Sobotní drama vyznělo lépe pro Opavu, hokejisté Slezanu zvítězili 2:1

• sobota 20. října 2012

V den osmapadesátých narozenin opavské ikony Karla Suchánka hostila Opava nedaleký Nový Jičín. Slezan vstoupil do utkání lépe a rychle se chopil vedení 2:0. To mohlo postupně ještě narůstat, proti však byl bravurní gólman Šrámek. Postupně začali vystrkovat růžky také hosté, kteří se v prostředním dějství dočkali snížení. Dramatická poslední perioda přinesla neskutečné šance na obou stranách, gól už ale nepadl. Opavští hokejisté tak věnovali svému kouči ten nejhezčí možný dárek, a sice tříbodové vítězství nad novojičínským rivalem.

9. kolo, sobota 20. 10. 2012

2:1 (2:0, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 7. Mlýnek (Bednárek), 13. Vítek (Pavelek, Mlýnek) - 30. Andrýsek (Macháček). Rozhodčí: Mrkva – Bojda, Mikler. Vyloučení: 5:6. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 410. Průběh utkání: 2:0, 2:1.

Šafránek – Tichý, Kukol, Bednárek, Galvas, Tůma, Mosler – Wolf, Chalupa, Vlašánek – Pavelek, Mlýnek, Vítek – Černý, Měch, Herman – Koschatzký, Polok

Šrámek – Andrýsek, Vašut, Gulda, Horák, Hruška, Chvostek – Kabeláč, Macháček, Škumát – Ivan, Mičulka, Skaloš – Uhlár, Zedník, Brynecký

Do utkání vstoupila lépe Opava, která byla od úvodního buly aktivnějším týmem. Domácí aktivita přinesla po několika menších šancích své první ovoce v 7. minutě. Po pravé straně se dostal do úniku Michal Mlýnek a následně našel opavský forvard i skulinku mezi pravou tyčí a Šrámkovým betonem. O tři minuty později mohl Slezan vést už 2:0, krásná kombinace domácích ale brankou neskončila. Vítek našel zpoza brány aktivního Mlýnka, ten však tentokrát dostat kotouč za Šrámkova záda nedokázal. Tlak Slezanu však pokračoval i nadále a kulminace se dočtal ve 13. minutě. Pavelkovu ránu z levé strany kluziště Šrámek vyrazil na hůl Jakuba Vítka, který z úhlu zvedl kotouč pod horní víko a Opava tak vedla náskokem dvou přesných tref. Opavští poté trochu polevili a do ofenzívy tak přešel novojičínský soupeř. Ten však do konce první dějství nenalezl recept na pozornou domácí defenzívu v čele s pozorným Šafránkem a do šaten se tak šlo za stavu 2:0 pro Slezan. Za zmínku stojí fakt, že ačkoliv se hrálo ve velice vysokém tempu, obešla se úvodní dvacetiminutovka bez jediného trestu.

Také prostřední třetina přinesla větší aktivitu domácích hokejistů. Ve 23. minutě zakončoval dobrou souhru Opavských Chalupa, puk ale prošel mezi Šrámkovými betony těsně vedle brány. Ve 27. minutě hrál Slezan první přesilovou hru a zrodila se obrovská možnost. Od modré čáry vypálil Mosler, jehož pokus tečoval Vlašánek do tyče! Udeřit mohlo po chvíli na druhé straně. V oslabení se dostal do zakončení Škumát, který byl však faulován a sudí Mrkva nařídil trestné střílení. To však Škumát neproměnil, když nechal vyniknout pouze brankáře Šafránka. Ještě v téže minutě nahrál Vítek do jízdy Pavelkovi, který se prezentoval chytrou tečí. Ta však ke smůle domácích zamířila pouze těsně vedle levé tyčky. Ve 29. minutě přišla diskutabilní situace. Bednárek přišel po souboji v rohu kluziště o helmu a domácí stadion se dožadoval trestu pro hostujícího hráče. Ten ale nepřišel a sudí nechal hru pokračovat. Zatímco se Bednárek pomalu blížil ke střídačce, stihla Opava zakončit svůj rychlý protiútok ve třetí branku. Ta ale nebyla uznána, vteřinu před tím totiž bylo pískáno Bednárkovo hraní bez výstroje, ten se však do této akce vůbec nezapojil. Opavskými jako by tato událost otřásla a minutu poté inkasovali. Macháček získal v rohu kluziště puk a nasměroval jej na úplně volného Martina Andrýska, který zůstal trestuhodně nikým nehlídán před Šafránkovou klecí. Novojičínský hráč poté vyslal nechytatelnou střelu k levé tyči, na kterou neměl domácí gólman nárok. Do konce třetiny mohla Opava několikrát odskočit do opětovného náskoku dvou branek, nestalo se tak. Nepomohla tomu ani krátká přesilovka pěti proti třem, ani ta následná s výhodou jednoho hráče v poli.

