Slezan otočil hrozivý úvod zápasu ve Vsetíně k vítězství

• neděle 18. ledna 2009
  • Michal Berg, Radek Bařina

Na vsetínském ledě Opavě utekl začátek zápasu. V čase 1:21 vedli domácí 2:0 a s Opavskými to vypadalo špatně. Radka Masného vystřídal Adam Trenčan, domácí však v první třetině byli jasně lepší. Až od druhé části se karta začala obracet - Kovalovský a Černý vyrovnali, na gól domácího Knebla vzápětí odpověděl Čavrk. Za vyrovnaného stavu v poslední třetině rozhodl o vítězství Opavy Tomáš Grofek, když po samostatné akci vstřeli vítěznou branku. Výborný výkon Adama Trenčana pak už domácím žádnou branku nepovolil. Slezan se díky zaváhání Hodonína vrátil na čtvrtou příčku tabulky.

32. kolo, neděle 18. 1. 2009

VHK ROBE Vsetín

3:4 (2:0, 1:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 1. Vaněk (Gergela, Marek), 2. Ašer (Podešva), 28. Knebl (Ašer) - 25. Kovalovský (Kukol), 27. Černý (Měch), 34. Čavrk (Měkýš), 44. Grofek (Černý). Vyloučení: 4:5 navíc Tůma (OPA) 10 minut OT. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1565. Střely na branku: 18:33. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:4.

Plšek - Šimek, Zavrtálek, Černý, Rajnoha, Haschka, Pšeja - Marek, Gergela, Vaněk - Hrňa, Štraub, Mikeš - Knebl, Podešva, Ašer - Tesařík

Masný (2. Trenčan) – Kukol, Tichý, Ondrušek, Čavrk, Měkýš - Grofek, Měch, Černý - Kovalovský, Chalupa, Kocián - Suchý, Polok, Tůma (30. - 40. Weiss)

Raketový nástup předvedli hokejisté vsetínského VHK proti svému opavskému soupeři. Již po 21 sekundách byl Gergela nejrychleji u Markova nahození, vtipnou zadovkou posunul puk na najíždějícího Vaňka a ten i s pomocí tyčky otevřel skóre utkání (1:0). Uplynulo dalších 61 sekund, puku se ujal Podešva, šikovně se protáhl až před Masného, kterého vylákal ven z brány, tu poté objel a poslal puk Ašerovi, který z hranice brankoviště neměl problém trefit odkrytou bránu (2:0). Bývalý vsetínský golem poté rezignovaně opustil branku a své místo přepustil mladíkovi Trenčanovi.

Po strhujícím nástupu tempo hry mírně opadlo. Hosté byli začátkem zápasu zaskočeni natolik, že se nezmohli na kloudnou odpověď a k ohrožení Plškovy branky se dostávali jen sporadicky. Do hry domácích se zase pozvolna začínaly vkrádat nepřesnosti. Přesto byli Valaši i nadále mnohem nebezpečnějším celkem, Hrňovu bombu v minutě 7. ale Trenčan s obtížemi vytěsnil ramenem, o minutu později neuspěli se svými dorážkami Gergela a Marek a v minutě desáté chybělo Zavrtálkově střele pár decimetrů. Zvýšení náskoku se domácí nedočkali ani v přesilové hře od 13. minuty, přestože Vaňkově střele, po jeho předchozím elegantním uvolnění, nechybělo mnoho. Hostům ke zmrtvýchvstání nepomohla ani jejich první početní výhoda a tak největší šancí Slezanů v první třetině byla Chalupova teč z 19. minuty, která si ale cestu mezi Plškovy tři tyče nenašla. Po první třetině tak Valaši zaslouženě vedli 2:0.

Druhé dějství nastartoval nebezpečný Gergelův pokus po ledě, jinak však domácí hokejisté působili dojmem, jako by se jim v tomto zápase již nic nemohlo stát. Hosté pozvolna zlepšovali svůj herní projev, a když ve 24. minutě putoval na lavici hanby Hrňa, dokázali snížit. Přesilovkový nápor Opavy brankově korunoval Kovalovský, který usměrnil Kukolovu přihrávku pod břevno domácí svatyně. Valaši následně promrhali další početní výhodu, navíc hned po jejím skončení zcela zapomněli na Lukáše Černého číhajícího na útočné modré a ten svůj následný brejk zakončil bekhendovou kličkou.

