V Hodoníně Opava neuspěla, prohrála 1:5

• středa 25. února 2009
  • Jan Hochman, Michal Berg

Na jižní Moravě nastoupil Slezan v oslabené sestavě a domácí toho dokázali využít. Po sedmi minutách vedli 2:0 a kontrolovali průběh zápasu. Když se hráčům Slezanu nepodařilo proměnit své šance, navýšili domácí své vedení až na 5:0 a znepříjemnili premiérový start brankáři Radku Konečnému. NA konečných 5:1 snižoval ve třetí třetině Radek Tůma, netradičně hrající na postu obránce.

43. kolo, středa 25. 2. 2009

SHK Hodonín

5:1 (2:0, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 1. Kýhos (Březina, Jurásek), 7. Rapant (Pokorný), 26. Komárek, 42. Kýhos (Jurásek, Čárský), 45. Barták (Peš, Matušek) - 47. Tůma (Grofek). Rozhodčí: Kubičík - Humpolíček, Pospíšil. Vyloučení: 6:4 - navíc Komárek a Holeš (oba SHK) 10 minut. Využití: 0:0. Diváci: 1557. Střely na branku: 33:30. Průběh utkání: 5:0, 5:1.

Holeš - Březina, Komárek, Pokorný, Šťastný, Hučko, Podešva - Čárský, Jurásek, Kýhos - Surový, Rapant M., Zábranský - Barták, Peš, Matušek

Konečný - Bednárek, Čavrk, Měkýš, Tichý, Tůma - Grofek, Měch, Černý - Kocián, Chalupa, Kovalovský - Suchánek, Polok, Suchý - Weiss, Kříž, Wolf

Opavští přijeli na jih Moravy značně oslabeni. "Brusle" je nejvíce tlačila na postě brankáře. Všichni stabilní brankáři byli díky svým juniorským povinnostem mimo hru a za Slezan tak musel do branky nastoupit Radek Konečný, který letošní sezonu strávil v krajském přeboru. Ani obrana Opavy nebyla v plné síle a tak na obranném postu musel dokonce vypomáhat i kovaný útočník Tůma.

Vstup do zápasu měli domácí jako z říše snů. Hned druhý pokus o útok skončil brankou. Na modré čáře podklouzl vracející se opavský hráč, čehož využil Zdeněk Jurásek, který si počkal a krátkou křižnou přihrávkou našel Vladimíra Kýhose, na kterého už zívala prázdná brána - čas 00:24 - 1:0. Na konci druhé minuty si připsal první zákrok domácí golman, rychlou střelou se prezentoval právě "obránce" Tůma. O minutu později se pokoušel srovnat skóre Kovalovský, Holeš byl opět na místě. Další desítky vteřin poletoval puk spíše v obranném pásmu opavských, ale bez větších šancí a střeleckých pokusů. Ten přišel až na konci šesté minuty z hole Juráska, Konečný byl tentokrát bezchybný. Z dalšího útoku už ale kapituloval podruhé. Domácí kapitán Pokorný obelstil u střídaček dva hráče hostí a vyslal přesným pasem na červenou čáru do brejku Michala Rapanta. Tomu po levém křídle najížděl mladíček Surový, zaskakující ve druhém útoku místo zraněného Hozy, který mu odlákal obránce a Michal Rapant tak mohl s klidem angličana prostřelit Konečného mezi betony - čas 06:18 - 2:0. Minutu po druhé brance Drtičů mohl náskok navýšit rozjetý Barták, neposedný kotouč se mu ale nepodařilo zpracovat a celá akce tak skončila v rohu kluziště.

V polovině deváté minuty měl v permanenci lapačku Holeš, který téměř u hrazení zasahoval před dotírajícím Weissem. O půl minutu později přidal i zákrok betony, proti dorážce Grofka. Z následného útoku byl blízko gólu opět Barták, tentokrát byla proti tyč opavské brány, dorážku si už golman Slezanů pohlídal. Poradil si i se dvěma nebezpečnými pokusy Pokorného. Ve třinácté minutě se prodíral do šance Kovalovský, svou akci ale vůbec nezakončil. Až v čase 17:15 pískal sudí Kubičík do píšťalky se zdviženou pravicí. Vyloučil hostujícího Tůmu za hákování a dal tak vůbec poprvé jednou z týmů výhodu přesilové hry. Oslabený Slezan se bránil srdnatě a byl v přesilovce domácích dokonce nebezpečnějším týmem, Drtiči se v podstatě nedostali na víc než 10 vteřin do útočného pásma. Špatná hra během přesilové hry byla korunována na začátku poslední minuty první třetiny faulem Březiny na ujíždějícího Měcha a 11 vteřin se tak hrálo 4 na 4. V samém konci první třetiny se v přesilovce dostal ke střele nebezpeční obr Tichý, Holeš vyrazil puk až do ochranné sítě a siréna ukončila první dějství, které skončilo 2:0 pro domácí.

