Starším dorostencům se v Porubě podařil vskutku husarský kousek!

• pondělí 08. října 2012
  • Filip Lefenda, Gabriela Juříková

Senzační nedělní počínání opavských mládežnických výběrů okořenili kuriózní výhrou také starší dorostenci. Ti cestovali na led favorizované a dosud neporažené Poruby pouze v jedenácti lidech, jeden z hráčů poté odpadl vinou prasklé brusle. Přesto dokázali mladí Slezané otočit duel ze stavu 0:1 na konečných 4:1! Výborným výkonem se prezentoval zejména brankář Kostka, který si připsal hned třiašedesát úspěšných zákroků!

6. kolo, neděle 7. 10. 2012

HC RT TORAX Poruba

1:4 (1:0, 0:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 5. Kurnik (Holaň) – 23. Hula (Krupa), 34. Hula (Krupa, Hon), 47. Krupa (Hula, Ondruch), 57. Hula (Hon, Ondruch). Rozhodčí: Dobeš – Řezáč, Smílek. Vyloučení: 6:9. Využití: 0:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 120. Střely na branku: 64:20. Průběh utkání: 1:0, 1:4.

Maček (47. Mec) – Štěpán, Kotas, Síkora, Charvát, Ščurek, Boleslavský – Laryš,Brnčál, Rataj – Bartoň, Mládek, Gřeš – Havránek, Sacher, Holaň – Kurník, Gola, Knopp

Kostka – Ondruch, Horák, Levák, Krupa, Hula, Hon, Monczmann, Pražák, Machač, Rohovský, Blaževič

Opava nastoupila do zápasu jen s jedenácti hráči, zato porubský trenér měl k dispozici dvacet hráčů. Přesto nebyla na ledě poznat hráčská převaha. Slezané drželi s domácími herní tempo a trpělivě vyčkávali na své příležitosti. První, kdo si sáhl na puk, byl domácí brankář Marek Maček po střele Krupy. Posléze se k prvnímu pozdravu propracovali i domácí. Od modré vystřelil Mládek a na brankovišti tečoval Bartoň mimo bránu. K další gólové příležitosti se dostala Opava, ale Ondruch poslal puk jen do ochranné sítě. Třetí porubský útok ve složení Havránek – Sacher – Holaň přihrávkami akci v útočné třetině překombinoval a Opavané získali kotouč. Po nevydařené střele se puk dostal na hole domácích, konkrétně Holaňovi, který přesným pasem na útočnou modrou poslal do samostatného úniku Antonína Kurnika, na kterého opavská obrana zcela zapomněla. Kurnik s přehledem otevřel gólový účet zápasu.

Nepříjemnou střelou a dvěma dorážkami zkontroloval Mačkovy schopnosti opavský Petr Krupa. Jeho snaha vyšla na prázdno. Domácího gólmana nepřekonal ani Ondruch a jen do betonů se trefil Monczmann. Více práce měl Mačkův protějšek, opavský Filip Kostka. Čelil střelám Havránka, Goly, Bartoně. Laryš se hodlal prokličkovat až do brány a Charvát zazvonil na boční konstrukci. V závěru třetiny se poprvé vylučovalo. Opavští přesilovku nezvládli, jak by si představovali. Museli i v pěti hráčích čelit porubskému ataku. Hosté nevyužili ani sedmatřiceti vteřinovou dvojnásobnou převahu. Z pozice obránce vypálil Rohovský, ale následnou špatnou přihrávkou se Slezané sami připravili o pásmo. Když byl RT TORAX už ve čtyřech, zaútočil Gola. Kostka puk schoval do lapačky.

Dvaapadesát vteřin se hrálo ve čtyřech na obou stranách. Aktivnější byl RT TORAX. Kostku se nepovedlo překonat Golovi, Mládkovi a Bartoň mířil opět do boční sítě. Po zalehnutí kotouče v brankovišti Monczmannem, bylo sudím nařízeno trestné střílení. K nájezdu se postavil Gřeš, jemuž ve finální fázi puk sjel z hokejky a Kostka si mohl oddychnout. Poruba hrála krátce přesilovku, a když se Levák vrátil na led, zapojil se do hry a chybělo jen pár centimetrů, aby střelou od modré vyrovnal.

