Opavské snažení v Karviné na body nestačilo

• sobota 15. prosince 2012
  • Filip Lefenda

/AKTUALIZOVÁNO/ - Opavští hokejisté jedou z Karviné s prázdnou, tým Davida Moravce doma naplnil roli mírného favorita a připsal si tři body. Slezan sice dokázal zásluhou tref Kociána a Hermana dotáhnout dvoubrankové manko, Karvinští se ale posléze opět odpoutali a dovedli duel do vítězného konce. Další utkání čeká na Slezan ve středu, kdy pojede tým lodivoda Suchánka na led Vsetína, našeho letošního nejčastějšího soupeře.

25. kolo, sobota 15. 12. 2012

HC Karviná

Branky a nahrávky: 17. Mikšan (Luka, Ivan), 25. Luka (Javín), 37. Zuber (Saliji, Rosůlek), 60. Luka (Mikšan) - 33. Kocián (Měch, Galvas), 36. Herman (Kukol). Rozhodčí: V. Czubaj - V. Bojda, T. Mikler. Vyloučení: 7:8. Využití: 0:1. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 4:2.

Smolka (Iláš) - Zajac, Žvátora, Krause, Kowalczyk, Javín, Vnenk, Sznapka - Mikšan, Moravec, Badžo, Samiec, Blatoň, Zuber, Nystedt, Contratto, Miczek, Saliji, Ivan, Luka, Rosůlek

Šafránek (Novák) - Vrábel, Galvas, Tichý, Tůma, Mosler, Kukol, Bednárek - Měch, Herman, Vítek, Polok, Vlašánek, Pavelek, Kocián, Wolf, Černý, Baďura, Svoboda, Chalupa

Utkání začalo poměrně vlažně. Do první šance si ve čtvrté minutě nabruslil hostující Daniel Herman, na Lukáše Smolku v domácí kleci si ovšem nepřišel. Karvinský gólman tak předvedl první z dnešní řady výborných zákroků a položil tak jeden ze základních kamenů vedoucích k vítězství v dnešním zápase. Ten další byl položen nepochybně aktivní hrou Garipa Salijeho, který především v první periodě utkání několikrát prověřil pozornost hostujícího brankáře Dušana Šafránka. V šesté minutě se před něj krásně prokličkoval, dopravit puk za jeho záda ovšem nedokázal. V minutě dvanácté se tentýž hráč ocitl ve vyložené šanci. Už to vypadalo, že v cestě otevřít skóre dnešního zápasu nestojí kotouči, vypálené z jeho hole, nic v cestě. Na poslední chvíli ovšem zasáhl jeden z beků v opavském dresu. Do do třetice Saliji - ve třinácté minutě dorážel střelu Davida Mikšana, ale prázdnou Šafránkovu klec minul. V minutě patnácté se v zajímavé situaci ocitl opavský Lukáš Svoboda, ale radost mu pokazil Smolka pohotovým odebráním puku z čepele jeho hokejky. Čekání na vstřelenou branku bylo ukončeno v minutě sedmnácté, když se pěknou akcí blýskl David Mikšan. Nejprve vystřelil od modré a Šafránka nepřekonal. Když se k němu však dostal odražený kotouč zpět nezaváhal a poslal Baník do vedení, které vydrželo i do konce první dvacetiminutovky.

Druhá třetina byla zahájena dohrávanou přesilovkou svěřenců Karla Suchánka. V nebezpečné pozici se během ní ocitl Michal Kukol, ale Smolku nenapálil ani nepropálil. Totéž se dalo konstatovat o neudržitelném Salijim, jemuž se ve čtyřiadvacáté minutě z ostrého úhlu nepodařilo touš propasírovat do hostující branky. To však již neplatilo o úspěchu Vladimíra Luky z minuty následující. Na začátku akce stál Miroslav Javín střílející od modré. S touto ranou si Šafránek poradil, ale odraz od jeho výstroje zamířil přímo na hůl dobře postaveného karvinského útočníka, na jehož bleskovou dorážku z bezprostřední blízkosti už zareagovat nedokázal. V minutě třicáté vypálil na Smolku povedenou jedovku Bohumil Herman, strážce domácí svatyně ovšem předvedl efektivní, a zároveň rovněž efektní, zákrok. Následovaly dvě příležitosti Petra Chalupy. V první stál zcela sám před odkrytou klecí a jen poskakující puk mu znemožnil snížit. O pár vteřin později vypálil ránu jako z děla, ta ovšem skončila v lapačce domácího brankáře. V této fázi utkání měla Opava navrch a brzy se dočkala i gólového vyjádření své převahy. V minutě třiatřicáté přihrál, během přesilové hry 4 opavských proti 3 karvinským, na modré čáře Tomáš Měch Davidu Galvasovi a ten nekompromisní střelou příklepem snížil na rozdíl jediného gólu. To však platilo jen chvíli, protože už v minutě šestatřicáté bylo zásluhou milimetrové přihrávky Michala Kukola a ještě přesnější střely Bohumila Hermana srovnáno. Hostující družině však bylo dáno do vínku jen chvilkové opojení ze stažení dvougólového manka. V minutě sedmatřicáté vypálil ze střední vzdálenosti Vlastimil Zuber a ačkoliv se zdálo, že má černou pryž Šafránek pod kontrolou, nakonec přeci jen propadla za jeho záda. Jen o pár chvilek později mohlo být opětovně srovnáno, ale Smolka vytasil zákrok večera a parádním rozklekem zabránil téměř jistému gólu, za což sklidil zasloužené ovace přihlížejících. Druhá dvacetiminutovka tak skončila remízou, ale díky gólu z první třetiny na tom byli "Flašarovi hoši" přeci jen o krok lépe.

S poslední částí zápasu se tak na fryštátském zimním stadionu začala vznášet otázka, zda domácí udrží těsný náskok a nebo se opavskému Slezanu podaří jeho vymazání. V šestačtyřicáté minutě mohl Baník dokonce své vedení navýšit, ale i když Marek Ivan vybídl Jana Sznapku ke skórování, na světelné tabuli se však ve výsledku posunul pouze čas, nikoliv číslice oznamující divákům skóre. Hra se začala přelévat z jedné strany na druhou, byla k vidění pravá hokejová bitva s usilovným přetahováním o každý metr ledu. Čas však rychle chvátal k dovršení šedesáté minuty, a i když se na každé straně zrodily zajímavé šance, nakonec se opavský trenér rozhodl zariskovat a po jednom přerušení nechal Šafránka stát na střídačce. Power-play však neměla dlouhého trvání. Po špatné souhře hostů se ke kotouči dostal David Mikšan, přisunul jej rozjetému Vladimíru Lukovi a ten svým druhým gólem v dnešním utkání definitivně rozhodl o jeho konečném výsledku.