První opavské vítězství podrthl dvěma brankami Zbořil

• středa 15. září 2004
  • Michal Berg, Tomáš Kubánek

O p a v a - Nula na kontě Romana Šlupiny a zlepšený herní projev celého týmu, to jsou hlavní pozitiva z první výhry v letošní sezóně. Po první nemastné-neslané třetině zvášili hráči Opavy tempo a dvěma brankami ve druhé třetině zápas rozhodli. Kadaňští, kteří se snažili unikat do brejků, si příliš mnoho šancí nevytvořili a tak i přes drobná zaváhání si mohl Roman šlupina proti svému bývalému týmu připsat první nulu v sezóně. První branku Opavy dával po přesilovkové kombinaci David Kříž, poté se dvakrát trefil Tomáš Zbořil, podruhé do prázdné branky. Za Opavu po pěti letech opět nastoupil extřinecký obránce Robert Procházka.

3. kolo, středa 15. 9. 2004

3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

SK Kadaň

Branky: 24. Kříž (Adamčík, R. Procházka), 35. Zbořil (Kašík), 59. Zbořil. Rozhodčí: Vokurka - Nečas, Jonáš. Vyloučení: 5:7, navíc Machálek 10 min. OT. Využití: 1:0. Diváci: 350. Střely na branku: 32:23.

Šlupina - Přibyla, Machálek, Kramný, Tůma (15. Vnenk), Bartoň, R. Procházka, od 58. Kukol - T. Lhotský, Kašík, Rozum - Kříž, Boháč, Adamčík - Zbořil, Harazim, Hebar.

Jež - Pospíšil, Klaus, Štelcich, Hlavatý, Vobořil, Špelda, Kameš - Stavenský, Derfler, Polanský - Postl, Pech, Kajer - J. Polák, Jabrocký, Kreuzmann - Hlusička, Hlubínek, M. Polák.

Zpoza střídačky...

Nejlepší hráči: 1. Zbořil, 2. Kříž, 3. Šlupina

Lahůdka zápasu: Jen několika přímými tahy by se do hokejové učebnice dala zakreslit přesilovková kombinace Opavských ve 24. minutě. S finální přihrávkou dostatečně dlouho posečkal v levém kruhu útočného pásma Dušan Adamčík, načež puk přihrál u opačné tyčky neobsazenému Davidu Křížovi, který kotouč zpracoval sice s velkými problémy, ale nakonec jej přece jen zvednul nad pohotově vymrštěný Ježův beton.

Zajímavost zápasu: Jindy spíše pečlivě pozičně hrající Kamil Přibyla se změnil snad v nejbojovnějšího muže zápasu. Nejprve v první části skočil ve středním pásmu rybičkou, aby vypíchl puk protihráči, což se mu také podařilo. Svůj artistický kousek však provedl v situaci, kdy opavské brance nehrozilo pražádné nebezpečí. V dalším průběhu zápasu zastavil velmi tvrdě, ale čistě tělem do útočného pásma dostávajícího se soupeře, který se skácel jako po nárazu do zdi. Nakonec v poslední třetině se přimotal ke střetu přímo u trestné lavice hostí, po němž zůstal opavský bek ležet a na několik sekund tak zabránil kadaňskému hráči, aby naskočil zpět do hry.

Co rozhodlo: Z oboustranně nezáživné první třetiny se o přestávce více poučili domácí, kteří do druhé části vstoupili aktivněji, vytvářeli si šance a dokázali využít přesilovku. Poté přidali ještě jednu branku, na což hosté už nedokázali odpovědět.

V duelu dvou týmů, jimž v kolonce vítězství stále svítila nula, se nedal čekat strhující zápas s množstvím branek, spíš bojovná snaha o jakýkoliv náznak šance. První třetina zápasu Kadaně v Opavě to potvrzovala - opticky měli mikroskopicky navrch domácí, ale při podrobném pohledu pozorný divák zjistil, že opravdovou šanci vstřelit branku neměl ani jeden z týmů. Nejpovedenějším kouskem první části tak byla přesilovková rána nové posily domácích, extřineckého obránce Roberta Procházky, která na prvoligové poměry nevídanou rychlostí prosvištěla kolem hlavy brankáře Ježe.

