Žigárdy vychytal výhru nad Hradcem

• středa 29. září 2004
  • Michal Berg, Daniel Višňák

O p a v a - Třiatřicet skvělých zásahů Štefana Žigárdyho, jeden lepší než druhý, stálo za opavskou výhrou nad silným Hradcem Králové. Mladý opavský brankář přiváděl soupeřovy útočníky k šílenství, nejméně pět stoprocentních šancí Hradce neskončilo brankou. Opava sice prohrávala po dvou třetinách 0:1, ale důraz v posledních deseti minutách ji přinesl obrat v utkání. Nejprve srovnal v přesilovce Zbořil a vzápětí si Hyláka vychutnal po samostatném úniku Radim Hruška, který opět posílil Opavu ze Vsetína. V poslední minutě ještě pojistil výhru trefou do prázdné branky Hebar a deset vteřin před koncem přidal čtvrtý gól Boháč. Výhrou se Opava dostala na devátou příčku v tabulce a v sobotu zajížsí na led nováčka z Ostravy, na kterého ztrácí dva body a dvě místa v tabulce.

8. kolo, středa 29. 9. 2004

4:1 (0:0, 0:1, 4:0)

Královští lvi Hradec Králové

Branky: 47. Zbořil (Hebar), 51. Hruška, 59. Hebar (Zbořil), 60. Boháč (Kašík, Rozum) - 35. Fořt (Beck, Roubík). Rozhodčí: Hradil - Vrdlovec, Šimůnek. Vyloučení: 4:8, navíc Boháč 10 min. OT. Využití: 1:0. Diváci: 320. Střely na branku: 37:34.

Žigárdy - Všetečka, Machálek, Procházka, Bartoň, Vnenk, Přibyla, od 41. Kramný - Hruška, Harazim, Rozum - Adamčík, Boháč, Kříž - Hebar, Vítek, Zbořil - Suchánek, Kašík, L.Lhotský.

Hylák - Mečiar, Kolafa, Petr Suchý, Vyhlídal, Táborský, Hendrich, Šeda - Fořt, Roubík, Beck - Domin, Martinec, Šulc - Kubišta, Cetkovský, Pavel Suchý.

Zpoza střídačky...

Nejlepší hráči: 1. Žigárdy, 2. Hebar, 3. Hruška

Lahůdka zápasu: Za stavu 2:1 mohl Radim Hruška přidat druhý gól, spolu s Janem Kašíkem se řítili na jediného obránce. Všichni čekali přihrávku na volného Kašíka, ale Hruška si lahůdkovou kličkou obhodil soupeřova beka a postupoval na Hyláka sám, bohužel mu druhý pokus o blafák nevyšel. I tak tleskáme za nádherný hokejový moment.

Zajímavost zápasu: 74 let, to je součet věků obou dnešních kapitánů. Opavský Kamil Přibyla vypadá proti dvaačtyřicetiletému Mečiarovi se svými 32 roky jako mladík :).

Co rozhodlo: Vůle hráčů Slezanu se poprat s nepřiznivým vývojem zápasu. Dokázali přinutit soupeře k chybám a na rozdíl od minulých zápasů i proměňovat šance. A hlavně - svůj den měl Štefan Žigárdy.

Hlavní osobností osmého kola byl určitě brankář Štefan Žigárdy ze Vsetína a stejně tak i z valašského celku hostující útočník Radim Hruška, ten utkání zlomil brankou na 2:1 pro Opavu. První třetina zápasu v Opavě se nesla ve znamení vyrovnané herní partie, více hořelo ale před domácím brankářem - asi nejtěžší zákrok si Žigárdy připsal v šesté minutě, kdy se na něho řítil úplně sám hradecký Jaroslav Roubík, který v minulém kole doma s Berounem zaznamenal hattrick, tentokrát však na opavského brankáře nevyzrál. Na druhé straně se Alexandr Hylák pořádně zapotil v první domácí přesilové hře, kdy nejprve vytěsnil lapačkou těsně nad svou horní tyč tvrdou střelu z kruhů kapitána Kamila Přibyly, poté musel úspěšně řešit únik Marka Harazima.

Ve druhé části hry hosté nejvíce zatápěli Opavě v jejím oslabení, ale ani jedna z jejich velikých šancí se neujala. Na oplátku Slezané udělali pěkné dusno před Hylákem o několik málo minut později, ale ani z náporu Kašíkovy řady diváci první branku zápasu neviděli. Dočkali se až ve 35. minutě, to nejprve vystřelil na Žigárdyho Patrik Beck, domácí brankář chtěl jeho střelu přikrýt na svých betonech, ale než tak učinil, přijel k němu hbitý Patrik Fořt, puk mu vyšťouchl a následně dorazil do domácí branky.

Fotbalové skóre však trvalo pouze do 47. minuty, v níž vyrovnal opavský Tomáš Zbořil poté, co se hradeckým hráčům nepovedlo několikrát při vlastním oslabení vyhodit puk ze svého pásma. Do vedení poslal Slezany o tři minuty později ze sóla vsetínský Radim Hruška, když proměnil učebnicový blafák do bekhendu. Hostům se nepodařilo vyrovnat ani ze dvou obrovských šancí, kdy nejprve nepřekonal ležícího domácího hrdinu Žigárdyho Jaroslav Roubík, jemuž domácí brankář v poslední chvíli zázračně skočil do dorážky směřující do zcela prázdné opavské klece, a vzápětí nevyzrál na opavského strážce brankoviště ani ze stoprocentní šance Tomáš Martinec, i jemu Žigárdy fantasticky lapil bekhendovou dorážku z rychlého přečíslení.

Hradec sáhl minutu a půl před koncem utkání ke hře bez brankáře a toho domácí využili ke vstřelení pojistky v podobě třetí branky, puk zavezl až do sítě Andrej Hebar. Na končených 4:1 stihl upravit ještě deset vteřin před koncem utkání Daniel Boháč, kterému naservíroval puk před odkrytou klec Kašík. Opava tak prosloužila svou bodovou sérii na tři zápasy a posunula se v tabulce na deváté místo.

Pavel Hulva (Opava): "Oboustranně to byl dnes kvalitní zápas. Já říkám, že hokej se hraje podle soupeře a Hradec Králové je opravdu kvalitní mužstvo, což dokázal i dnes – jsou sebevědomí, hokejově chytří, hrají důrazně a vše mají podložené dobrým brankářem. Chleba se lámal za stavu 1:0, když bychom dostali druhý gól, tak by bylo asi rozhodnuto, ale na druhé straně ukázal i Žigardy, že je velmi nadějný brankář a potom co se přidalo celé mužstvo se nám podařilo zápas vyrovnat, pak jsme šli snad po jediné hradecké chybě do vedení, soupeř pak musel otevřít hru a dostal ještě dva góly.“

Ladislav Kolda (Hradec Králové): Byl to vyrovnaný zápas, který jsme si prohráli vlastní nedisciplinovaností. Zbytečná vyloučení nabídla soupeři přesilovky, které dokázal využít. Měli jsme zápas dobře rozehraný a minimálně na bod jsme dosáhnout měli.