Domácí vyrovnání Slezanů konečně probralo z letargie a po dvou minutách šli zásluhou třetí formace znovu do vedení. Ašer tak dlouho míchal s pukem v blízkosti opavské branky, až se tato černá hmota odrazila ke Kneblovi a ten ranou z mezikruží nedal Trenčanovi nejmenší šanci - 3:2.

Ve 31. minutě předvedla pohlednou kombinaci na jeden dotek první lajna Valachů, Markova střela ovšem skončila v Trenčanově náručí. V minutě 33. ale fauloval Rajnoha a Opavě trvalo jenom půl minuty, než jeho vyloučení potrestala. Čavrk vystřelil od modré a puk skrytý ve změti těl objevil Plšek až v síti (3:3). Poučení hosté tentokráte nedovolili Vsetínským další bleskovou odpověď, naopak to byli oni, kdo v další pětiminutovce držel otěže hry ve svých rukou. V největší šanci ale Černého snahu o blafák zneutralizoval dobrým zákrokem Plšek. V samém závěru třetiny se Vsetínští přeci jen zvedli, střelu Rajnohy po rychlé akci ale výborným zákrokem vyrazil Trenčan a ani Hrňova bekhendová dorážka z úhlu nezamířila do požadovaného prostoru. Po dvou třetinách tudíž svítilo na ukazateli nerozhodné skóre.

Úvod třetí třetiny přinesl festival nepřesností, zejména ze strany borců ve žluto-zelené. Ten vyvrcholil v čase 43:19, kdy Valaši v obraném pásmu tak dlouho krotili puk, až se jej ujal Grofek, za uctivého dohledu domácí obrany se protáhl až před Plška a ležícího brankáře Vsetína přehodil bekhendem (3:4). Vsetínští se pokusili vrhnout všechny síly do útoku, díky vysokému množství nepřesností se však nebyli schopni dostat se s pukem na holi ani do útočného pásma. Opavané navíc výborně bránili, jejich brankář tak dostal šanci k vyniknutí až v minutě 48., kdy zmařil zdařilou individuální akci Ašerovu.

Od této chvíle se domácím přeci jen podařilo zatlačit hosty před jejich bránu a v 50. minutě byli blízko vyrovnání, ovšem Štraub před ležícím Trenčanem netrefil poskakující puk. V čase 51:35 putoval za katr Kovalovský a domácím se poprvé v zápase podařilo roztočit přesilovkou kolotoč. Přes velký tlak ale branku nedali a Slezané poté ještě důkladněji utěsnili prostor kolem vlastní brány. Poslední velkou šanci na vyrovnání měl v 57. Podešva, jeho střelu v přečíslení dva na jednoho ale zblokovala noha obránce. Závěrečná power-play domácích už vyzněla zcela na prázdno a Opava si tak z Valašska odvážení cenné tři body, které jim, nutno dodat, Vsetínští lacino darovali.

Karel Suchánek (Opava): Myslím, že to byl pro diváky vynikající zápas, s šancemi na obou stranách. Domácí mají silný tým, v první třetině nás přehrávali, hráči jako Podešva se umí prosadit jeden na jednoho. Od poloviny zápasu jsme se ale začali zlepšovat a dohnali jsme manko ze začátku zápasu. Dařily se nám přesilovky, ve kterých měli naši obránci hodně prostoru na střelbu a padly z toho dvě branky, navíc jsme mohli přidat i další góly.

Viktor Hlobil (Vsetín): Do zápasu jsme nastoupili solidně, dali jsme rychle dva góly. Škoda, že jsme do konce první třetiny nevyužili množství šancí, které jsme měli a nenavýšili své vedení. Do druhé třetiny jsme nastoupili jako mistři světa, jakoby se nemohlo nic stát a přitom jsme kluky upozorňovali, že vedení 2:0 není nic velkého a že Opava může dát klidně nějaký kontaktní gól v přesilovce a celé naše vedení se sesype, což se bohužel také potvrdilo. Než jsme z toho vzpamatovali, byl konec druhé třetiny. Poslední část odehrál soupeř velice chytře, my navíc opět nevyužili šance, které jsme měli a soupeř náš potrestal. Za předvedený výkon ve druhé třetině jsme si to ale zasloužili – odflákli jsme to jako malí kluci.