V Přerově Slezan prohrál 1:6, zápas však byl mnohem vyrovnanější, než skóre napovídá

Zápas22.2.2012 | Michal Berg, Aleš Novotný
Dlouho vyrovnaný byl třetí zápas série na přerovském ledě. Slezan šel do vedení brankou Zdeňka Pavelka, na kterou domácí rychle odpověděli. Zřejmě rozhodujícím momentem byla chyba obránce Tichého ve druhé třetině, po které domácí Kolařík poslal Zubry do vedení, ti pak měli štěstí i při třetím gólu Hanáka. V závěru se ještě Opavští pokoušeli zápas zvrátit, po sporném gólu do prázdné branky však rezignovali a domácí přidali dva góly. V play-off se ale na skóre nehraje, v pátek bude chtít Slezan na domácím ledě sérii srovnat a vynutit si rozhodující duel.
ČF3, středa 22.2.2012
6:1(1:1, 1:0, 4:0)
Branky a nahrávky: 20. Brančík (Krajíček, Herman), 37. Kolařík, 52. Hanák (Kotásek), 58. Herman, 59. Herman, 59. Kotásek (Hanák) - 17. Pavelek (Mosler, Vítek). Rozhodčí: Volf - Švarc, Velinský. Vyloučení: 3:5, navíc B. Herman (Opava) 10 minut osobní trest. Využití: 1:0. Diváci: 1820. Průběh utkání: 0:1, 6:1.
HC ZUBR Přerov: Tihlář - Krajíček, Pospíšil, Ferenc, Vlček, Pala, Faltýnek, V. Sklenář - J.Herman, Brančík, Ditrich - Blinka, Hanák, Kotásek - Kolář, Sakrajda, Kolařík
HC Slezan Opava: Šafránek - Kukol, Tichý, Bednárek, Mosler, Kysela, Vrábel, od 16. Tůma, od 58. Jurčík - Pavelek, Koschatzký, Vítek - Kocián, Polok, B.Herman - Grofek, Měch, Černý (21. Wolf) - od 58. Jelen, Džemla

Komentář k zápasu

Třetí utkání čtvrtfinálové série přineslo v úvodu velkou šanci opavského týmu. Do Tichého ostré střely totiž vložil svoji hůl Polok a kotouč jen o malý kousíček minul branku Zubrů. Hned o pár vteřin později získal Přerov početní výhodu, jenže s ní nenaložil dobře. Opavští velmi poctivě bránili a nepovolili domácím vymyslet prakticky nic velkého. Od 7. minuty měl celkem dost práce brankář Tihlář, který likvidoval sérii střel. Ta nejtvrdší byla od Bednárka, ale úspěch nepřinesla.

V dalších minutách pro změnu více zabrali Zubři a Slezan se dostal pod tlak. Výbornou možnost neproměnil Jakub Herman, který zůstal na malý moment sám před Šafránkem a zkoušel kotouč zvednout nad beton. Bez úspěchu pak skončila také střela Blinky, který v hodně těžké situaci jen tak nahazoval na branku a Šafránek si puk málem srazil za sebe. Na konci 17. minuty už se ale skóre změnilo a slavila hrstka příznivců Opavy. Rozveselil ji Zdeněk Pavelek, který si šikově prohodil puk přes dva hráče a Tihláře překvapil. Z vedení se Slezan ovšem dlouho neradoval. V posledních vteřinách totiž Krajíček výborně našel před brankou Richarda Brančíka, který procpal puk do kasy soupeře.

Druhá perioda v úvodu přinesla hodně opatrný hokej a proto větších šancí k vidění moc nebylo. Až ve 27. minutě mohl podruhé rozjásat přerovské fanoušky Kolařík, který dostal parádní přihrávku od Paly. Zakončení mu ale nevyšlo, přestože si Šafránka pěkně rozhýbal a zkoušel mířit mezi jeho betony. Poté měla příležitosti také Opava, jenže Tihlář střelám velmi dobře odolával. Lapil pokus matadora Pavelka a ani ostrá rána Tichého jej nepřekonala.

