Výborný výkon ve slezském derby převedl tři body do Opavy

• sobota 06. listopadu 2004
  • Michal Berg

H a v í ř o v - Dalekonosné střely obránců Procházky a Spiterza a famózní výkon brankáře Masného rozhodly o vítězství Opavy v Havířově. Slezan, kterému se na ledě Panterů často daří, přestál úvodní tlak domácích a šel do vedení ránou Procházky. Osm vteřin před koncem první části sice srovnal Syřínek, ale únik Boháče ve druhé a plachtící kotouč Spiterza ve třetí třetině zvrátili výhru na opavskou stranu. Radek Masný pochytal 37 střel domácích a vyznamenal se zejména v závěru, kdy domácí mohutně finišovali. Slezan hraje další utkání ve středu v Hradci Králové.

20. kolo, sobota 6. 11. 2004

1:3 (1:1, 0:1, 0:1)

Branky: 20. Syřínek (Zdeněk, Šefčík) - 18. Procházka (Boháč, Kříž), 27. Boháč (Spitzer), 42. Spitzer (Kramný). Rozhodčí: Skoupý - Brabec, Drobílek. Vyloučení: 6:6, navíc Boháč (Opava) na 5 minut a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 1006. Střely na branku: 38:21.

Hanuljak (27. Vrba) - Mareček, Prokop, Vavruša, Šefčík, Dresler, Štěpán - Říha, Mikšan, Bouz - Seman, Dibelka, Sedlák - Volák, Syřínek, Zdeněk.

Masný - Kramný, Spitzer, Bartoň, Procházka, Přibyla, Vnenk - Harazim, Sochorek, Rozum - Kříž, Boháč, Adamčík - Hebar, Hruška, Lhotský.

Opava nastoupila do zápasu v téměř plné sestavě, chyběl jen zraněný Tomáš Zbořil a Michal Kukol, který měl v nohách odpolední zápas juniorky. V brance dostal příležitost Radek Masný a potvrdil, že na havířovském ledě se mu velmi daří - pochytal 38 střel domácích a byl základním kamenem opavského vítězství.

Úvod ale patřil domácím, začali soustředěným tlakem a zejména aktivní Lukáš Říha byl blízko první branky, Masného vystrašily také pokusy Semana a Mikšana. Po první desetiminutovce ale útočná snaha Havířova polevila a Opava toho začala využívat k brejkům, po jednom z nich neproměnil stoprocentní šanci Dušan Adamčík. Skórovat se podařilo až Robertu Procházkovi v přesilové hře, jeho ránu krátkým švihem uviděl Hanuljak až v síti.

Přesilová situace pomohla také domácím k vyrovnání. V poslední minutě první části odešel na trestnou za zbytečný faul Vnenk a osm vteřin před koncem potrestal opavskou nedůslednost zblízka Syřínek.

Další průběh zápasu se už odehrával více podle opavských not. Nejprve v oslabení nezakončil samostatný únik Rozum, nevedlo se ani domácímu Sedlákovi. Uspěl až vpravdě tenisový lob Spitzera, který přehodil vzduchem střední pásmo, k puku se dostal Boháč a po několika krocích prostřelil z kruhu Hanuljaka přesně do horního růžku.

Inkasovaná branka přinesla na hokejky domácích ještě více nervozity a přestože se tlačili do zakončení, Radek Masný si s jejich pokusy dokázal pokaždé poradit. Na druhé straně přenechal Hanuljak, otřesený po jednom ze soubojů, místo v brance Vrbovi.

Třetí část začala opět slastně pro Opavu. Téměř jako přes kopírák padl třetí gól, Spitzer střílel od modré a havířovský brankář přes hradbu těl na puk vůbec neviděl. Opava mohla vedení ještě zvýšil, ale velmi dobře hrající Adamčík nejprve neproměnil blafák po samostatném nájezdu a vzápětí překombinoval akci tři na jednoho.

Závěr zápasu poznamenala nervozita - nejprve měla Opava příležitost hrát 4 na 3, vzápětí ale fauloval hrubě Boháč a musel do sprch. Pětiminutovou přesilovku domácích navíc podpořilo další vyloučení, ale hráči Opavy bojovný výkonem pustili domácí pouze ke střele Říhy do horní tyče. V poslední minutě ještě Masný maskou vytěsnil obrovskou šanci Bouze a podrthl tak zasloužené vítězství Slezanu.

Pavel Hulva (Opava): V dnešním utkání jsme hráli zodpovědně, kluci si hrábli až na dno svých sil. Naštěstí se nám už základ sestavy uzdravil a doléčil si zranění, takže jsme mohli nastoupit téměř kompletní.

Aleš Flašar (Havířov): Dneska zase rozhodla koncovka. Nebudu ale zakrývat, že jsem dneska zlý na hráče, jejichž přístup mě dneska zklamal a za to se divákům omlouvám. Nechci komentovat výkon gólmanů, ale ten třetí gól byl hodně laxní.