Po přestávce se hosté vrhli do útoku. Ve dvaadvacáté minutě přetlačil Tomáš Hula Boleslavského a bekhendem poslal puk k druhé tyči a Maček byl překonán – 1:1. Ve druhé třetině byl lepším týmem Slezan. Dokázal se ubránit všem přesilovkám RT TORAXu i útočným tlakům. Sami se do útočného pásma moc nedostávali, ale když se tak stalo, byly to slibné gólovky. Trio Hula, Ondruch a střílející Horák ještě neslavilo úspěch. Ale po jediné přesilovce, kterou v druhé třetině měli, se ujali vedení. Akce začala u Rohovského, který udržel pásmo a vystřelil na bránu. Puk se odrazil k Honovi a přes Krupu se po zadním mantinelu dostal k Tomáši Hulovi, který našel skulinu v Mačkově postoji. Opava ve 34. minutě vedla 2:1.

Hula byl při chuti a zanedlouho zkontroloval Mačkův postřeh znovu. Porubští měli k dispozici v závěru třetí třetiny přesilovku, ale v přemíře snahy a střel se jim přesto nepodařilo vyrovnat. Stejně si počínali i po přestávce. Trenéři stáhli hru na tři útoky a dvě obrany, aby byli hráči pořád v tempu, ale pořád se nedařilo dát gól. Přitom si musel opavský gólman Kostka připadat jako terč na střelnici. Domácí hráči se připravili o přesilovku zbytečným útočným faulem Goly. Samozřejmě se chvíli hrálo ve čtyřech na obou stranách a poté, co začala opavská přesilovka, dokázali domácí držet puk na holích. Jenže Ščurek nešikovně zajížděl za bránu, puk mu sjel z hokejky a jen díky pohotovosti Mačka u tyče neskončil puk ve vlastní síti.

Vhazování po Mačkově pravici znamenalo nakonec přeci jen gól. Ondruch vyhrál vhazování, Hula přihrál Petru Krupovi a Opava vedla 3:1. Porubský gólman Maček přepustil místo v bráně kolegovi Davidu Mecovi. RT TORAX si zahrál další přesilovku. Střel bylo hodně, Kostka slejdoval od tyče k tyči a obětavost opavských hráčů byla úchvatná. Rohovský skluzem přes brankoviště doslova bruslemi vytěsnil puk mimo brankoviště. O přesilovku se domácí připravili opět zbytečným útočným faulem. Tentokrát se provinil Holaň a hra se přesunula před Mece. Ten hned lapil střelu Krupy. V plném počtu hráčů se nehrálo snad ani minutu, když se Slezané dostali znovu do čtyř. Domácí stříleli ze všech možných úhlů, ale hosté zhušťovali předbrankový prostor a puk se jen stěží dostával až ke Kostkovi. A chybou domácích bylo i to, že nikterak gólmanovi neclonili ve výhledu.

V 57. minutě si zahrála přesilovku Opava poté, co byl při průniku na bránu faulován Ondruch. Opět byl u toho Tomáš Hula, který tak dosáhl hattricku. V závěru utkání si RT TORAX zastřílel v další přesilovce, ale Kostka byl vždy na správném místě. Pětka ve složení Havránek – Brnčal – Holaň a obrana Ščurek – Štěpán skvěle chytajícího opavského gólmana nepřekonala. Přestože za celý zápas na něj vyslali porubští hráči celkem 64 střel, za záda pustil jedinou a byl velkou oporou spoluhráčům, kterým dodal naději, že i v tak malém počtu lze hrát a vyhrát, byť vystřelili jen dvacetkrát. Domácí RT TORAX dostal lekci v produktivitě a ztratil v šestém kole neporazitelnost.

Petr Rambousek (HC RT TORAX Poruba): Nezbývá mi nic jiného než pogratulovat soupeři k vítězství. V jedenácti lidech podali obětavý výkon, měli výbornou hru v předbrankovém prostoru ve vlastním pásmu a vynikajícího gólmana. Nenašli jsme na ně vůbec žádný recept a trestné střílení bylo podle mě provedeno hodně lajdácky. Ve třetí třetině jsme to stáhli na tři útoky a dvě obrany, ale i když jsme měli optickou převahu, nikdo se netlačil do brány. Nenašel se nikdo, kdo by prorval síť nebo to zavezl do brány i s gólmanem. Soupeř po zásluze vyhrál.

Jaroslav Planovský (HC Slezan Opava): Soupeř viděl, že jsme přijeli v tak malém počtu, tak nás asi podcenil. První třetinu byl soupeř lepší, otevřel skóre. Pak jsme klukům řekli, že i v jedenácti lidech se dá hrát, že soupeř není tak kvalitní, že se bojí. My se báli první třetinu, oni druhou i třetí. Bylo to vlastně šťastné vítězství o deseti lidech, protože jednomu hráči praskla brusle.