• pátek 24. září 2004
  • Jaroslav Šindelář

V sobotu od 17 hodin je na programu první derby

O p a v a - Zápas dvou tradičních rivalů za Slezska se uskuteční v sobotu na opavském ledě, kam přijede HC Havířov. Pro mnoho hráčů to bude navíc zápas proti svým bývalým spoluhráčům. Před touto sezonou odešlo do Havířova zkušené levé křídlo David Mikšan, k němuž se připojil nadějný centr Jiří Zdeněk. Dodnes opavští diváci také nemohou zapomenout na situaci z předpěti let, kdy se převáděla extraliga právě do osmdesátitisícového Havířova.

Za tu dobu se hodně změnilo, a protože před rokem Havířov extraligu neudržel, oba celky si mohly vyřídit účty na ledě. To už nikdo neukazoval na to, že v obou týmech nastoupili hráči, kteří začínali právě v dresu svého soupeře. Pro jména jako Šebesta či Mikšan na jedné a Žůrka nebo Folty na druhé to byli jistě zajímavé zápasy. Ještě před začátkem sezóny se kromě zmíněných Mikšana a Zdeňka přestěhovali do Havířova Karel Šefčík, který se stal tím mužem, jemuž je připisován hlavní podíl na záchraně první ligy v Opavě. Za zmínku stojí i odchod dalších dvou obránců Petra Prokopa a Jana Dreslera, kteří již minulou sezónu ukončili hostování z Vítkovic.

Tým, který chce v této sezóně postoupit do playoff a zapomenout na své loňské desáté místo, které mu stačilo na to, aby se vyhl nebezpečnému boji o umístění. Kdo ještě patří do sestavy trenérů Pavla Sedláka a Aleše Flašara, bývalého hráče extraligové Opavy? Kromě kapitána Petra Folty se hra opírá o Pavla Marečka, Flašarova kolegu z opavské obrany, dlouholetého Plzeňáka Milana Voláka a jeho kolegu z Plzně a dříve Opaváka Jiřího Žůrka. Zkušenost těchto hráčů vyvažuje mládí odchovanců nebo hráčů z Vítkovic, kteří nedostali prostor v prvním týmu.

Vypjaté zápasy se odehrávaly i minulou sezónu. V prvním zápase na opavském ledě vedli domácí už ve 3. minutě 2:0 a do 47. minuty drželi stav 3:1. Přesto nadějný stav neudrželi a hosté si za remízu 3:3 odvezli bod. V odvetě v Havířově znovu zvládla začátek Opava a po dvou minutách vedla 1:0. Když byl na ukazateli po druhé třetině stav 2:2, opět to vypadalo na dělbu bodů. Dvěma góly však rozhodl litvínovský odchovanec Říha o tom, že tři body za vítězství 5:3 zůstanou v Havířově.

V nástavbě se střetly kluby znova v Opavě a jelikož se chtěly vyhnout boji o umístění musely vyhrát. Až do 49. minuty nevedl žádný z celků o více než jeden gól, ale když hosté zvýšili na 5:3, vypadalo to na hotovou věc. Během pěti minut se stalo nečekané a Opava výsledek otočila na 6:5! Nikdo v tu chvíli, že důležitý duel bude mít vítěze v celku hostí. Za domácí nastoupil neoprávněně Martin Ambruz ze Vsetína a tři body za výsledek 0:5 se stěhovaly do Havířova. V posledním vzájemném zápase se oba týmy vyskýtaly v jiných pozicích. Havířov mohl bojovat o playoff, Opava byla smířena s bojem o záchranu. Přesto se do soupeře zakousla a v 8. minutě vedla 3:0! Výsledek nemohlo ovlivnit ani přerušení druhé přestávky, kterou zapříčinilo ohlášení bomby, a hosté si odvezli tři body za výhru 2:5.

A jak si stály oba kluby před tímto vzájemným zápasem? Opava získala šest bodů za vítězství nad Kadaní a v Berouně, Havířov bodů devět za shodné výhry 3:2 nad M. Boleslaví a Třebíčí a vítězství 2:5 v Olomouci. V posledním zápase nastoupil Havířov v této sestavě:

Vrba - Vavruša, Šefčík, Mareček, Prokop, Dresler, Štěpán - Bouz, Zdeněk, Mikšan - Dibelka, Volák, Sedlák - Syřínek, Žůrek, Studený - Dvořák, Martiňák.