Slezan prohrál v Orlové a končí

• sobota 21. března 2009
  • Martin Kubánek, Michal Berg

Nejdůležitější utkání o postup do semifinále bylo výsledkově vyrovnané do třetí třetiny, herně ale měla dlouho navrch Opava. Nejprve otevřel skóre Slezan gólem Grofka ve druhé třetině. Záhy se však podařilo domácím srovnat a v poslední dvacetiminutovce obrátila Orlová vývoj a potažmo i konečný stav série ve svůj prospěch. Soupeř tedy po těsném vítězství 4:3 postupuje mezi nejlepší čtyřku, opavští hokejisté končí.

ČF3, sobota 21. 3. 2009

HC Orlová

4:3 (0:0, 1:1, 3:2)

Branky a nahrávky: 26. Blatoň (Studený, Stránský), 47. Prokop, 50. Vydra (Grygar, Mintěl), 57. Potočný (Grygar, Škatula) - 21. Grofek (Tichý, Černý), 55. Měch (Grofek, Černý), 59. Černý (Měch, Rehuš). Rozhodčí: Smeták. Vyloučení: 3:6, navíc Kukol 10 min. OT. Využití: 2:1. Diváci: 750.

Šafránek – Kudláček, Haas, Urbánek, Samiec, Goláb, Minařík, Grygar, Kotásek, Blatoň, Stránský, Škatula, Mintěl, Dušek, Vydra, Potočný, Kraft, Prokop, Studený.

Iláš - Kukol, Tichý, Bednárek, Vitásek, Měkýš, Žídek - Grofek, Měch, Černý - Kocián, Chalupa, Kovalovský - Tůma, Rehuš, Suchánek.

Opavský tým nechtěl udělat v rozhodujícím zápase stejnou chybu, jako v prvním duelu série a hned od začátku hrál v Orlové velmi aktivně a dostával domácí pod tlak. Když se k tomu přidala i výborná obrana, ve které prožil doslova křest ohněm i mladý obránce Žídek, nebylo překvapením, že v první třetině neměl brankář Iláš téměř žádnou práci. Naopak domácí gólman Šafránek likvidoval jednu šanci Opavy za druhou, bohužel z velkého tlakiu se Slezanu nepodařilo vstřelit ani jeden gól. Nejblíže byl k němu David Kovalovský, ale po akci dva na jednoho se nedostal v dobré pozici ke střele, neuspěli ani aktivní Grofek, kterého vychyta Šafránek, a Tichého střela, která jen těsně minula cíl. Domácí v první části měli jen jedinou vážnější situaci před Ilášem, ale Studený střílel nad.

Vstup do druhé části měla Opava famózní. Hned po buly se ukázal další z útočných triků trenéra Suchánka. Tomáš Měch vyhrál úvodní buly, Josef Tichý poslal puk na modrou čáru k mantinelu na Černého a rázem se Černý s Grofkem ocitli sami za překvapenou orlovskou obranou. Tomáš Grofek učebnicovou akci zakončil přesně a Slezan vedl po jedenácti vteřinách 1:0.

Hned vzápětí se sám na branku mohl řítit David Kovalovský, ale na útočné modré mu z přemíry snahy puk přeskočil hokejku a nebezpečí pro domácí bylo zažehnáno.

Orlové se podařilo srovnat v přesilové hře ve 36. minutě. Téměř před koncem přesilovky našel Studený zpoza branky Blatoně a ten srovnal.

Výborný hokej pokračoval i nadále, ale převaha Opavy už nebyla tak drtivá. Přesto mohl přidal druhý gól Grofek, jeho bekhend před brankou mířil jen těsně nad. Domácí gólman podržel Orlovou také těsně před koncem druhé třetiny, kdy lapačkou zlikvidoval dorážku Suchánka.

Třetí část přinesla nejvíce branek a bohužel pro Opavu také zvrat v dosavadním průběhu utkání. Nejvíce zamrzela šance Chalupy, který byl blízko gólu, naopak ve 46. minutě nedokázal vyhodit puk Kocián, zmocnil se ho domácí Prokop a propálil Iláše nad pravým betonem. Když pak Orlová přidala o chvíli později na konci čtyřminutové přesilovky třetí gól, vypadalo to se Slezanem zle.

Opavští hráči se ale nevzdali a svůj tlak využili ke snížení, když se zblízka podařilo usměrnit puk za Šafránka Měchovi. Stejně jako v prvním zápase se ale Opavě stalo osudným přílišně otevření hry. Měkýš ve snaze zastavit puk na útočné modré propadl a domácí šli tři proti jednomu. Škatulovu střelu ještě Iláš vyrazil, ale na dorážku Potočného už nedosáhl.

Famózní třetí třetině ale ještě nebyl konec. Trenér Suchánek poslal do hry šestici bruslařů a po neuvěřitelném závaru před Šfránkem se podařilo Černému doklepnout puk do branky Orlové. Do konce chyběla minuta a půl a šance Opavy stále žila.

Hráči Slezanu si vybojovali další vhazování před Šafránkem, ale střela Bednárka skončila jen na výstroji domácího hrdiny. Orlovský stadion tak mohl začít slavit postup do semifinále, smutní hráči Opavy se byli rozloučit se šedesátičlenou skupinou svých fanoušků, kteří je na rozhodující zápas sezóny přijeli povzbudit.

Karel Suchánek (Opava): Nechtěl bych hodnotit dnešní zápas, ale celou sezónu. Ta ukázala, že naše cesta stavět na opavských hráčích byla správná a budeme ji hodnotit jako úspěšnou. Dnes chybel kousek, dvě třetiny jsme byli lepší a měli jsme to vyjádřit gólově. Rozhodl druhý gól Orlové, po kterém jsme museli otevřít hru a bylo pak složité dotahovat. Bylo to těsné a dnes se štestí přiklonilo k domácím. Musím pogratulovat Orlové k postupu a poděkovat našim hráčům za výborný výkon, bojovali jsme až do konce a je škoda, že už pro nás sezóna končí.