V Písku důležitá výhra

• středa 18. února 2004
  • Michal Berg, Jan Kouba

P í s e k - Velmi dobrým výkonem se Slezan představil v Písku a díky pěti vstřeleným brankám si z jihu Čech odvezl důležité tři body. "Byl poměrně vypjatý zápas, mnohdy až na hranici únosnosti. Naši kluci to ale zvládli perfektně," hodnotil zápas trenér Doboš, "přijeli jsme především hrát ze zajištěné obrany a to jsme splnili na 100%. Z naší strany byla rozhodla veliká vůle po vítězství." Dvě branky vstřelil David Mikšan, po jedné přidali Jakub Hulva, Kamil Suchánek a Pavel Šebesta. V brance se výborným výkonem představil Roman Šlupina. V dalším zápase se Opava představí v sobotu v Brně.

, středa 18. 2. 2004

IHC Písek

2:5 (1:2, 0:3, 1:0)

16. Šmátrala (Neckář, Nedorost), 54. Bartoň (Svoboda, Bouz) - 10. Mikšan (Najdek), 13. Suchánek (Sochorek, Šebesta), 26. Hulva (Najdek, Mikšan), 32. Mikšan, 34. Šebesta (Šefčík). Rozhodčí: Ondřej - Flégl, Fiala. Vyloučení: 9:8. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 800. Střely na branku: 30:28.

Špiler (34. Pinkas) - Mucha, Bartoň, Neckář, Veselý, Procházka, Vokatý, od 40.min Svoboda - Kubeš, Bouz, Kořánek - Brož, Šimek, Škoda - Jelen, Šmátrala, Nedorost - od 40.min Štefan, Blovský

Šlupina - Tůma, Švarba, Růčka, Kramný, Přibyla, Vnenk, Šefčík - Lhotský, Sochorek, Šebesta - Hulva, Najdek, Mikšan - Suchánek, Harazim, Rozum

Celý týden měly Písek a Opava na to, aby se co nejlépe připravily na nastávající veledůležitou část sezóny. Oba dva týmy na ni svůj kádr nikterak výrazně neposílily, Písek naopak musel oželet Hřebejka a Koldu, kteří nebyli uvolněni z Českých Budějovic. Ani Opava nepřijela kompletní, chyběli hosté ze Vsetína Masný a Hruška.

Dosavadní bilance v této sezóně vyznívala pro Písek a i v úvodních minutách nic nenasvědčovalo tomu, že by se měla měnit. Hned při prvním střídání se natlačil Bouzův útok, speciálně nasazený na nejproduktivnější první lajnu hostí, do pásma a Sochorek, Šebesta a Lhotský se jen s námahou ubránili. Několik střel domácích pak jen těsně minulo branku Šlupiny.

Brankář hostů musel poprvé vážněji zasahovat již v 2. minutě, Šimek trefil přímo střed branky a tedy i gólmana. Hosté však nikam nespěchali, trpělivě plnili pokyny trenérů. Kouč Opavy Doboš shrnul po zápase hru svého celku: "..chytali jsme domácí akce hned ve středním pásmu a chodili jsme sami do přečíslení..." A ty byly velmi nebezpečné a v průběhu první třetiny se objevovaly stále častěji.

Nejprve zahrozil v 7. minutě dorážkou vedle Harazim, poté střílel mimo i Lhotský, stejně jako z brejku dvou na jednoho Sochorek. Přesto stoprocentní šance chyběla a když přišla, byla rovnou gólová. Škoda prohrál v útočném pásmu buly a než se z toho domácí vzpamatovali, řítil se na Špilera osamocený Mikšan. Jeho precizní blafák v 10. minutě skončil v síti.

Na druhou branku se nečekalo dlouho, Písek se k rázné odpovědi na inkasovaný gól neměl a tak to byli opět Opavští, kteří rozsvítili červené světlo. Po nepřehledné situaci v obraném pásmu Písku skóroval Suchánek. Gólem z otočky překvapil publikum, špilera i sám sebe.

Písek se snažil, marně však bojoval se skutečně výborně zajišťovanou defenzívou hostů. Když už se výjimečně domácí prosadili, byl na místě mrštný a jistý Šlupina nebo střela jen těsně míjela jeho klec. To potvrdil prudkou ranou z mezikruží Brož.

