Překvapení se nekonalo

Zápas11.9.2004 | Tomáš Kubánek, Tomáš Zetek, Antonín Vansa (stats)
Č e s k é B u d ě j o v i c e - Kdo z Opavských očekával, že se z jihu Čech bude stěhovat byť jen jediný bod do Slezska, je asi zklamán, ovšem soudně uvažující člověk si hlavně přál, aby Slezan neodjel z debaklem. Hráči Opavy však dokázali se soupeřem držet krok snad jen dobrých deset minut; potom už se zápas, který připomínal hru kočky s myší, odehrával v exhibičním tempu, což nejlépe dokumentuje jednoznačný poměr střel 38:9!
2.kolo, sobota 11.9.2004
6:1(3:1, 2:0, 1:0)
Branky: 3. Sailer (Štraub), 7. Hřebejk, 11. Jančařík (Štraub), 21. Jančařík (Bělohlav), 29. Štraub (Krstev) 42. Hřebejk (Bartoš) - 9. Zbořil (Hebar). Rozhodčí: Vampola - Klouda, Křivohlavý. Vyloučení: 4:8. Využití: 2:0. Diváci: 1823. Střely na branku: 38:9. Nejlepší hráči: Sailer, Jančařík, Hřebejk.
HC Mountfield: Chábera (41. Kučera) - Jančařík, Mucha, Gýna, Luža, Jindra, Krstev, (od 41. navíc Kolda, Kotaška) - Sailer, Štraub, Bělohlav - Bartoš, Musil, Lála - Hájek, Kalla, Hřebejk - Květoň, Kropáč, Mertl.
HC Slezan Opava: Žigrády (11. Šlupina) - Přibyla, Machálek, Bartoň, Tůma, Vnenk, Kramný - Tomáš Lhotský, Kašík, Rozum - Adamčík, Boháč, Kříž - Suchánek, Harazim, Luděk Lhotský - Zbořil, Hebar, Martiník.

Komentář k zápasu

Hráči v bílých dresech skočili do domácí premiéry rovnýma nohama a hosté se dostali od úvodního buly pod tlak, z něhož je dokázal na čtvrthodiny dvakráte vysvobodit pouze klakson ohlašující konec třetiny. Své první utkání v budějovickém dresu odehrál Radoslav Kropáč, jenž je na jihu Čech prozatím na tříměsíční zkoušce. Trenéři naopak stále nemohli počítat se zraněnými Robem, Šimánkem, Vomelou a Fadrným.

Hned v první minutě mohl otevřít brankový účet utkání syn slavného otce Jiří Lála mladší. V ideální pozici však nedokázal trefit skákavou přihrávku Petera Bartoše. První velký závar před brankou Opavských, do které se postavila nová akvizice ze Vsetína Štefan Žigrády, byl k vidění ve 3. minutě. Mladíček Mucha nastřelil kotouč na branku. Vyražený puk však nedokázal za jeho záda dopravit nikdo z trojice Kalla, Hájek, Kropáč. Veledůležitý úvodní gól přišel velmi záhy, a to již v čase 2:56. Po křídle ujel vynikající bruslař Petr Sailer a ostrým tahákem poprvé rozradostnil prořídlé ochozy Budvar Arény – 1:0.
Jihočeši s chutí kombinovali a prakticky všechny útočné formace domácích dostávaly Slezany pod souvislý tlak. V 7. minutě prokázal rychlé ruce Štěpán Hřebejk, když hbitým výjezdem zpoza branky a následnou střelou kolem ramene mladého Žigrádyho rozsvítil červené světlo podruhé. Sotva dozněl jásot osmnácti stovek diváků, chyboval na obranné modré Vladimír Gýna, kterému ukradl kotouč Hebar, a situaci dva na jednoho s rutinou přetavil v jedinou branku Opavy Tomáš Zbořil. Byla to druhá a zároveň poslední střela na Cháberovu branku v úvodním dějství.
V 11. minutě se shýbal na vhazování po pravé ruce hostujícího brankáře Josef Štraub. Jako v mnoha případech předtím i poté byl úspěšný. Kotouč se dostal na modrou čáru k Petru Jančaříkovi, jenž měl dost času precizně si ho nachystat a následně ho tvrdou ranou nekompromisně poslat do opavské klece – 3:1. To již neunesl kromě jiných ani brankář Štefan Žigrády a přenechal své místo v brankovišti Romanu Šlupinovi. Domácí byli očividně při chuti a pálili na opavskou svatyni jeden projektil za druhým. Ran bylo jak u Verdenu, ale skóre se již nepohnulo a první třetina tak skončila 3:1.

