Nadějný úvod přišel vniveč, Opava prohrála se Žďárem 4:6

• sobota 09. prosince 2023

Po těsné porážce s vedoucím Havířovem nebodovali opavští hokejisté ani v sobotním utkání proti Žďáru nad Sázavou. Do zápasu s tabulkovým sousedem přitom vstoupili svěřenci trenéra Zdráhala opět dobře, když si během úvodní dvacetiminutovky vypracovali dvougólový náskok. Hosté ale zvládli ještě před pauzou snížit a díky brilantně odehrané prostřední třetině skóre dokonce otočili. Obrat táhl kanonýr Půhoný, jenž zaznamenal v rozmezí necelých dvanácti minut hattrick. Opava v závěrečném dějství přidala, na víc než kontaktní trefu to ale nestačilo. Po porážce 4:6 přepustili Slezané páté místo tabulky právě soupeři z Vysočiny.

22. kolo, sobota 9. 12. 2023

4:6 (2:1, 1:4, 1:1)

SKLH Žďár nad Sázavou

Branky a nahrávky: 3. Vojtovič (Jak. Ludvík, Beránek), 18. Brada, 28. Rousek (Šindelář, Stuchlík), 47. Štindl (Ervasti, Vašenka) – 19. Čejka (T. Ludvík, Jícha), 26. Půhoný, 31. Půhoný (Dušek, Rohlík), 35. Wasserbauer (Půhoný, Dušek), 38. Půhoný (Dušek), 58. Dušek (Kukla, Rohlík). Rozhodčí: Held – Rychlý, Bubela. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:5, 4:5, 4:6.

Slíž (41. Nowak) – Šindelář (C), Backa, Ervasti, Štěpánek, Jak. Ludvík, Thiel, Lehotský – Káňa, Stuchlík (A), Rousek (A) – Häring, Brada, Hendrych – Vašenka, Beránek, Vojtovič – Krupa, Štindl, Kotásek

Vít – Kulhánek, Kukla, Pleva (C), Grauer, Půža, Jar. Ludvík – Půhoný (A), Wasserbauer (A), Dušek – Čejka, T. Ludvík, Jícha – Chlubna, Štola, Rohlík – Gregar

Opava šla rychle do vedení. Jan Vojtovič se po chybě hostující obrany zmocnil puku, nasadil Vítovi kličku a otevřel už zkraje 3. minuty skóre. Žďár mohl vyrovnat v 9. minutě, Chlubnu ale ve velké šanci vychytal Slíž, jenž včas zacvakl betony. Následně se opavský brankář vyznamenal i proti střele Grauera, kterou měl zčásti do protipohybu.

Na konci 18. minuty se tak mohla radovat opět Opava. Marek Brada táhl po levé straně přečíslení dva na jednoho. Jeho přihrávku na zadní tyč si bruslí srazil do vlastní branky Martin Pleva. Hosté ale nemuseli smutnit příliš dlouho. Uběhlo jen dvanáct vteřin a bylo to znovu o jediný gól. Puk se po ose Jícha – Ludvík dostal do levého kruhu na rozjetého Jakuba Čejku, jenž ranou na bližší tyč se štěstím prostřelil Slíže mezi betony.

Zkraje druhé třetiny zneškodnil Slíž hostující přečíslení, ve 26. minutě už ale musel lovit puk ze své branky podruhé. Střelu Jiřího Půhoného vyrazil před sebe, kde si pro ni zkušený křídelník sjel a potrestal nedůslednost domácí obrany gólovou dorážkou.

O necelé dvě minuty později vrátil Slezanům vedení Tomáš Rousek. V prostoru mezi kruhy tečoval mimo dosah Víta vysoké nahození Šindeláře od modré čáry. Plameny následně ubránily opavskou přesilovku a opět vyrovnaly. Akci tři na dva zakončoval po pasu zprava přesnou ranou do bližšího horního růžku branky Jiří Půhoný.

Ve 35. minutě dokonal Žďár obrat. Obrana Slezanu úplně zapomněla na Jana Wasserbauera, jenž si sjel nikým nehlídaný před branku a po nahrávce Půhoného a kličce Slížovi mohl puk dopravit až do sítě. O necelé tři minuty později pak zkompletoval Jiří Půhoný hattrick. Po chybě v domácí rozehrávce střílel z otočky k levé tyči.

Ve třetí třetině vystřídal Slíže v brance Nowak a dlouho držel čisté konto. Opava byla zprvu dravější a střílela ze všech možných pozic. Kýženého ovoce se dočkala na konci 47. minuty v přesilovce. Ervastiho střela od modré čáry se od zadního hrazení odrazila k Janu Štindlovi a ten doklepl puk podél pravé tyče za záda překvapeného Víta.

Opava se poté tlačila za vyrovnáním, jenže v čase 55:29 špatně vystřídala a Žďár přesilovku čtyři vteřiny před jejím koncem využil v pojistku. Kukla přihrával pod sebe nalevo a Dominik Dušek zužitkoval prostor v přesnou křižnou ránu.

Slezan zkusil ještě téměř dvouminutovou hru bez brankáře, stav už se ale v Krnově nezměnil. Opava tak zaznamenala druhou porážku v řadě. Po výsledku 4:6 si v tabulce pohoršila na šestou pozici, kde je nově o jediný bod právě za Žďárem. Další utkání čeká naše hokejisty ve středu na ledě druhého Vyškova.

Pavel Zdráhal (trenér Opavy): Podruhé v řadě jsme v domácím prostředí prohráli zápas, ve kterém jsme vedli 2:0. Byli jsme obzvlášť špatní v obranné činnosti. Na konci 18. minuty jsme dali gól na 2:0. Apelovali jsme na hráče, abychom si před koncem třetiny nenechali dát kontaktní branku, abychom dějství dohráli v klidu. Na led naskočila nová lajna a my hned inkasovali. Rázem se na naše hokejky vklínila nervozita. Vyráběli jsme v obraně neskuteční individuální chyby. Stálo nás to zápas. Musíme se z toho poučit. Hráči si musí sáhnout do svědomí. Zkraje sezony jsme naší poctivou hrou nasbírali body. Nyní hráči nedodržují pokyny, které jim dáváme. Netuším proč. Po druhé třetině jsme si řekli, že zápas ještě není ztracený. I soupeř prohrával v jednu chvíli o dva góly. Zredukovali jsme formace a chtěli jsme hrát útočný a agresivní hokej. Povedlo se nám to, vstřelili jsme relativně rychle kontaktní branku. Další už ale bohužel ne. Z našich holí se vytratila pohoda. Některé situace jsme z přemíry snahy řešili křečovitě.