V Karviné nám to nevyšlo, Baník zvítězil 7:3

• sobota 29. září 2012

Čekání na první výhru pokračuje. Sobotní kolo třetí nejvyšší soutěže přineslo mimo jiné také souboj Opavy s Karvinou, do kterého šli z pozice favorita domácí hokejisté. Ti svou roli v prvních dvou třetinách potvrzovali, když si Karvinští vypracovali až pětibrankový náskok. V poslední dvacetiminutovce se hráčům Slezanu podařilo alespoň korigovat na konečných 7:3. V opavském dresu se dvakrát během jediné minuty trefil Herman, třetí kousek přidal Mosler.

3. kolo, sobota 29. 9. 2012

HC Karviná

7:3 (2:0, 3:0, 2:3)

Branky a nahrávky: 16. Mikšan (Tomášek), 18. Pavliš (Tomášek), 23. Pavliš (Mikšan, Javín), 24. Mikšan (Badžo), 30. Contratto (Pavliš, Tomášek), 54. Pavliš (Tomášek), 58. Miczek (Kowalczyk, Javín) - 49. Herman (Mlýnek), 49. Herman (Mlýnek), 60. Mosler (Pavelek). Rozhodčí: . Vyloučení: 9:8. Využití: 4:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 360. Střely na branku: 38:38. Průběh utkání: 5:0, 5:2, 7:2, 7:3.

Smolka - Javín, Sznapka - Samiec, Mikšan, Badžo - Vnenk, Kowalczyk - Pavliš, Tomášek, Contratto - Krause, Číhal - Blatoň, Řezáč, Miczek - Mareček

Šafránek - Tichý, Tůma, Kukol, Mosler, Galvas, Vrábel, Bednárek - Mlýnek, Džemla, Měch, Herman, Vítek, Polok, Vlašánek, Pavelek, Koschatzký, Wolf, Černý, Baďura, Chalupa

Karviná do zápasu vlétla ve vysokém tempu. Šafránka nejprve ohrozil Samiec a hned na to Badžo trefil tyč. Jenže to bylo na dlouhou dobu vše, co domácí předvedli a v úvodních deseti minutách byla u puku více Opava, která si ovšem, až na ránu Poloka z mezikruží, která branku minula, významnější střelecké pozice vytvořit nedokázala. Od půle první třetiny zase diktovala tempo Karviná, které se v šestnácté minutě povedlo zásluhou Davida Mikšanav přesilovce otevřít skóre. Necelé dvě minuty na to si dobře po levém křídle najel Libor Pavliš, který nejprve náznakem střely rozhodil Šafránka a poté přesně našel skulinku u tyče. Stejný hráč měl velkou šanci ještě v závěru první dvacetiminutovky, kdy se hnal sám na branku, nicméně Šafránek na jeho krátkou kličku do bekhendu vyzrál a před přestávkou zabránil Karviné v tom, aby odskočila na rozdíl tří branek.

Stejně jako Opava první třetinu končila pod tlakem, do té druhé pod tlakem vstupovala. Nejaktivnější hráč zápasu, Libor Pavliš se nejprve prokličkoval do dalšího úniku a tentokrát Šafránka už překonal, nicméně puk se za brankářovými zády odkutálel mimo tři tyče. To OvšemLibora Pavliše mrzet nemuselo, protože byl při své útočné akci hákován a následnou karvinskou přesilovku sám bleskově zužitkoval. Hned po buly vypálil Mikšan a Šafránek vyrazil právě před Pavliše, který neměl problém trefit odkrytou klec. Přesně minutu na to hrála přesilovku Opava, ale vynaložila s ní slušně řečeno tragicky. Domácí pustila do šance tři na jednoho a tu přesnou ranou využil David Mikšan. Chybu mohl v téže přesilovce napravit Mlýnek, ale střela z vyložené pozice mezi kruhy mu nesedla, a tak Baník oslabení ubránil.

Druhá třetina byla představením jednoho týmu, a tak nebylo divu, že ve třicáté minutě přišel další gól. A znovu u něj byl Libor Pavliš, který perfektním pohybem za brankou donutil Šafránka k přesunu na druhou tyč, nicméně v poslední chvíli překvapivou před branku namazal Brandonu Contrattovi,který zametl puk do odkryté klece. V polovině zápasu bylo skóre už 5:0 a zdálo se být rozhodnuto, nicméně Karviná nepolevovala a vytvořila si ještě další vyložené šance. Nejprve jeli Mikšan s Javínem dva na jednoho a Šafránek zákrokem zápasu šanci zhatil, aby pak o necelou minutu později vychytal další gólové dorážky Mikšana se Samiecem. V pětatřicáté minutě jel sám nra branku Blatoň, ale jeho zakončení bylo nepřesné. To ovšem nebylo naposledy, co měl Slezan namále. Kowalczyk v sedmatřicáté minutě poslal parádní střílenou přihrávku před prázdnou branku Contrattovi, ale americký mladík puk za Šafránka nedokázal usměrnit. Hosty zřejmě přestalo bavit figurovat v této periodě pouze v roli diváků, a tak se i oni vzchopili a v závěru prostřední dvacetiminutovky předvedli parádní akci. Tomáš Měch vymyslel geniální pas na Petra Wolfa, který uháněl sám na Smolku, ale k hostující smůle na něj nevyzrál, což znamenalo, že si Baník do třetí části odnesl vedení 5:0 a Opava téměř nulové vyhlídky na vítězství.