Jestliže si hosté mysleli, že aktivita a chuť Jihočechů o přestávce vyprchá, šeredně se zmýlili. Do druhé části je po svém přivítal Petr Jančařík, jenž z příhry Josefa Štrauba rozvlnil síť již po osmnácti sekundách hry, a bylo to už 4:1. Jedna z mála šancí hostí byla k vidění ve 24. minutě, kdy prošel útočným pásmem Tomáš Zbořil a z jeho hezké přihrávky pouze vyprášil Cháberovy betony Daniel Boháč. Následně měli hráči z města nedaleko polských hranic možnost hrát 26 vteřin přesilovku pěti proti třem. Naložili s ní však lajdácky.
Ve 28. minutě měli pro změnu výhodu dvou hráčů v poli domácí. V tomto případě trvala 68 sekund. Po několikeré výměně kotouče mezi Gýnou a Lužou druhý jmenovaný z vrcholu kruhu napřáhl a dělovým projektilem otestoval pevnost Šlupinovy masky. Ta však stejně jako její majitel přečkala tuto nezáviděníhodnou situaci bez ztráty kytičky. To už se však nedá říci o akci Angela Krsteva. Liberecký bek vyslal na opavskou branku jedovatou střelu, kterou její strážce neudržel a vyražený puk zametl pod jeho betony matador Josef Štraub – 5:1.
O bodovém zisku domácích již bylo dávno rozhodnuto a jejich tempo pomalu zvolňovalo. Svými technickými finesami bavil nepříliš početnou diváckou obec, jež v sobotu do Budvar Arény zavítala, především kladenský Jaroslav Kalla. Ve 36. minutě dokázal s neuvěřitelnou lehkostí a bravurou protančit několikrát tam a zpět celým útočným pásmem, aby následně tísněn nedotáhl vtipný blafák do úspěšného konce. Po čtyřiceti minutách čistého času svítilo na ukazateli skóre 5:1.

Do třetí části již nenastoupila dosavadní jednička Českých Budějovic Jan Chábera, kterého na posledních dvacet minut vystřídal Josef Kučera. Obrana se navíc rozrostla o Kotašku s Koldou a trenér Josef Jandač si tak mohl po zápase mnout ruce, že se na led dostali všichni hráči ze soupisky. Poslední, kdo dokázal pohnout dějinami utkání, byl Šťepán Hřebejk. Ten na polovině hřiště přebral puk, v útočném pásmu prolétl mezi dvojící hostujících beků a ač tísněn dokázal v pádu usměrnit kotouč mezi Šlupinovi betony a dal tak konečnou podobu sobotnímu prvoligovému výsledku.
V 51. minutě měl ještě blízko k brance mladý Jiří Lála, jehož pokusu se po důmyslném obětí hostující klece postavila do cesty levá tyč. Domácí již v poslední třetině očividně sundali nohu z plynu a v poklidu a exibičním duchu dohráli utkání. Šance na zvýšení stavu ještě k vidění byli, ale dnes již kultovní volání kotle „Deset, deset!“ zůstalo nevyslyšeno.

