Oslabený Slezan vyválčil na ledě Poruby cenný bod!

• sobota 17. ledna 2015
  • Vojtěch Konečný

Slezan i bez několika opor podal v Porubě sympatický výkon. První třetina vyzněla lépe pro domácí, poněvadž prosadit se dokázal Seidler. I Opava mohla skórovat, za zmínku stojí hlavně dvojnásobná přesilovka, v ní ale Tichý orazítkoval pouze tyč. Ve 27. minutě sice navýšil vedení Kilnar, jenže pak předvedl své umění Jakub Vítek, který dvěma přesnými zásahy srovnal na 2:2. Ve třetí tercii oba týmy vsítily po jednom gólu a po šedesáti minutách byl stav nerozhodný. Ovšem ani prodloužení nepřineslo rozuzlení, to přišlo až v samostatných nájezdech, kdy rozhodují branku vsítil Krayzel.

33. kolo, sobota 17. 1. 2015

HC RT TORAX Poruba

4:3sn (1:0, 1:2, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 6. Seidler (Vrána, Krayzel), 27. Kilnar (Peslar, Slavík), 49. Hulva (Schwarz, Javín), rozhodující nájezd Krayzel – 29. Vítek (Měch, Kocián), 36. Vítek (Měch), 50. Wolf. Rozhodčí: Koziol – Rožánek, Hanzlík. Vyloučení: 5:5, navíc Javín 5 min. + OK, Peslar (oba POR) 10 min. OT a Tůma (OPA) 10 min. OT. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 759. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3.

Tihlář – Peslar, Vajda, Baca, Slavík M., Javín, Buček – Schwarz, Mihal, Červenka, Krayzel, Seidler, Hulva, Zachar, Sedlář, Vrána, Vaněk R., Kilnar

Šafránek – Galvas, T. Černý, Tichý, D. Slavík, Tůma, Vrabel – Kocián, Měch, Vítek – Rousek, Chalupa, Wolf – L. Černý, Kocián, Baďura

Ještě před úvodním buly převzal Luděk Krayzel dárkový koš z rukou zástupců porubského klubu, kteří tím připomněli jeho už čtyřicáté narozeniny. Domácího veterána to pořádně nabudilo a v úvodu ho byl plný led. Nakonec se ale dočkal pouze asistence, když stál u zrodu přesilovkové vedoucí trefy. O tu se postaral Petr Seidler, který se výborně zorientoval na brankovišti a zasunul kus černé pryže za bezmocného Šafránka. Vyrovnání měl bezprostředně poté na holi Wolf, v samostatném úniku však ani nadvakrát nedokázal na Tihláře vyzrát. RT TORAX vzápětí začal faulovat a hosté, kteří přijeli do Poruby s velmi okleštěnou sestavou, měli další příležitosti ke srovnání skóre.

Porubští hokejisté ale bránili skvěle, přesto to okolo porubského gólmana neustále nepříjemně létalo. Po dvou ubráněných oslabeních měl Slezan k dispozici dokonce více než minutovou přesilovku pět na tři. V ní na modré napřáhl vytáhlý chasník Tichý a projektilem orazítkoval tyč Tihlářovy svatyně. Poruba těžké chvíle přečkala bez gólové újmy, naopak na konci periody mohla své hubené vedení navýšit. Zachar nevyužil luxusního Kilnarova pasu a Vaněk po drzé individuální akci trefil pouze připraveného Šafránka. V brankově chudém úvodním dějství odcházela do kabin o něco spokojenější parta okolo trenéra Tomáše Sršně. Ta vstoupila aktivněji také do druhé dvacetiminutovky.