V začátku druhé třetiny pokračovala ještě 64 vteřin přesilovka hostí, ale domácí čtveřice hráče Slezanu vůbec k ničemu nepustila. Necelou minutu poté, co skočil vyloučený Březina na led, se dostal do slibné šance střelec druhého gólu Rapant. Po Čavrkově chybě vyslal nebezpečnou střelu na Konečného bránu. Náhradník v opavské brance se štěstím zasáhl i proti dorážce Surového i Zábranského a držel tak šance svého týmu.

Po krkolomném zákroku následovala dvě zakázaná uvolnění hostů a hra se tak odehrávala převážně na polovině Slezanu. V polovině šestadvacáté minuty ujela dvojice Jurásek-Čárský a pelášila si to proti jednomu obránci hostí. Nejlepší hráč domácích Zdeněk Jurásek potáhl akci po levé straně a když už to vypadalo, že s pukem obkrouží hostující branku nahrál zpoza koncové čáry před bránu Čárskému. Jeho střelu z první ale Konečný opět s notnou dávkou štěstí zneškodnil. Další nájezd o pár vteřin později už ale znamenal třetí branku. Kýhosovu dorážku ještě dokázala hostující obrana zblokovat, na přesnou ránu bombéra Lukáše Komárka po nedůrazném vyhození už byli opavští krátcí - čas 25:34 - 3:0. Následující dvě minuty se hra přelévala ze strany na stranu, ale bez větších brankových příležitostí. Mírnou uspávanou přerušila až střela hostujícího Čavrka, Holeš se překvapit nenechal. V polovině devětadvacáté minuty stáli při Konečném opět všichni svatí, když bombu Bartáka, který si to pelášil po levém křídle, vyrazil v úrovni kolene hřbetem lapačky, na dorážku bohužel nebyl připraven žádný z domácích hráčů. Zdánlivě ztracený puk ještě vybojoval Kýhos, zajel s ním za bránu, odkud hledal dobře postaveného Juráska, jeho pokus jen těsně minul Konečného klec. Za půl minuty po velkých příležitostech dostali oba týmy šanci na odpočinek v neplánované přestávce. Tvrdý souboj za Holešem končí vysypáním plexiskla za domácí brankou, vyloučením Komárka a drobným poraněním v obličeji hostujícího Chalupy.

Po ani ne desetiminutovém zdržení zapříčiněném úklidem a instalací nové tabule tvrzeného skla, mohlo utkání pokračovat přesilovkou hostí. Přesilovku sice strávili hosté převážně v útočném pásmu, bez střely se ale branky dávají těžko. I po skončení přesilové hry měli puk na hokejkách spíše hosté, ale ne a ne se dostat do nebezpečnější střelecké pozice. Až v polovině čtyřiatřicáté minuty se opět osmělili domácí a Zábranským vybojovaný puk nakonec vyslal, i když bez úspěchu, na opavskou branku od modré Podešva. Další střídání si první útočná pětka domácích s opavskými doslova pohrávala, ale nedostala se do palebné pozice. V osmatřicáté minutě se dostával do šance dnes velmi aktivní Barták, Konečný jeho snahu překazil přikrytím puku pod svou lapačkou. O půl minuty později se opět utrhla dvojice nezkušenějších Drtičů Jurásek-Čárský. Tentokrát táhl akci Čárský, kterému jeho parťák odlákal obránce a nejstarší hráč SHK tak měl šanci zkusit pozornost Konečného sám. Jeho pokusu o vymetení pavučin v šibenici chybělo pár centimetrů.

