Slezan první přípravný duel zvládl, porazil Havířov

• středa 15. srpna 2012
  • Jan Šimek, Adam Bagar

Opavští hokejisté vstoupili do přípravy vítězně, když v prvním utkání na turnaji O pohár RT Toraxu porazili svého odvěkého rivala z Havířova. Po první dvacetiminutovce, která skončila bez branek, se v druhé třetině s góly roztrhl pytel, Opava se v ní prosadila hned třikrát oproti jednomu zásahu AZetu, a do poslední části tak vstupovala s dvoubrankovým náskokem. Ten sice na začátku třetí periody zmírnil Havířovský Rimmel, ale Slezan už své vedení nepustil a zvítězil 3:2.

Turnaj, středa 15. 8. 2012

2:3 (0:0, 1:3, 1:0)

Branky a nahrávky: 26. Klimša (Krisl), 43. Rimmel (Zientek) - 24. Chalupa (Herman), 29. Baďura (Pavelek), 34. Vítek (Galvas, Tůma). Rozhodčí: Janda R. – Moravec, Janda L. Vyloučení: 6:7. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 274. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3.

Daneček L. – Hartmann, Prokop, Krisl, Hegegy, Rimmel, Zientek M., Balčík, Vydra – Maruna, Najdek, Kopún, Klimša, Haas, Říčka, Matějíček, Potočný, Stránský, Lhotský, Pechanec, Daneček J.

Šafránek – Bednárek, Galvas, Kysela, Vrábel, Tichý, Tůma, Kukol, Mosler – Baďura, Měch, Herman, Polok, Pavelek, Koschatzký, Wolf, Černý, Džemla, Vítek, Chalupa, Vlašánek.

Havířov vstoupil do porubského turnaje velmi aktivně a Šafránek se tak měl od úvodních minut co ohánět. Postupně si poradil s tečí Najdka, jedovatým pokusem Klimši i Lhotského tvrdou střelou od modré. AZet si vynutil i několik faulů, ale obrana Slezanu v čele s výborným Dušanem Šafránkem nadále odolávala. Nejblíže gólu byl Lhotský, když jeho střela již mířila do opavské branky, ale v poslední možnou chvíli ji zastavil jeden z bránících hráčů.

Opava se postupem času dostávala do hry, ale výraznější šanci si na konto nepřipsala. Branek se hrstka diváků dočkala až v prostřední dvacetiminutovce. Jako první se prosadila překvapivě Opava. Hermanovu střelu dokázal přesně mezi Danečkovy betony usměrnit dorážející Petr Chalupa. Hned po buly mohlo být s AZetem ještě hůře, když Vítek mířil pod horní tyč. Ovšem proti druhému gólu bylo rameno Danečka.

Havířov vyrovnal v přesilové hře. Krislovu střelu doklepával nadvakrát za bezmocného Šafránka David Klimša. Vzápětí mohl vrátit Opavě vedení Vlašánek, ale trefil pouze tyč. Slezan se přece jen dočkal. Pavelek našel výborně před brankou Pavla Baďuru a ten zamířil naprosto přesně k levé tyči.

Opava měla následně k dispozici přesilovku pět na tři, ale v té prakticky nic nedokázala vymyslet. V době, kdy už hrál Havířov s pěti hráči na ledě, přidali hosté třetí zásah do černého. Galvasovu dobrou střelu od modré dokázal protečovat do branky Jakub Vítek. Zaskočený Havířov se již na konci druhé tercie na nic nezmohl a před poslední tercií tak ztrácel dvě branky.

Havířov začal poslední část hry velmi aktivně a brzy dostal příležitost zahrát si dlouhou dvojnásobnou přesilovku. Tu dokázal využít zásluhou přesné tvrdé střely Patrika Rimmela. Srovnáno mohlo být poté, co opavská obrana zapomněla na Marunu, ten ovšem ztroskotal na skvělém Šafránkovi. Havířovský tlak neustával, ale vyrovnávací gól ne a ne přijít.

V závěrečných minutách si hráči AZetu sami situaci komplikovali naprosto zbytečnými fauly. Opavští se naopak soustředili na ubránění náskoku a v závěru tak duel postrádal kvalitu. V posledních vteřinách to ještě favorizovaný Havířov zkoušel bez brankáře, ale ani to k vytouženému vyrovnání nevedlo, a tak si Slezan připsal na úvod turnaje cenné vítězství nad Havířovem.

Po zápase se ještě jely na každé straně tři nájezdy. Jejich jediným úspěšným exekutorem se stal Robert Najdek. Nejlepšími hráči byli vyhlášeni na straně Havířova Robert Říčka, na straně Opavy zcela zaslouženě Dušan Šafránek.

Stanislav Sztefek (HC AZ Havířov 2010): Soupeř vyhrál víceméně se štěstím, když ve druhé třetině proměnil své gólové šance, které se mu naskytly. Myslím si, že jsme byli po celé utkání lepším týmem, ale nedokážeme dát branky ani z vyložených šancí. Bez toho nemůžeme uspět. Je to však stále jen příprava, oba týmy zkouší sestavu a podle toho ten zápas i vypadal.

Karel Suchánek (HC Slezan Opava): Začátek utkání nám příliš nevyšel, odskakovaly nám puky od hokejek a soupeř měl navrch. Jen díky Dušanu Šafránkovi byl stav stále bezbrankový. Ve druhé třetině se to už přece jen podobalo tomu, co bychom chtěli hrát. Začali jsme lépe bruslit a dostávali jsme se do šancí, které jsme dokázali proměnit. Ve třetí třetině jsme na začátku udělali zbytečné fauly a tím jsme dostali Havířov zpátky do zápasu. V závěru si myslím, že už jsme to měli pevně pod kontrolou.