Svůj premiérový zápas v dresu prvního týmu sehrál junior Jakub Schwarz. A hýřil aktivitou. Nejprve mohl skórovat po přihrávce Kilnara a o chvíli později ho vybídl Zachar. V dobrých pozicích však neměl dobře seřízená mířidla. Porubě pomohla až přesilovka pět na tři. Z ní ukrojilo pouhých šestnáct sekund, když Aleš Kilnar doklepl kotouč ležící na brankovišti. Domácím radost dlouho nevydržela, za pouhé dvě minuty se totiž bojující Slezan dostal zpátky do zápasu. S těžkým pokusem Měcha si ještě během přečíslení Tihlář stačil poradit, jenže na následnou dorážku z těžkého úhlu v podání Jakuba Vítka, který předtím odvolal porubské vyloučení, už byl krátký.

Opavským hráčům rázem narostla křídla. Do dalšího samostatného úniku se dostal Wolf, jehož musel pouze za cenu faulu zastavit Javín a hlavní rozhodčí Koziol na popud čárového kolegy zkřížil ruce nad hlavu. Trestné střílení však sám postižený neproměnil. Další velkou šanci na vyrovnání měl Kocián, proti němuž Tihlář musel vytáhnout parádní zákrok betonem. Zaskočená Poruba přesto přišla o těsný náskok, když pokus Jakuba Vítka doklouzal při přesilové hře až za Tihláře. Začínalo se prakticky od znova. A psychicky navrch měli Opavští, kterým se podařilo smazat manko dvou branek. Vítek byl navíc blízko hattricku, ale v další šanci trefil jen připraveného gólmana.

Začátek závěrečného dějství se nesl ve velmi opatrném duchu. RT TORAX měl sice snahu odskočit znovu do těsného vedení, ale proti organizované hostující obraně to měl těžké. Až ve 49. minutě se Poruba dočkala poté, co Schwarz našel před brankou dobře najetého Jakuba Hulvu a ten z první poslal kotouč za Šafránka. Ani tentokrát nevydržela domácí střídačce radost dlouho. Uběhlo jen něco málo přes minutu, když agilní Petr Wolf prostřelil z mezikruží Tihláře přesnou střelou mezi betony. A s domácím týmem mohlo být ještě hůře. Baďura vystihl porubskou rozehrávku, našel lépe postaveného Černého a ten už poněkolikáté donutil domácího gólmana předvést své brankářské umění.

Jelikož v závěru se už nic zajímavého neudálo, následovat muselo pětiminutové prodloužení. V něm zbytečně fauloval veterán Javín, jenž po ataku kolenem zamířil pod sprchy a nabídl hostům výhodu přesilovky čtyři na tři. Poruba těžké chvíle přečkala a na řadu musely přijít až samostatné nájezdy. V nich dominoval RT TORAX, v jehož dresu se prosadil jak Seidler, tak i Luděk Krayzel, zatímco za hosty se prosadil pouze Chalupa. Poruba tak mimořádné drama nakonec zvládla a do tabulky zapsala další dva body, hosté cestují domů s cenným bodem.

Petr Kotala (HC RT TORAX Poruba 2011): "Začátek zápasu byl celkem podle představ, dostali jsme se do vedení 2:0, ale pak jsme se uspokojili s výsledkem, bylo to hodně upracované a nechali jsme po individuálních chybách soupeře vyrovnat. Pak už to nebylo ono, chyběl pohyb, ztráceli jsme kotouče a těžko jsme se dostávali do šancí. V prodloužení jsme perfektně ubránili oslabení a nájezdy už jsou o štěstí, i když je kluci zakončili výborně. Je to pro nás ztráta bodu, nepodali jsme ideální výkon."

Karel Suchánek (HC Slezan Opava): "Za bod jsme velmi rádi, protože už od středy jsme prožívali nelehké chvíle. Kluci měli teploty a nemohli jsme vůbec trénovat. Ani jsme pořádně nevěděli, kdo bude hrát, dokonce jsme zvažovali zápas odložit. Myslím, že kluci odehráli zápas výborně. Škoda, že jsme v první třetině víc nestříleli při sérii přesilovek a neproměnili pak ve druhé části trestné střílení, které nás mohlo zase posunout blíž k vítězství. Na to, v jakém byli kluci stavu, podali skvělý výkon."