Slezan ztratil dobře rozehraný zápas a Havířovu těsně podlehl. Klukům nemám co vyčíst, řekl Zdráhal

• středa 06. prosince 2023

Druholigový šlágr středečního kola sice nezklamal, pro opavského fanouška měl nicméně smutný konec. Opavští hokejisté měli zápas s vedoucím Havířovem velice dobře rozehraný a po trefě Tomáše Káni ze druhé části hry odskočili do dvoubrankového vedení. Bohužel, AZet ve druhé polovině střetnutí přepnul na vyšší obrátky a čtyřma góly skóre otočil ve svůj prospěch. Opava za stavu 2:4 sice nehodila flintu do žita, jenže v závěru stačila pouze snížit díky teči Marka Brady.

21. kolo, středa 6. 12. 2023

3:4 (1:0, 1:1, 1:3)

Branky a nahrávky: 9. Vašenka (Vojtovič), 24. Káňa (Stuchlík, Rousek), 58. Brada (Štěpánek, Rousek) – 34. Spratek (Klimša, Bednář), 43. Ćmiel (Apolenář), 45. Apolenář (Valenta), 54. Franek (Ševčík). Vyloučení: 3:2. Využití: 1:1. Rozhodčí: Hranoš – Rychlý, Vengřin. Diváci: 263.

Slíž (Nowak) – Šindelář (C), Backa, Ervasti, Štěpánek, Jak. Ludvík, Thiel, Lehotský – Káňa, Stuchlík (A), Rousek (A) – Hradil, Brada, Hendrych – Vašenka, Beránek, Vojtovič – Krupa, Štindl, Häring – Kotásek. Trenér: Pavel Zdráhal.

Šindelka (Halouzka) – Kunc, Vosátko, Ščurek, Ševčík, Valenta (A), Havlík, Tomiga – Bednář, J. Křivohlávek, Klimša (C) – Kratochvil, Spratek, Franek – Apolenář, Ćmiel, Mrva (A) – Tvrdý, Middleton. Trenér: Jiří Raszka.

Slezané k utkání nastoupili ve zbrusu nových dresech, jeden trikot navíc před utkáním obdržel k nedávným šedesátinám bývalý kouč Slezanu Aleš Tomášek, který zároveň obstaral úvodní vhazování.

Pak už se šlo na věc a od prvních minut se hrálo v pořádně vysokém tempu. Nahecovaný Slezan s favoritem rozhodně nehrál druhé housle a v deváté minutě šel krátce po ubráněném oslabení do vedení. Vojtovič táhl protiútok po levé straně, s přihrávkou si dal na kruhu lehce na čas, čímž vytvořil prostor pro mezi kruhy najíždějícího Jana Vašenku, který kotouč uklidil do horní části branky. Pak měli velké šance ke srovnání hosté. Ćmiel se v oslabení natlačil před opavskou branku a dokonce tísněn obráncem i zakončil, Marek Slíž ale kotouč vychýlil těsně vedle své levé tyčky. Poté ještě brankář domácího výběru vychytal zblízka střílejícího Křivohlávka.

Po změně stran to netrvalo dlouho a Slezan své vedení zdvojnásobil. Na červené čáře dostal do jízdy puk zcela volný Tomáš Káňa, jehož sólo bylo završeno povedenou kličkou do bekhendu – 2:0. Jenže v tu chvíli jakoby se Opava zalekla možného vítězství a rozložení sil na ledě se totálně změnilo. Do té doby vyrovnaný zápas začal AZet zcela ovládat a Marek Slíž byl v neustálé permanenci. Brankou sice ještě neskončil únik Franka a ani následná přesilovková střela Bednáře, v čase 33:54 se však hosté dočkali. Spratek se snažil puk zpoza branky nahrát spoluhráči, kotouč ale trefil výstroj opavského brankáře a výsledkem byl gól. Zbytek druhé části hry nicméně Opava výsledkově zvládla a před závěrečnou dvacetiminutovkou překvapivě vedla.

Bohužel, mezi 43. a 45. minutou přišly dvě rychlé branky AZetu. Nejprve Apolenář obkroužil opavskou klec a následně na zlatém podnose naservíroval puk zpátky na zadní tyč Matouši Ćmielovi a vzápětí se za domácí defenzivou díky pohledné kličce zjevil Jakub Apolenář, kterému sice v první chvíli kotouč lehce odskočil, havířovský útočník ale situaci dokázal napravit a zakončil pod Slížovu lapačku. V 54. minutě navíc zblízka dorážel na 4:2 z pohledu Havířova Tomáš Franek a zdálo se, že je hotovo. Ale k vidění ještě přeci jen bylo drama. AZet šel totiž tři a půl minuty před koncem do tří, současně s koncem prvního trestu hostů tečoval při hře v šesti střelu Štěpánka Marek Brada. Více už toho však Slezan nestihl a třízápasová vítězná šňůra je tak u konce.

Trenére, dnešní zápas by se z mého pohledu dal rozdělit do dvou polovin. V té první byl k vidění vyrovnaný hokej, pak byl ale Havířov o poznání aktivnějším týmem. Souhlasíte?

Pavel Zdráhal (trenér Opavy): Jo, asi bych to takhle zhodnotil. Dali jsme gól na 2:0 a to nás vlastně zlomilo. Z vlastní zkušenosti vím, se v takové situaci člověk toho zápasu lekne, najednou cítí, že může vyhrát. Začali jsme ztrácet sílu, přitom jsme ale v posledních deseti minutách soupeře zatlačili a při troše štěstí jsme mohli sahat po bodech. Od poloviny zápasu jsme byli pod velkým tlakem, nestíhali jsme ve vlastní třetině a branka na 2:1 nakopla soupeře. Před třetí třetinou jsme věděli, že musíme hrát krátce a jednoduše, stejně nás ale soupeř přebruslil a dal tři branky. Hru jsme stáhli na tři lajny a hra se znovu z naší strany zvedla. Nutno říct, že si Havířov asi zasloužil vyhrát. Nicméně Marek nás znovu podržel a mrzí mě, že jsme alespoň bod nezískali.

Bavíme se krátce poté, co jste vyšel z po zápase z šatny. Co jste klukům říkal?

Řekli jsme si, že jsme měli hlavně v polovině zápasu hluché místo, až do poloviny třetí třetiny jsme vypadli z tempa. Lekli jsme se vítězství. Klukům jsem ale poděkoval za výkon, protože se určitě nemáme za co stydět. Hlavu musíme mít nahoře, v sobotu se Žďárem musíme pokračovat přesně tak, jak jsme dnes končili.

Obecně z Vás cítím, že zápas vnímáte spíše pozitivně. Je to tak?

Úplně se to tak nedá říct, před zápasem jsem říkal, že beru jakýkoliv bod. Vedli jsme 2:0, věděli jsme, že to ještě bude velice těžké, ale v tu chvíli jsem věřil, že alespoň něco uhrajeme. Z tohoto pohledu ta porážka hodně mrzí. Musíme však být soudní, uznat kvalitu soupeře a zároveň poděkovat klukům, že zápas odmakali. Nemám jim co vyčíst.