V poslední minutě druhé třetiny byl ještě dvakrát vidět hostující Wolf. Poprvé, když po vyhraném vhazování pálil na Holeše. Podruhé deset vteřin před vypršením druhého dějství v náznaku potyčky s domácím Pešem, kterou ale sudí zastavili už v zárodku a oba kohouty poslali vychladnou na trestnou lavici. Druhá třetina skončila výsledkem 1:0 pro domácí Drtiče. Do poslední části nastoupila obě mužstva se čtyřmi hráči do pole a menší počet bruslařů vyhovoval spíše hostům. Přesto si jedinou střelu při hře 4 na 4 připsal domácí hráč. Petr Pokorný se rozjel a golfovým úderem spoza modré čáry vyprášil Konečnému betony. Chvíli po vypršení trestů hříšníků z konce druhé třetiny se opět měnil stav. A opět se o to postarali domácí a opět první útok. Zdeněk Jurásek našel geniální a milimetrovou křižnou přihrávkou přesně hůl najetého Vladimíra Kýhose, který vstřelil svůj druhý gól v utkání - čas 41:59 - 4:0. O minutu později už mohlo být 5:0. Mladíček Surový nahrál volnému Zábranskému, jeho střela, ani následná dorážka Surového, do sítě díky výtečnému zákroku Konečného neprošla.

Co se nepovedlo dvojici Surový-Zábranský, to se povedlo o minutu později hráčům třetího útoku. Celá útočná letka měla zásluhu na pátém puku v opavské síti. Matušek přenechal puk Pešovi, ten našel nekrytého Romana Bartáka, který rozvlnil síť Konečného brány popáté - čas 54:07 - 5:0. Hned po vhazování vyslal další pumelici Pokorný, náhradník v opavském brankovišti má plné ruce i nohy práce. Po dlouhých minutách se na konci šestačtyřicáté minuty dostali do zakončení i hosté. Měkýš pálí od modré, Holeš jeho pokus vyráží před sebe, kde se k puku dostává Suchý. Do je ho střely padá obětavě Surový, od kterého se dostává pul k Wolfovi - jeho nebezpečný pokus Holeš fantasticky vyrazil. Šance Slezanu ovšem pokračovala a díky pohotovosti dočasného obránce Radka Tůmy, který vylákal Holeše z brány a z velkého úhlu se trefil přesně do horního růžku, se také Opava dočkala vstřelené branky - čas 46:52 - 5:1.

Půl minuty po vstřeleném gólu šli opavští do oslabení po faulu Kovalovského. Nabídnutou šancí v podobě přesilové hry však Drtiči pohrdli a za celé dvě minuty hostující branku nikterak neohrozili. V minutě padesáté čtvrté zkoušeli své štěstí nejdříve hostující Kovalovský a Suchánek. Na druhé straně pak pálil opět Pokorný. Ani jedna ze střel neprošla za záda Holeše, resp. Konečného. Kovalovský zkoušel své štěstí i o chvíli později, kdy se ladně proháčkoval mezi dvojicí Komárek-Březina a jeho snažení zastavil až Komárkův faul, ohodnocený dvěma plus deseti minutami za faul do oblasti krku a hlavy. S koncem oslabení se vydal na další ze svých brejků Barták. Jeho tvrdé bomba od levého mantinelu jen těsně minule levou Konečného tyčku. Po vypršení Komárkova trestu a návratu Surového, který za slovenského obránce trest odpykával, se už nikam moc nespěchalo. Na konci padesáté osmé a na začátku padesáté deváté minuty ještě musel Holeš zasahovat proti střelám Kovalovského a Kříže. Na začátku poslední minuty dostal ještě domácí golman dvě plus deset minut za zdržování hry a následné vykopnutí puku betonem, které sudí Kubičík odměnil osobním trestem. Poslední šanci zápasu měl současně se sirénou hostující Křiž, ale jeho střela cíl netrefila. Poslední třetina tak skončila 2:1 pro domácí.

Eduard Uvíra (Opava): Věřil jsem, že překvapíme. Na druhé straně musím klukům poděkovat, že bojovali do poslední minuty. Bohužel když dáme jeden gól za zápas, nemůžeme vyhrát.

Svatopluk Číhal (Hodonín): Hodně jsme si pro výhru šli, protože jsme dali rychlé góly. Soupeř své kvality ale předvedl. Byl silný na puku. Jsem rád, že to tak dopadlo.