Třetí třetina už patřila spíše hostům z Nového Jičína, kteří se usilovně snažili o vyrovnání stavu. Hned z kraje poslední periody se do dobré možnosti dostal novojičínský Vašut, jeho nepříjemnou dorážku ale zpacifikoval Šafránek. Ve 45. minutě hrála Opava oslabení, přesto podnikla velice nebezpečný výpad, na jehož konci bylo přečíslení tří domácích hráčů proti jednomu bránícímu. Po skákavé nahrávce Černého se ale Měchova dělovka z první neujala. O chvíli později měli obrovskou šanci také hosté. Do samostatného brejku se dostal Brynecký, kotouč ale nasměroval pouze do vyrážečky strážce domácí svatyně. O dvě minuty později si Dušan Šafránek připsal další důležitý zákrok, tentokrát zlikvidoval pokus Škumáta. Divokou třetí dvacetiminutovku mohl v gól přetavit Mosler, ten však v 50. minutě nedokázal kotouč trestuhodně doklepnout do prázdné brány. V 54. minutě měl vyrovnání na holi aktivní Ivan, ale ani ruce nad hlavu nezvedl. Krátce poté mířil Herman pouze do tyče. Závěr zápasu se nesl ve znamení dvou novojičínských přesilovek. Hosté měli skutečně drtivý tlak a Slezan se bránil pouze s vypětím všech sil. Po jedné z akcí dokonce Jičín docílil „gólu“, ten však nebyl uznán pro předchozí posunutí opavské klece. Další perné chvíle zažili Slezané poté, co na střídačku odjel brankář Šrámek a Opava se tak musela bránit dvojnásobné přesile. Domácí to ale zvládli a připsali si díky výbornému výkonu brankáře Šafránka tři důležité body do druholigové tabulky.

Nejlepšími hráči obou celků byli zcela po zásluze vyhlášení brankáři. Na domácí straně převzal ocenění Dušan Šafránek, na straně Nového Jičína pak Lukáš Šrámek.

Karel Suchánek (trenér HC Slezan Opava):

Dnes jsem byl spokojen s naší hrou zhruba do poloviny zápasu, kdy jsme dobře kombinovali, bruslili a soupeře jsme přehrávali. Poté nás trošku rozladil ten neuznaný gól na 3:0, což byl hodně sporný moment. Od té doby naše hra trochu upadla, nebyli jsme dostatečně koncentrovaní a to se přeneslo i do třetí třetiny, ve které jsme Novému Jičínu nabídli spoustu brankových příležitostí a v podstatě jsme tu třetinu pouze bránili. Nakonec to ale vyšlo a hráči mi tak dali k narozeninám krásný dárek, za což jim moc děkuji.

Kamil Glabazňa (trenér HC Nový Jičín):

Kdybychom nezaspali první třetinu a neměli tak špatný přístup k utkání, kdy jsme tady opět přijeli jen na výlet, zápas by vypadal jinak. Mohli jsme prohrávat 0:4 a nikdo by se nedivil. Ve třetí třetině už to ale byl vyrovnaný zápas a bod jsme si zasloužili. Oba gólmani podali vynikající výkony. Klobouk dolů před nimi.