Přerov byl ve střelbě ještě aktivnější, což dokumentovaly další minuty. Seřízená mířidla však neměl ani Ditrich, který po přihrávce Brančíka od mantinelu střílel z vynikající pozice před brankou těsně vedle. Kolem opavské svatyně pak lítaly puky také v přesilovce Zubrů, ale opět bez gólového efektu. Domácím nakonec ke kýženému druhému gólu pomohla neuvěřitelná hrubice v rozehrávce, kterou se prezentoval obránce Tichý. Místo spoluhráče poslal puk pouze na hůl Jana Kolaříka, který si chvíli počkal a pak chladnokrevně vystřelil do místa, kam Šafránek nedosáhl.

V posledních vteřinách druhé třetiny Zubři zahráli nedovoleně a proto faul Vlčka přinesl Opavě do začátku třetího dějství přesilovku. Její využití se ale nepodařilo, protože zadní řady Přerova pracovaly velmi poctivě. Do velké šance se naopak dostali domácí, konkrétně to byl Sakrajda, který si povodil opavské hráče a vyslal střelu. Ve 48. minutě měla Opava k dispozici další přesilovou hru, ale mohla v ní sama inkasovat. Modrožlutí totiž vyrazili do rychlého přečíslení, Brančík v rozhodujícím momentu pro střelbu netrefil kotouč.

Další průběh střetnutí už byl v režiji domácích. Faul Bednárka totiž Zubři potrestali, když Pavel Hanák zkoušel zpoza branky Šafránka překvapit a kotouč se od jeho výstroje odrazil se štěstím těsně za čáru. I když do závěru zbývalo ještě pět minut, tak si Slezan vybral oddechový čas a zkusil hrát vabank bez brankáře. Své šance však proměnit nedokázal a tak přišel dvě minuty před koncem kuriózní moment se čtvrtým gólem Zubrů. Po domácí střele byl totiž puk tečován vysoko nad světelný most a Opavští v domění, že rozhodčí hru přerušili, přestali hrát. Hvizd však nenazněl a Jakub Herman už měl před sebou jen prázdnou branku.

Po obrovské bouřli nevole už hosté rezignovali a domácí fanoušci si ještě dvakrát mohli zakřičet „gól“. Nejdříve si krásně vymíchal Šafránka osamocený Jakub Herman a konečnou podobu výsledku dala přesná trefa Martin Kotáska.

Ohlasy trenérů

Lubomír Václavíček (HC ZUBR Přerov):
Je super, že jsme to dnes zvládli, ale v žádném případě ještě nechci mluvit o nějakém ukončení série. V pátek to bude velice těžké. I když jsme dnes měli více ze hry, tak jsme bohužel inkasovali první gól. Naštěstí jsme ale ještě do konce první třetiny vyrovnali, což považuji za hodně důležitý moment. Ve druhé třetině jsme se ještě zlepšili a Opavě, který měla hodně nepříjemný pressing, možná trošičku docházely síly. Měli jsme dost šancí, ale Šafránek soupeře držel. Důležité v závěru bylo, že jsme ubránili oslabení. Po našem čtvrtém gólu sice Opava cítila křivdu, ale rozhodčí nepískali a nemyslím si, že by to byl rozhodující moment. Doufáme, že tento gól rozhodil Opavu až do konce série.

Michal Piskoř (HC Slezan Opava):
Bohužel po dnešku prohráváme 2:1 na zápasy. Myslím si, že až na tu závěrečnou komedii to dneska byl opět vyrovnaný zápas. Naneštěstí jsme tam ve druhé třetině vyrobili hrubou chybu, ze které šel soupeř do vedení. Doufám, že po zbytek série to bude férový souboj, který budou pískat rozhodčí, kteří nehledí na to, kdo je domácí a kdo host.


Aktuálně na webu