Slezan vyhrál pošesté v řadě

• neděle 12. října 2008
  • Daniel Bartonec, Jaroslav Svoboda

První třetina v duelu se Šumperkem byla velmi vyrovnaná. V závěru však dokázal poslat Draky do jednobrankového vedení Holík. Zvrat v zápase nastal v prostřední dvacetiminutovce. Šumperk si sice v úvodu druhé třetiny dokázal vytvořit drtivý tlak, který ale nedokázal přetavit v gól. Slezan pomalu nabíral dech a brankami Poloka, Měkýše a Černé obrátil skóre zápasu na svou stranu. V poslední třetině zvyšoval již na 4:1 znovu opavský Polok. Poté se podařilo Drakům ještě konec zápasu dvěma brankami zdarmatizovat. Konečné slovo však měli opět hosté. Kovalovský svým gólem stanovil konečný výsledek v poměru 5:3 pro Slezan. Příští zápas sehraje Opava tuto středu od 18:00 na svém stadiónu proti Valašskému Meziříčí.

9. kolo, neděle 12. 10. 2008

Draci Šumperk

3:5 (1:0, 0:3, 2:2)

Branky a nahrávky: 19. Holík (Vymazal, Meluzín), 53. Meluzín, 54. Ambruz (Holík, Vymazal) - 26. Polok (Tůma, Suchý), 29. Měkýš (Grofek, Měch), 33. Černý (Grofek), 53. Polok (Tůma, Suchý), 60. Kovalovský. Rozhodčí: Klimecký - Dučák, Poláček. Vyloučení: 5:8. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 800. Průběh utkání: 1:0, 1:4, 3:4, 3:5.

Maláč - Vrtík, Holík, Osina, Kubala, Blanár, Ondráček, Novotný - Ambruz, Meluzín, Vymazal - Brunec, Hulva, Duba - Novosad, Giesel, Stejskal - Čížek, Drábek

Masný - Bednárek, Měkýš, Čavrk, Palík, Tichý, Vitásek - Měch, Suchý, Polok, Tůma, Kocián, Černý, Grofek, Chalupa, Kovalovský

Potřetí letos na sebe narazila družstva Opavy a Šumperku, po dvou přípravných kláních se však bojovalo poprvé i o body. Nakonec větší důvod k radost měli hosté, kteří dokázali výtečně odehrát převážnou část druhé třetiny a získat v ní rozhodující náskok.

Ale pěkně popořádku a to od Holíkovy obrovské šance v první minutě, kdy domácí zadák po několika bombách spoluhráčů našel nepokrytý kotouč a přestřelil branku. V páté minutě pálil Vymazal, jeho příklep ovšem minul tyče. V sedmé minutě projevil ofenzivní choutky Jiří Osina, projel do pásma, napřáhl a kotouč skončil v rukavici Masného. Na konci desáté minuty poprvé pořádně zahrozila Opava. Před Maláčem se ocitl v palebné pozici Černý, nepříjemně mířil do horní části branky, šumperský gólman ramenem vytěsnil kotouč těsně nad.

Ve 12. minutě vyfasoval dvě minuty Novosad, hosté ale nic moc kloudného v přesilovce nevymysleli. Byl to naopak Novosad, který po návratu na led ihned zachytl kotouč a poslal jej do jízdy Meluzínovi, jehož rána minula pravou Masného tyč. Od mantinelu odražený kotouč se podařilo domácím dostat znovu mezi kruhy, kam si pro změnu najížděl Blanár, jeho příklep ale skončil ve stejném místě jako Meluzínův pokus. Zajímavé podívané chyběla jen přesnost střel, Stejskal v 16. minutě také minul branku, na druhé straně neuspěl kanonýr Opavy Grofek. V 18. minutě dostal trest Radek Tůma a Draci se nachystali na další přesilovku. Tentokrát ji však využili. Zažitou kombinaci ukončil Holík, který si na modré dobře všiml toho, že Masný nemá ideální výhled.

