z minuty následující. Na začátku akce stál Miroslav Javín střílející od modré. S touto ranou si Šafránek poradil, ale odraz od jeho výstroje zamířil přímo na hůl dobře postaveného karvinského útočníka, na jehož bleskovou dorážku z bezprostřední blízkosti už zareagovat nedokázal. V minutě třicáté vypálil na Smolku povedenou jedovku Bohumil Herman, strážce domácí svatyně ovšem předvedl efektivní, a zároveň rovněž efektní, zákrok. Následovaly dvě příležitosti Petra Chalupy. V první stál zcela sám před odkrytou klecí a jen poskakující puk mu znemožnil snížit. O pár vteřin později vypálil ránu jako z děla, ta ovšem skončila v lapačce domácího brankáře. V této fázi utkání měla Opava navrch a brzy se dočkala i gólového vyjádření své převahy. V minutě třiatřicáté přihrál, během přesilové hry 4 opavských proti 3 karvinským, na modré čáře Tomáš Měch Davidu Galvasovi a ten nekompromisní střelou příklepem snížil na rozdíl jediného gólu. To však platilo jen chvíli, protože už v minutě šestatřicáté bylo zásluhou milimetrové přihrávky Michala Kukola a ještě přesnější střely Bohumila Hermana srovnáno. Hostující družině však bylo dáno do vínku jen chvilkové opojení ze stažení dvougólového manka. V minutě sedmatřicáté vypálil ze střední vzdálenosti Vlastimil Zuber a ačkoliv se zdálo, že má černou pryž Šafránek pod kontrolou, nakonec přeci jen propadla za jeho záda. Jen o pár chvilek později mohlo být opětovně srovnáno, ale Smolka vytasil zákrok večera a parádním rozklekem zabránil téměř jistému gólu, za což sklidil zasloužené ovace přihlížejících. Druhá dvacetiminutovka tak skončila remízou, ale díky gólu z první třetiny na tom byli "Flašarovi hoši" přeci jen o krok lépe.

S poslední částí zápasu se tak na fryštátském zimním stadionu začala vznášet otázka, zda domácí udrží těsný náskok a nebo se opavskému Slezanu podaří jeho vymazání. V šestačtyřicáté minutě mohl Baník dokonce své vedení navýšit, ale i když Marek Ivan vybídl Jana Sznapku ke skórování, na světelné tabuli se však ve výsledku posunul pouze čas, nikoliv číslice oznamující divákům skóre. Hra se začala přelévat z jedné strany na druhou, byla k vidění pravá hokejová bitva s usilovným přetahováním o každý metr ledu. Čas však rychle chvátal k dovršení šedesáté minuty, a i když se na každé straně zrodily zajímavé šance, nakonec se opavský trenér rozhodl zariskovat a po jednom přerušení nechal Šafránka stát na střídačce. Power-play však neměla dlouhého trvání. Po špatné souhře hostů se ke kotouči dostal David Mikšan, přisunul jej rozjetému Vladimíru Lukovi a ten svým druhým gólem v dnešním utkání definitivně rozhodl o jeho konečném výsledku.


Aktuálně na webu