V 16. minutě se trefili i domácí, Nedorost zavezl puk do pásma a Šmátrala tečoval střelu Neckáře od modré.

Přesto byla Opava v první třetině lepší. Vyhrávala buly, nutila Písek střílet pouze propagační střely, lépe bruslila. Potlesku hlediště se tak dočkal pouze Bouz, který narazil Kramného na hrazení s takovou silou, že rozhýbal polovinu mantinelu na stadionu.

Pokud patřila první třetina většinou Opavě, druhou ovládli Slezané úplně. Hned na jejím začátku se musel několika povedenými zákroky prezentovat Špiler, poté však jako by nastal na několik minut klid před bouří. A ta skutečně přišla.

Ve 26. minutě ujel po levé straně Najdek a nahrávkou, která prošla pod dvěma píseckými holemi, předložil volnému Hulvovi a ten zvýšil na 1:3. Ve 32. minutě chyboval v oslabení při rozehrávce Neckář a Mikšan propálil Špilera mezi betony. "Čtvrtý gól to byl čistý “námaz“," konstatoval trenér Mazanec. A konečně v 34. minutě krásnou střelu Šefčíka od modré nepatrně usměrnil Šebesta. Špilerův poslední zákrok v utkání byl "naslepo", na puk, který jen tušil vpravo, nedosáhl.

Za stavu 1:5 se do branky domácích se postavil Pinkas a již neinkasoval. Ke zvratu v utkání ale nedošlo. Písek byl mnohokrát vyloučen za zbytečné fauly, hosté se střelecky již uspokojili a výraznější příležitost si do konce utkání nevypracovali.

"..Chtěli jsme něco změnit a ten obraz hry byl skutečně jiný, hráli jsme na polovině soupeře, byli jsme aktivnější, lépe a víc jsme bruslili, hráli jsme tak, jak jsme měli hrát daleko dříve," shrnul a i výstižně uzavřel třetí část hry písecký kouč Mazanec. Domácí zamíchali sestavou, snažili se maximálně napadat a narušovat rozehrávku, opavská mladá obrana pracovala ale dnes téměř bezchybně.

Její jediné výraznější zaváhání v poslední části hry přišlo při akci Svobody a Bouze, které zakončoval přesnou ranou ve 47. minutě Bartoň.

Zdramatizovat zápas mohl poté i Nedorost nebo Neckář, brankář Šlupina, který neustále zdržoval hru dlouhými úpravami své výstroje, však byl vždy na místě. Na konci si dovolil třeba i jen tak "lajdácky" vykopnout prudkou střelu soupeře pravým betonem.

Písek již ztratil veškerou nervozitu a předvedl i několik pěkných akcí, více než dvě branky mu však Opava nedovolila a dokráčela si tak s přehledem k zaslouženým bodům.

Josef Doboš (Opava): Oba dva týmy se na toto utkání mohli dlouho připravovat, vždyť jde už o všechno, jde o udržení v první lize. Proto to byl poměrně vypjatý zápas, z domácí strany možná až moc, mnohdy hráli na hranici únosnosti. Naši kluci to ale zvládli perfektně. Přijeli jsme především hrát ze zajištěné obrany a to jsme splnili na 100%. Z naší strany byla znát veliká vůle po vítězství a když tam spadnou i ty góly, které nám tam normálně nepadají - máme průměr dvě branky na zápas – a dneska jsme dali pět, tak to rozhodlo. Vyhráli jsme zaslouženě, jsou ale další zápasy a my musíme vycházet zápas od zápasu a udělat všechno proto, abychom nešli do baráže.

Milan Mazanec (Písek): Ukázalo se přesně to nebezpečí, které vždy hrozí v zápasech o záchranu. My jsme dnes nezvládli vlastní nervozitu. Většina našich dnešních chyb byla kvůli ní. Nerozhodnost, pozdní přístup hráčů, nikdo nechtěl puk, hráči se schovávali za soupeřem, zbytečná vyloučení... V bojích o záchranu, kde rozhodují sebemenší chybičky, se takhle hrát nedá. S tak velkým počtem hrubých chyb to ani jinak dopadnout nemohlo.