Gól do šatny Draky pořádně nabudil a Opava se dobrých šest minut druhé třetiny motala v pásmu s cílem co nejrychleji dostat kotouč za modrou. Tlaku Draků napomohly i přesilovky, leč mrzutost šumperských střelců nabírala na maximu. Během úvodní minuty a půl pálili Meluzín, Holík a hlavně Hulva, který mířil nebezpečně nad rameno, jenže ani jeden na Masného nevyzrál. Hosté pak hráli další přesilovku, několikrát znovu obstřelovali branku Opavy, jenže puk se v síti neocitl. A to ani po pokusu Giesela, před kterým zela prázdná branka, jenže bleskový přesun Masného nakonec schoval kotouč do lapačky. Další bomba Holíka skončila nad brankou. Pak se konečně ocitl kotouč v síti, jenže na druhé straně kluziště. Z nenápadné akce zakončoval Polok přesnou trefou do růžku Maláčovy branky. Tento okamžik rozhodil šumperský důvtip v útočení a byli to naopak hosté, kdo svým jednoduchým pohybem sbíral šance. A pokud se k tomu přidala i přesilovka Slezanu, domácím muselo být jasné, že je zle. A taky pro ně bylo. Měkýš se z kruhu trefil přesně k tyči a nastal rozhodující zlom v zápase.

Draci sice nadále tlačili Opavu, tentokrát se ale do šancí nedostávali. Nejblíž srovnání byl Duba, ale nedal. A tak se prosadila znovu Opava. Grofek tvrdými zákroky připravil o možnost zapojení se do hry Osinu, ten navíc místo střežení opavských forvardů gestikuloval směrem k rozhodčímu a zcela volný Černý se před Maláčem příliš nenadřel. Ve 36. minutě pálil Meluzín i Osina, ale ani jeden z nich neposlal kotouč dál než ke chráničům opavského brankáře. V poslední minutě třetiny ještě zkoušel proniknout do zakončení Novosad, v pádu ale Masného nepřekonal.

V úvodu třetí třetiny zkoušel překvapit Masného Grofek, na druhé straně pálil Vymazal, brankáři ale odolali. Masný ustál šumperský atak i ve chvíli, kdy byl na trestné Polok, Ambruz totiž tečoval Vrtíkovu ránu těsně vedle tyčky. Slezan poté takticky skvěle držel nálety Draků daleko od svého brankáře, do akce se naopak hnal Černý, vysoký zadák Blanár jej však zatlačil do rohu a tam mu tvrdým naražením dal pořádně za ofenzivní uši. Na začátku posledních deseti minut utkání hrál Šumperk dvě minuty přesilovku, jenže nepočínal si nejlépe, trápení vyvrcholilo dvojí špatnou rozehrou Jiřího Osiny.

Pár okamžiků po návratu vyloučeného hokejisty na led přidala Opava čtvrtý gól. Slezan dokonale sérií přihrávek rozebral šumperský defenzivní val a Polok nehlídán z voleje pálil přesně. Domácí příznivci začali tušit, že je zle. Jenže Draci dokázali bleskurychle odpovědět a nikoliv jednou, nýbrž hned dvěma góly. Po necelé půlminutě pádil na Masného sám Meluzín, puk přesně přišpendlil do šibenice a snížil. Následně se na trestnou lavici odporoučel Polok a než se stačil usadit, mohl jít zpět na led. Na modré napřáhl Holík, u brankoviště se nejlépe zorientoval Ambruz a Šumperk byl znovu na dostřel. Jenže čas se krátil a o to rychleji, že Draci se nevyvarovali faulů. Dokonce se museli bránit ve třech. Byl to však Vymazal, kdo sebral kotouč a hrdinsky se mezi třemi hráči soupeře tlačil do zakončení, v pádu vypálil na Masného, ten střelu uklidil do bezpečí. To však bylo ze střeleckých pokusů vše a Draci na branku vypálit již nedokázali. Naopak Kovalskový po 11 vteřinách power-play poslal kotouč do sítě a potvrdil tříbodový zisk Opavy.

Petr Rutar (Šumperk): Klíčová pro vývoj utkání byla druhá třetina, kdy jsme soupeři po individuálních chybách umožnili otočit zápas. Potom jsme upadli do určité křeče, ale bojovností jsme se dokázali dostat zpátky do zápasu. Jenže nám dnes již poněkolikáté chyběla přímočarost ve hře a ochota tlačit se do prostoru před bránou, kde jsme byli málo agresivní

Karel Suchánek (Opava): V zápase rozhodla především nemohoucnost domácích hráčů trefit v první třetině z jakékoliv pozice branku. My jsme naopak během prostřední části z každé své šance skórovali a vytvořili si tím rozhodující náskok.