Skvělý závěr přetrhnul šňůru proher

• sobota 21. října 2006
  • Tomáš Kubánek

O p a v a - Ve 36. minutě přišel za stavu 2:3 klíčový okamžik utkání. V této chvíli putoval pod sprchy Žalčik a očekávala se využitá přesilovka Sarezy. Jenže dlouhé oslabení sehráli domácí dorostenci skvěle a odstartovali o sto procent zlepšený výkon, který korunovali v závěrečné třetině dokonalým obratem. Po důležité výhře odskočil dorost Slezanu poslední Olomouci na pět bodů.

16. kolo, sobota 21. 10. 2006

5:3 (1:3, 1:0, 3:0)

HC Sareza Ostrava

Branky: 11. Musial (Džemla), 34. Urban (Vítek), 52. Koryčanský (Vítek), 57. Urban (Koryčanský), 58. Musial (Džemla) - 9. Barčák (Voznica), 9. Jelšík (Poláček), 12. Voznica (Barčák). Rozhodčí: Minář. Vyloučení: 9:12, navíc Žalčik 5+DKU a Olejník, Kičmer a Kubáň 10 min OT. Využití: 3:1. Diváci: 100.

Kroček (12. Polonyi) - Kysela, Zacpálek, Dohnal, Koryčanský, Žídek, Kukla, Michálek - Bolacký, Žalčik, Džemla, Slanina, Vítek, Urban, Musial, Gulda, Machovič, Baďura, Koschatzký.

Kubáň - Spusta, Parma, Rusek, Špok, Poláček, Mládenka, Kičmer - Vajda, Zuber, Uherek, Richter, Motyka, Jelšík, Barčák, Voznica, Smondek, Olejník, Jach.

Utkání dvou tabulkových sousedů začalo zostra a už po jedenatřiceti vteřinách dostali Opavští výhodu přesilové hry. V ní vyzkoušel Kubáně nejprve od modré Koryčanský, poté dorážkou Žalčik. Sareza se poprvé osmělila pohlednou kombinací Uherka a Jelšíka, který však přihrávku zpoza branky sám před Kročkem využít nedokázal. O chvíli později hráli domácí další přesilovku. V ní chtěl Machovič zasunout puk mezi betony rozkročeného Kubáně, ten se však včas položil. Střed úvodní dvacetiminutovky přinesl doslova gólové žně, ze kterých se více radovali hosté. Skóre otevřel Barčák a za dvacet sekund zvýšil z prostoru mezi kruhem a brankovištěm Jelšík.

Dvoubranková ztráta domácí probudila a v další přesilovce hostům zle zatápěli. Jenže taháček Machoviče trefil pouze Kubáňovu masku a dorážku Urbana ležící brankář zázračně chytil. Za chvíli si však už puk cestu do branky Ostravských našel. Džemla od mantinelu nabil Musialovi, který z první z mezikruží propálil Kubáně. Znovu na rozdíl dvou přesných tref odskočili hosté po dorážce Voznici, který si opuštěného puku v Kročkově brankovišti všiml jako první. Na stav 1:3 reagovala opavská střídačka výměnou gólmanů, Kročka nahradil Polonyi. Chvíli to vypadalo, že se skóre bude ještě notně měnit, avšak po tyčce Opavských a několika rychlých brejcích na obou stranách se útočná hra přeměnila na boj plný nepřesností.

Hokejová hluchost se přenesla i do počátku druhé části, kdy stálo za zmínku pouze přečíslení Žalčika s Urbanem, které však prvně jmenovaný řešil střelou přímo do brankáře. Stovka opavských i ostravských diváků se nudila i při přesilovkách obou celků, a tak snížení na 2:3 přišlo jako blesk z čistého nebe. Pěknou přihrávku Vítka zpoza branky poslal Urban do břevna, rychle se však zorientoval a puk dorazil za bezmocného Kubáně. Zřejmě zlomový moment střetnutí přišel ve 36. minutě, kdy byl Žalčik vyloučen za bodnutí koncem hole na pět minut a do konce utkání. Ostravští místo snahy o pojištění náskoku předváděli profesorský hokej, což se jim záhy nevyplatilo, protože po faulu Špoka na unikajícího Koschatzkého šli také do čtyř. Více prostoru málem využil Machovič, pro něhož puk opět za brankou vybojoval Vítek, jenže se po vyšachování obránce i brankáře sám dostal za brankovou čáru, odkud se góly střílejí těžko. Ani v dalším průběhu pětiminutového vyloučení hráči Sarezy nic nebezpečného nevymysleli, a tak byl zápas po dvou třetinách stále otevřený.

Počátek poslední dvacetiminutovky signalizoval návrat do starých kolejí - přesilovky mizerné, už i Vítkovy přihrávky zpoza branky hosté včas eliminovali. V 52. minutě hráli Opavští v další početní výhodě, která se už vedla o poznání lépe. Po několika nebezpečných nahozeních přišla rána Koryčanského, která znamenala vyrovnání na 3:3. V tomto okamžiku se oba týmy vrhly do mohutné ofenzívy, kterou živila touha po vítězství. Nebezpečně to na Polonyiho u tyčky zkoušel Vajda. Hosté se dokonce dočkali gólu, jenže ten nebyl kvůli předchozímu úmyslnému posunutí branky uznán. Poté se však za sebou nechali vyloučit také Uherek a Poláček, a tak rázem měli domácí šanci hrát přesilovku čtyři na tři. Důležitost těchto chvil si uvědomoval i trenér Piskoř, který si prozíravě vzal oddechový čas, aby tým soustředil všechny síly do této dvouminutovky. Zprvu jalová přesilová hra se rychle změnila v brankonosnou a bodonosnou díky dorážce Urbana, který se v nastalé trmě-vrmě nejlépe orientoval. Dokonalý obrat na 5:3 dokonal v 58. minutě Musial.

Z důležitého utkání si tak po pěti prohrách odnáší tři body opavský Slezan.

Michal Piskoř (HC Slezan Opava): "Sehráli jsme velmi těžké utkání. Na klucích bylo od začátku vidět, že jsou trochu psychicky narušeni po těch těsně prohraných zápasech. Jsem rád, že svou bojovností a pílí nakonec dokráčeli k vítězství."