STATISTIKY:

Statistika buly:

celkem

38:38 (16:14, 17:12, 5:12)

HC České Budějovice
           Celkem/Vyhrané Procenta
18 Miroslav Hájek    2/2    100%
10 Josef Štraub     11/8     73%
19 Radek Bělohlav    16/10    63%
28 Jaroslav Kalla    17/8     47%
41 Mojmír Musil     15/6     40%
15 Lukáš Květoň     3/1     33%
30 Tomáš Mertl     10/3     30%
23 Jiří Lála jun.    1/0     0%
12 Peter Bartoš     1/0     0%

HC Slezan Opava
           Celkem/Vyhrané Procenta
28 Tomáš Zbořil     9/6     67%
12 Marek Harazim    12/7     58%
 8 Daniel Boháč     16/9     56%
 9 Petr Rozum      6/3     50%
15 Andrej Hebar     14/6     43%
10 Jan Kašík      18/7     39%
19 Luděk Lhotský     1/0     0%

Statistika střel na branku:

celkem

38: 9, navíc Hájek do tyče (15:2, 16:4, 7:3)

HC České Budějovice

49 Patrik Luža     obránce  6 střel
 8 Štěpán Hřebejk   útočník  4 střely (2 branky)
17 Petr Jančařík    obránce  3 střely (2 branky)
20 Petr Sailer     útočník  3 střely (1 branka)
27 Vladimír Gýna    obránce  3 střely
23 Jiří Lála jun.   útočník  3 střely
10 Josef Štraub    útočník  2 střely (1 branka)
 5 Angel Krstev    obránce  2 střely
30 Tomáš Mertl     útočník  2 střely
28 Jaroslav Kalla   útočník  2 střely
19 Radek Bělohlav   útočník  2 střely
18 Miroslav Hájek   útočník  1 střela, navíc do tyče
 9 Josef Jindra    obránce  1 střela
 3 Ján Mucha      obránce  1 střela
24 Radoslav Kropáč   útočník  1 střela
15 Lukáš Květoň    útočník  1 střela
12 Peter Bartoš    útočník  1 střela

HC Slezan Opava

28 Tomáš Zbořil    útočník  2 střely (1 branka)
 8 Daniel Boháč    útočník  2 střely
 2 Zbyněk Tůma     obránce  1 střela
21 Tomáš Lhotský    útočník  1 střela
29 Dušan Adamčík    útočník  1 střela
19 Luděk Lhotský    útočník  1 střela
22 Ondřej Martiník   útočník  1 střela
Zásahy brankářů

32 Jan Chábera  (CEB)  5 zásahů 1 gól   83,33%
83 Josef Kučera  (CEB)  3 zásahy bez gólu 100,00%
23 Štefan Žigárdy (OPA)  7 zásahů 3 góly  70,00%
32 Roman Šlupina (OPA) 25 zásahů 3 góly  89,29%

Ohlasy trenérů

Josef Jandač, trenér HC ČB: „Myslím si, že jsme předvedli dobrý výkon. Přehráli jsem soupeře po všech stránkách. Mrzí mě pouze, že jsme množství šancí a náš tlak nedokázali ještě lépe gólově zúročit. Příležitosti na to rozhodně byly. Soupeř nás neprověřil natolik, abychom mohli udělat nějaké obsáhlejší zhodnocení. Doufáme, že se nám brzy uzdraví marodi a budeme moci pracovat s celým mužstvem.“

Karel Suchánek, trenér HC Slezan Opava: „Domácí byli po všech stránkách lepším týmem a my jsme se s nimi nemohli ani v nejmenším rovnat. K dobrému hokeji nám chybělo velmi mnoho. Velice rychle jsme prohrávali 2:O a následně 3:1, což bylo špatné. V průběhu utkání praskla jednomu z našich beků brusle a my jsme tím pádem hráli na pět obránců. Toto utkání nám otevřelo oči a máme rozhodně co zlepšovat. Naším hlavním cílem je záchrana.“


Aktuálně na webu