Jenže ve třetí části vstoupila Opava jako vyměněná. Hráči Slezanu najednou hráli agresivněji a mnohem lépe se pohybovali. Jejich zvýšenému úsilí hrála do karet i pasivita Karviné, která se rozhodla trpělivě náskok bránit a v prvních deseti minutách třetí třetiny nezaznamenala jedinou střelu, která by mířila mezi tři tyče. První vyloženou šanci poslední části měl Vitek, který si nebruslil mezi kruhy a tvrdě vypálil, nicméně jej zastavila připravená lapačka Lukáše Smolky. Na gól Opava čekala až do osmačtyřicáté minuty, ale radovala se v ní hned dvakrát a dvakrát v ní zafungovala spolupráce Mlýnka s Bohumilem Hermanem. Herman nejprve posílal puk do brankoviště od pravého mantinelu v době ,kdy měl Smolka zakrytý výhled, a tak se kotouč po zemi doklouzal až za čáru, bez toho, aby karvinský gólman jakkoliv reagoval. Půl minuty na to Bohumil Herman zavážel puk do útočného pásma po pravém křídle a obránce před ním klopýtnul, což mu umožnilo volný průchod až k brankáři Smolkovi, kterého střelou k tyči bez problémů překonal.

Ve dvaapadesáté minutě mohlo být pro Slezan ještě veseleji, kdy Smolka nezareagoval na Vrábelovo nahození a to nakonec zazvonilo o tyč. Karviná ve třetí třetině vyslala pouze tři přímé střely na branku, které rozložila mezi čtyřiapadesátou až osmapadesátou minutu, nicméně dvě z nich byly gólové. Nejprve Martin Tomášek při šanci dva ne jednoho s přehledem naservíroval před prázdnou branku LiboruPavlišovi, který završil hattrick. Posléze Badžo, který v první formaci nahradil absentujícího Moravce, špatně naložil se stejnou herní situací, když se ji rozhodl zakončit bekhendovou střelou, na kterou Šafránek bez problémů stačil. V čase 57:52 Karviná udeřila znovu a naposled. To Jan Miczek před Šafránkem tečoval Kowalczykovu střelu a zaznamenal svůj premiérový gól za Karvinou. V poslední minutě zápasu ještě Opava dostala možnost hrát 5 na 3 a využila ji v poslední sekundě sobotního střetnutí poté, co se od modré čáry trefil PatrikMosler. To už však nemělo na dělbu bodů žádný vliv a Karviná ve své domácí premiéře získala přesvědčivé vítězství, načež Opava si bude muset na svou první letošní výhru počkat minimálně do středečního čtvrtého kola.

Aleš Flašar (trenér Karviné): U mě panuje spokojenost s vítězstvím. Opava je velice těžký soupeř a jsem moc rád, že se nám ji podařilo porazit . Musím pochválit kluky za bojovný výkon. Byly tam sice mezery ve hře, hlavně v obraně, ale dnes nám zápas vyšel. Lukáš (Smolka, pozn. red.) zachytal výborně a to byl základ dnešního úspěchu. Poslední obdržený gól byl smolný, ale ten už se vlastně nepočítal, jelikož bylo hotovo. Obával jsem se úvodu utkání, protože vloni nám tyto pasáže s dnešním soupeřem vždy utekly. Jistě si všichni vzpomínají na desítku, kterou nám nadělil. V příštích zápasech se navíc již budeme muset obejít bez jednoho z hlavních pilířů našeho týmu Martina Tomáška (vrací se do Francie, pozn. red.) a bude to ztráta velká. Ale budeme ji muset zaplnit, například tím, že se o svoji šanci poperou mladší kluci. Navíc nás ovlivňuje i zranění Davida Moravce, který má tříštivou zlomeninu některého z prstů na ruce a vypadá to u něj na čtyřtýdenní pauzu, což je následek jednoho z nastřelených puků ze středečního utkání ve Vsetíně. Původně to na tak dlouhou absenci nevypadalo, ale doktor, kterého následující den navštívil, objevil skutečnou příčinu bolesti. Do obrany se nám ovšem podařilo získat posilu v podobě Honzy Krajíčka, takže si myslím, že by tato část našeho týmu mohla být zase o něco kvalitnější. Také jsem v průběhu utkání na zimním stadionu zaregistroval hostesky s číslem 3 a nápisem Flašar na zádech, což byl dres původně připravený pro mého syna, který měl v Karviné hrát, ale nakonec upřednostnil angažmá v Německu, kde jel na zkoušku a prosadil se, čímž jsme přišli o kvalitního beka. Kluci už se ptali, zda nemám chuť oprášit aktivní kariéru a nechal jsem si pro tuto příležitost vyrobit dresy, ale ty byly určeny skutečně pro mého kluka. Trojka byla volná a on si ji vybral, možná proto, že jsem s ní hrál i já.

Karel Suchánek (trenér Opavy): Bylo to nepovedené utkání ve všech směrech. Pokud inkasujeme čtyři góly v oslabení a jeden ve vlastní přesilovce, tak se musíme zamyslet nad tím, proč to nefunguje, kromě poslední třetiny, kdy jsme udělali změny v sestavě a hra se trochu zlepšila. Hráči musí zcela změnit myšlení na hokej. Jsme rozladěni a takto nemůžeme dále pokračovat. Musíme udělat změny v sestavě, protože tomu někteří hráči absolutně nedávají to, co by měli a co hokej vyžaduje.