Úspěšný start sezony! Slezan na úvod přetlačil Havlíčkův Brod

• sobota 23. září 2023
  • Milan Sochor, Ladislav Vácha

Opava v prvním kole přivítala Havlíčkův Brod a vstup do sezony ji vyšel na výbornou. Hrdinou se stal Marek Brada. Ten se prosadil hned v první minutě druhé třetiny a stejný kousek zopakoval i po druhé přestávce. Znovu skóroval hned na začátku periody. S přispěním výborného výkonu brankáře Marka Slíže tak Slezan bere první tři body.

1. kolo, sobota 23. 9. 2023

2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

BK Havlíčkův Brod

Branky a nahrávky: 21. Brada (Kadula, Káňa), 41. Brada (Rousek, Šindelář) – 36. Kopic (J. Novák, Voříšek). Rozhodčí: Čech – Rychlý, Bartoň. Vyloučení: 6:6, navíc Vojtovič (OPA) 5 min. [BTK], Krejčí 5 min. [BTK]. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 251. Střely na branku: 37:32 (17:7, 8:9, 12:16). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.

Slíž (Nowak) – Lehotský, Šindelář (C), Štěpánek, Ervasti, Thiel, Ludvík, Koblížek – Rousek (A), Brada, Krupa – Kadula, Káňa (A), Kotásek – Vojtovič, Beránek, Vašenka – Buršík, Hendrych, Horizral

Č. Novák (Nedvěd) – J. Novák (A), Zych, Krejčí, Benák, D. Vacík, Kerber – Holenda, Křehlík, Voříšek (A) – Pavelec, Pártl, Kopic – Košťál, Valášek, Bureš – Tecl, Dymák, Kuchta (C)

Opava naskočila do zápasu o poznání lépe. Měla lepší pohyb, hodně aktivně napadala, vytvářela si tlak a pravidelně se tlačila do střelby. V první velké šanci se ocitl útočník Vašenka, který se svými kumpány z útoku dorážel z bezprostřední blízkosti, ale gólman Novák se vyznamenal a betony podržel svůj tým. Bruslaři se po vlažnějším začátku postupem času rozehrávali a hra se začala vyrovnávat. Do dobré pozice se v útočném pásmu dostal Bureš, který se protáhl až mezi kruhy, ale v tísni už nestihl zakončit.

Slezan byl hodně střelecky aktivní a brankáře Nováka pravidelně zaměstnával střelami z prostoru kruhů a z blízkosti modré čáry. Největší šanci si hosté vytvořili po parádní souhře Tecla a Kuchty. Následně pláchl do samostatného úniku Pártl, který si sjel až před bránou a zblízka zacinkal svou střelou na tyčku. Domácí si potom zahráli přesilovku. Parta z Kotliny se však skvěle ubránila, když vyhazovala puky ven z pásma a soupeře do větší šance nepustila. Chvilku před první sirénou byl ještě vyloučen brodský útočník Dymák.

Slezan dohrával v úvodu prostřední části přesilovou hru a otevřel při ní gólový účet zápasu. Tomáš Káňa při kombinaci v útočném pásmu poslal z pravého kruhu prudký pas do skrumáže před bránou, kde doráželi Kryštof Kadula s Markem Bradou, který předvedl vzorný důraz na hranici brankoviště a došťouchal kotouč za ležícího gólmana Nováka. Domácí mohli ještě navýšit své vedení, když při rychlém protiútoku ujeli havlíčkobrodské obraně do přečíslení dvou na jednoho a z voleje pálil před bránou Thiel, ale brankář Novák betony zachránil svůj tým.

Bruslaři potom ustáli oslabení, když svého soka takřka k ničemu nepustili. Do slibné palebné pozice se z tábora hostů prodral po pravém křídle Křehlík, ale z úhlu bekhendem trefil jen boční konstrukci. Se svou troškou do mlýna přispěl i po levém křídle rozjetý Kuchta, z kruhu však svou bombu poslal kousek nad horní tyčku. Fanoušci sledovali i nadále svižný a útočný hokej plný šancí. Parádní střelou od modré čáry se prezentoval opavský obránce Koblížek, který napálil Novákovo břevno.

Utkání také okořenila povedená bitka, kterou svedli Vojtovič a Krejčí. Kraučukovi svěřenci se dočkali vyrovnání ve 36. minutě při přesilové hře, na jejíž využití jim stačilo pouhých pět sekund. Po vyhraném vhazování v útočném pásmu přihrál Luboš Voříšek na modrou čáru Janu Novákovi, jenž nabil vedle sebe stojícímu Marku Kopicovi, jehož dělovka z první si našla cestu za záda brankáře Slíže.

První větší šanci si ve třetí periodě vytvořili hosté. Valášek tvrdě zakončil z pravého kruhu a skvěle chytající gólman Slíž jeho projektil s obtížemi vyrazil. V čase 40:52 si Slezan vzal zpět těsné vedení. Tomáš Rousek se zprava šikovně natlačil až před brankoviště, a i když Čeněk Novák vytáhl povedený zákrok betony, na okamžitou dorážku Marka Brady už neměl vůbec žádnou šanci. Domácí byli na koni a gólman Novák čelil vydatné spršce střel.

V 50. minutě přišel rozhodující moment zápasu. Parta z Kotliny měla po faulech Opavy k dispozici luxusní dvouminutovou přesilovku 5 na 3, jenže nesehrála ji dobře a Zdráhalova družina se ubránila. V 57. minutě mohli domácí vsítit uklidňující branku, ke které měli hodně blízko. Vojtovič při přečíslení našel před bránou osamoceného Beránka, ale toho ve stoprocentní šanci úžasným zákrokem vychytal gólman Novák a udržel Bruslaře ve hře o body. Havlíčkův Brod si v posledních minutách zápasu vytvořil obrovský tlak, když dlouho hrál s šesti hráči v poli a prázdnou bránou. Mladý brankář Slíž však pokračoval ve fantastickém výkonu, všechny nebezpečné střely dokázal zlikvidovat a vychytal Slezanu první tři body v sezóně za těsnou výhru 2:1.