Slezan se Žďárem nehrál dobře a překvapivě doma prohrál

• sobota 11. února 2023

Tuhle porážku je potřeba hodit za hlavu. Opava doma se Žďárem nad Sázavou vůbec nepotvrdila roli jasného favorita a zápasem se od začátku až do konce protrápila. Tomáškova parta sice dvakrát vedla, jenže vaz ji Plameny zlomily na začátku třetí tercie, kde bleskově odskočily do vedení 4:2. Slezan už stačil zareagovat pouze brankou Krupy z 53. minuty, na víc už se červenobílí nezmohli. Šanci na reparát budou mít už ve středu, kdy hrají znovu doma. Tentokrát od 17:30 s Novým Jičínem.

34. kolo, sobota 11. 2. 2023

3:4 (1:0, 1:2, 1:2)

SKLH Žďár nad Sázavou

Branky a nahrávky: 11. Vojtovič (Vašenka), 24. Věntus (Štindl, Danielčák), 53. Krupa (Danielčák, Beránek) – 24. Čejka (Havlík, Sláma), 31. Gregar (Bureš, Gromadzki), 42. Čejka (Pleva, Havlík), 44. Gregar (Gromadzki, Havlík). Rozhodčí: Rapák – Rychlý, Veselý. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:2. Diváci: 387.

Piták (Sotlar) – Ludvík, Thiel, Šindelář (C), Černý, Věntus, Vojtovič, Horný, Pachula – Kadula, Krupa, Malina (A), Stuchlík, Beránek, Štindl, Buršík, Rousek, Danielčák, Vašenka, Vojkůvka, Káňa (A). Trenér: Aleš Tomášek.

Sláma (Vít) – Macek, Havlík, Vašíček, Pleva (C), Grauer, Půža – Gregar, Vaňkovský, Gromadzki, Štola, Wasserbauer (A), Paleček, Bureš (A), Kunstmüller, Chlubna, Čejka. Trenér: Milan Řehoř.

Na první vážnější šanci čekal velice slušně zaplněný zimák do páté minuty. Možná trochu překvapivě musel být v pozoru Dominik Piták. Z nenápadné akce Martin Štola zakončoval před opavským brankářem zcela sám, hostující forvard naštěstí trefil levou tyč. A tak mohla Opava vrhnout síly do útoku. Nebezpečně vypadala akce velice aktivního Adama Beránka. Ten puk zavezl do třetiny a nahodil jej před branku, kde číhal Tomáš Krupa. Teč křídelníka třetí opavské formace nakonec skončila nad brankou.

V polovině úvodní části hry šel Slezan do vedení. V obraně nastupující Jan Vojtovič vystihl na červené rozehrávku, po přechodu pásma nic nevymýšlel a přesnou ranou překonal Jiřího Slámu. Šance Slezanu postupem času přibývaly, hodně zajímavě vypadala další souhra přihrávajícího Beránka se zakončujícím Krupou, jehož přízemní ránu jednička Plamenů stačila konečkem betonu vykopnout.

Po změně stran přišlo opavské vyloučení. K potrestání Thielova trestu Plamenům stačilo pouze 38 sekund. Na levé straně si totiž vzal kotouč Jakub Čejka, najel do opavské třetiny a ranou na zadní tyč vymetl pavučinky v horním rohu Pitákovy klece – 1:1. Remízový stav měl ovšem jepičí život. Hned vzápětí, konkrétně o 25 sekund později, už Slezan ovšem znovu vedl. Rychlý kontr zakončila přihrávka před branku, kterou najíždějící Dominik Věntus usměrnil za záda bezmocného Jiřího Slámy.

V dalším opavském oslabení paradoxně mohli udeřit domácí. Ve středním pásmu dostal do jízdy přihrávku Tomáš Krupa. Toho stíhal zadák Plamenů a podařilo se mu jej rozhodit natolik, že opavský útočník nakonec zakončil těsně vedle. V čase 30:50 přišla druhá vyrovnávací trefa Žďáru. Až příliš prostoru dostal Lukáš Bureš, který objel opavskou klec a puk naservíroval nikým nehlídanému Martinu Gregarovi, jehož přízemní rána z první se zastavila až v síti – 2:2. Opava byla od té doby v útlumu a bylo znát, že si možná utkání s předposledním týmem tabulky představovala jednodušší.

V poslední části sledovaly necelé čtyři stovky fanoušků pořádně překvapivou podívanou. Plameny totiž hned v úvodu dvakrát udeřily a rázem byl na světě velký problém. Při první trefě neudržel Piták mezi betony střelu od modré a pohotově kotouč doklepl Jakub Čejka, za další dvě minuty vzal zodpovědnost na sebe Martin Gregar, který přečíslení svého týmu zakončil ranou na bližší tyč. Opařená Opava byla v tu chvíli zralá na ručník.

Přesto se Slezan nevzdal. Impulz mohlo domácím dát nahození Šinedláře, to nakonec skončilo těsně vedle, o chvíli později se svou individuální akci neuspěl ani Rousek. Naděje přišla v čase 52:12. Danielčák za brankou vymyslel parádní přihrávku pro Tomáše Krupu a ten z pár metrů zakončil mimo Slámův dosah. Vyrovnat mohli domácí v samotném závěru při vyloučení Štoly. Opavští ale nesehráli početní výhodu dobře a nevyšla jim ani závěrečná hra bez brankáře. Překvapivě se tak tři body stěhují na Vysočinu.

Aleš Tomášek (trenér Opavy): Nemá cenu chodit okolo horké kaše, zápas se nám vůbec nevyvedl a hráli jsme prostě špatně. Od čtvrtku jsme se bavili o tom, že tady přijede Žďár, který měl nějaké solidní výsledky a nepřijedou se nám odevzdat. Z naší strany to ale bohužel bylo úplně bez bojovnosti, bez chuti, bez zápachu. Jeden vedle druhého. Takže body, které jsme získali ve Valmezu, jsme teď zase odevzdali. Na konci jsme brankáře odvolali až po přesilovce, protože to bylo pět na čtyři a člověk má něco naučeného. Šestý hráč by se tam spíše motal. Kdyby to bylo třeba čtyři na tři, tak by to bylo jiné, ale takto jsme chtěli nechat normální přesilovku, kterou máme naučenou.