O první přestávce muselo v obou kabinách probíhat intenzivní mytí hlav, ale na kvalitě vlasového porostu, ehm, tedy herního projevu se to projevilo pouze na straně domácích. S nevídanou intenzitou se pustili do osobních soubojů, napadání a rychlých přechodů do útoku a když jim navíc pomohlo vyloučení soupeře, bylo v přesilovce o první branku postaráno. Robert Procházka namísto střely našel u mantinelu Adamčíka, ten vyčkal na vhodný moment a předložil puk před prázdnou bránu Davidu Křížovi, který otevřel skóre.

Hosté, kteří dorazili do Opavy kvůli poruše autobusu až těsně před zápasem, vypadali ve druhé třetině ještě pasivněji než v část první a zmohli se pouze na několik brejků, po nejnadějnějším z nich pálil vedle Polanský. To na druhé straně mel Jež mnohem více práce, opavští obránci si to rozdali v interní soutěži o maximální počet střel za třetinu a na kadaňskou branku se od modré čáry valil jeden puk za druhým.

Střelecké manévry Slezanu přinesly po několika minutách své ovoce. Po nedorozumění hostů ve středním pásmu se u mantinelu zmocnil puku Kašík, poslal mezi kruhy najíždějícímu Zbořilovi a mladý třinecký útočník bekhendovým blafákem zvýšil.

Opava mohla vést vzápětí i o tři branky, ale po puk po Machálkově střele a Boháčově dorážce dvakrát skončil na tyči Ježovy branky!

Před závěrečnou třetinou se opavských fanouškům vybavily zážitky z loňského ročníku. Bude stačit tomuto týmu dvoubrankové vedení nad slabě hrajícím soupeřem? Úvodní minuty naznačovaly, že obavy nebyly až tak zbytečné. Opava začala hrát velmi pasivně a když se k pasivitě přidaly i chyby v rozehrávce, byl gólman Šlupina na své obránce po právu rozezlen.

Kadaň se začala dostávat do více gólových příležitostí než v předchozích třetinách, ale hráči s nabídnutým prostorem nevěděli rady, největší šanci spálil dobře hrající Kajer, když ze dvou kroků minul o několik centimetrů levou tyč opavské branky. Pak začala Opava opět přebírat otěže zápasu do svých rukou a mnoha fanouškům na tribunách spadl kámen ze srdce, že pod novým koučem dokáží hráči v bílém bojovat až do konce.

Snahu hostů o srovnání zhatila 54. minuta. Chvíli po sobě se nechali vyloučit Klaus a Jabrocký a Opava hrála téměř dvě minuty přesilovku proti třem. Kombinace vypadaly slibně, ale Procházka dvakrát ztratil vlastní nepozorností na modré čáře puk a snahu svých spoluhráčů tak zhatil.

Sto vteřin před koncem zkusil kouč a manažer Kadaně v jedné osobě Alois Chlustina odvolat gólmana, ale po 20 sekundách odpálil ze středního pásma odražený puk do prázdné branky Zbořil a rozhodl tak o výsledku zápasu.

Karel Suchánek (Opava): Do utkání jsme nastoupili s agresivním pojetím, takže se nám trochu podařilo dostat soupeře pod tlak a nepouštěli jej do vážnějších akcí. Krom několika nebezpečných akcí Kadaně jsme měli zápas po celý čas pod kontrolou a vyhráli jsme naprosto zaslouženě.

Alois Chlustina (Kadaň): Přijeli jsme do Opavy pod dojmem, že nám vítězství nemůže utéct, čemuž také nasvědčovala první polovina zápasu. Bohužel jsem hráče nedokázal přinutit k snaživějšímu výkonu, statečnosti a bojovnosti, což se odrazilo v druhé třetině, která rozhodla o výsledku. Po zbytečných brankách jsme už nedokázali utkání obrátit. Nezbývá než Opavě poblahopřát.