Slezan v derby utržil debakl 7:0!

• středa 26. ledna 2005
  • Jaroslav Šindelář

O p a v a - Do zápasu, kde šlo o šest bodů, vlétli domácí hráči s kompletní třineckou pětkou a se vsetínským duem Žigárdy - Hruška a hlavně trojicí Smejkal - Najdek - Hradecký, která se postarala o pět gólů v opavské bráně. První dva padly po dorážkách Šlupinou vyražených střel v přesilovkách, třetí si hostující golman srazil do brány sám. Ve druhé třetině dostal gól ihned po vhazování a přenechal místo v bráně Masnému. Ten sice několikrát zastavil slibné akce domácích, ale dvěma střelám přecejenom nezabránil. V závěrečné třetině si zahrála Opava stosekundovou přesilovku 5:3, ale stejně jako v té pětiminutové Žigardyho vážně neprověřila. Domácí tak své vítězství stvrdili sedmým gólem, ve kterém měl prsty opavský patriot Robert Najdek, a Štefan Žigárdy zaslouženě udržel čisté konto. Díky výhře Třebíče má Slezan náskok na baráž opět jen čtyřbodový, ovšem již zítra od 17:30 hodin jej může znovu zvýšit. Do Opavy přijedou Berounští Medvědi.

44. kolo, středa 26. 1. 2005

HC Olomouc

7:0 (3:0, 3:0, 1:0)

Branky: 10. Hruška, 16. Smejkal (Hradecký), 18. Hradecký, 24. Hruška, 32. Najdek (Hradecký), 34. Houdek (Najdek), 55. Smejkal (Hradecký, Najdek). Rozhodčí: Lacina - Jonáš, Musílek. Vyloučení: 9:10, navíc Martinka 5 min. a do konce utkání - T. Lhotský a Kříž 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 450. Střely na branku: 42:21.

Žigárdy - Houdek, T. Vlček, Světlík, Šafařík, Hrabal, Bartoň -Hradecký, Najdek, Smejkal - Martinka (48. Ditrich), Hruška, L. Vlček - Hebar, Zbořil, Bordowski.

Šlupina (24. Masný) - Kramný, Wantulok, Bršlica, Procházka, Vnenk, Přibyla, Kukol - Adamčík, Harazim, T. Lhotský - Kříž, Boháč, L.Lhotský - Suchánek, Korotvička, Kašík - Martiník, Měch.

Opava nastoupila do veledůležitého zápasu v Olomouci bez střelce tří branek do sítě Chomutova Langhammera, který si den před zápasem poranil v koupelně kotník, domácím chyběli Karný a Ministr, ale naopak z Třince vypomohl Bodrowski.

V úvodní desetiminutovce se hostům dařilo rozbíjet ataky domácích a hráči Slezanu dodržovali stanovenou taktiku těsné osobní obrany. Pak však přišla přesilovka domácích a opavská snaha přišla vniveč. Na Šafaříkovu střelu od modré ještě Šlupina dosáhl, ale Hruškova dorážka z brankoviště už byla nad jeho síly. O tři minuty později se situace opakovala. V přesilovce Olomouce střílel Houdek a na brankovišti si poradila dvojice Najdek - Hradecký, druhý jmenovaný svým důrazem došel ke druhé brance.

Domácí se dvěma trefami uklidnili, naopak hostům přestaly vycházet kombinace nedařil se jim přechod do útoku. Ranou do týla pak pro ně byla chyba brankáře Šlupiny, po jehož zaváhání přidal Smejkal třetí branku.

Kdo čekal, že si už domácí nenechají zápas zkomplikovat, tak se ve druhé třetině dočkal. Pomohla jim k tomu kuriozní branka Radima Hrušky, který poslal puk přímo ze vhazování do růžku Šlupinovy branky. Nebyl čas dumat, zda to mladý forvard takto zamýšlel, každopádně to byla poslední vteřina zápasu pro Romana Šlupinu, který se nechal vystřídat Masným.

Až za stavu 4:0 se hra srovnala, Opava dokázala několikrát Žigárdyho proveřit, nejblíže gólu byla dvojice Boháč - Kříž ve 27. minutě, dobře se prosazoval i o chvíli později Martiník. Bezstrarostná hra obou týmů vyústila v pátou brankou Mory, po levém křidle se prosmýkl Najdek a zavěsil. Opavští trenéři, vědomi si stavu a skutečnosti, že o den později nastoupí Slezan doma proti Berounu, nechali zahrát celou střídačku a šetřili síly. Toho využili domácí k šesté brance, když se zblízka před Masným prosadil Houdek. Po této brance se trenéři Opavy vzali oddechový čas, aby dohráli zápas se ctí.

V dalším průběhu zápasu se několikrát vyznamenal Radek Masný, zejména jeho zákrok proti Zbořilově stoprocentní šanci musel být aspoň malou náplastí na opavskou duši. Domácí navíc dvakrát trefili tyč, poslední branku přidal 55. minutě po nájezdu dvou na jednoho Smejkal. Závěrečná třetina byla plná zbytečných trestů ze strany sudího Laciny, Opava sice měla pětiminutovou přesilovku po zranění Přibyly, ale další tresty její situaci vyrušily a Opavě se tak nepodařilo skórovat ani z nadějných situací, dobře stříleli Procházka a Kramný, před brankou se dobře nezorientoval Vnenk.

Slezan si tedy odvezl v zasněžené noci z Hané potupnou sedmičku a hráči měli po cestě dostatek času přemýšlet o tom, jak vyzrát na berounské Medvědy.

Kamil Přecechtěl (Olomouc): Konečně nám zahrála první lajna, postarala se o pět branek, což se zatím v průběhu sezóny nikdy nevydařilo. Pomohly nám dvě přesilovky, navíc se dobře představily všechny tři řady a soupeř se ani na chvíli nedostal do tlaku. Byl to pro nás klíčový zápas a jsme rádi, že jsme ho zvládli.

Pavel Hulva (Opava): Přijeli jsme sem s taktikou hrát dobře do těla a nenechat soupeři prostor, což se nám dařilo deset minut. Pak přišly dvě přesilovky, domácí se uklidnili a po třetím laciném gólu bylo rozhodnuto. Další zápasy budou náročné především psychicky, když víme, že Třebíč dnes vyhrála. V celé soutěži se bude hrát o rozhodnutí až do posledního kola.