Novojičínský blázinec Opava dotáhla ke třem bodům, zápas si ale zkomplikovala

• středa 20. prosince 2023

Hodně zajímavou podívanou servíroval středeční duel Opavy v Novém Jičíně. Slezan měl duel ještě ve 45. minutě pevně pod kontrolou, vedl 3:0 a kráčel ke třem bodům. Slepené dvě branky Ďáblů ale hodily do plánů Zdráhalovy party vidle a v posledních patnácti minutách se konal tuhý boj o body. Tomáš Káňa sice šest minut před koncem dal na 4:2, domácí ale znovu kontrovali brankou z hole Maliníka. Poslední minutu a půl se ve čtyřech hrající Slezané bránili šestičlenné přesile, nakonec ale vítězství 4:3 uhájili.

24. kolo, středa 20. 12. 2023

3:4 (0:0, 0:2, 3:2)

Branky a nahrávky: 46. Flok (J. Sluštík, Gřesík), 46. Konečný (Maliník), 55. Maliník (Konečný, Dudáš) – 23. Vojtovič (Beránek), 34. Káňa (Rousek, Šindelář), 43. Vašenka (Stuchlík, Šindelář), 54. Káňa (Stuchlík). Rozhodčí: Vaněk – Hladík, Veselý. Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 485.

Šimonů (Hořejší) – D. Holáň, J. Holáň, Gřesík, Báchor, Dudáš, Hruška – Konečný, Maliník (A), D. Handl – Olesz, Flok, Zdeněk – J. Sluštík (A), Gebauer (C), Matěj – Hilšer, Škarka, Hudeček – Berka. Trenér: David Dostál.

Slíž (Nowak) – Lehotský, Thiel, Ervasti, Šindelář (C), Štěpánek, Pachula, Jak. Ludvík – Buršík, Káňa, Stuchlík (A) – Rousek (A), Brada, Štindl – Häring, Vašenka, Beránek – Vojtovič, Kotásek, Horný. Trenér: Pavel Zdráhal.

První vážnější šanci utkání si vytvořili v sedmé minutě po nahození od modré Slezan, domácí obrana ale následný závar vyřešila. Následně musel být v pozoru také Slíž, nebezpečně puk totiž před ním tečoval Viktor Berka. Kotouč naštěstí prosvištěl vedle opavské tyče. Branková konstrukce svou roli sehrála také na konci 17. minuty po střele Báchora, která skončila právě na tyči. První část hry pak uzavřela šance Škarky, jenž Slíž zlikvidoval lapačkou.

Po změně stran začaly na novojičínském zimáku také padat branky. Po dvou a půl odehraných minutách vypíchl v útočné třetině kotouč Adam Beránek, puk následně dal mezi kruhy do jízdy Janu Vojtovičovi a ten přesnou ranou potvrdil, že hraje v posledních týdnech ve velké pohodě - 0:1. O pět minut později vychytal Šimonů unikajícího Rouska, o chvíli později ale Opava své vedení zdvojnásobila. Zbytečné vyloučení domácího Martina Dudáše, který si nejprve za držení a následně za pěst do obličeje protihráče vysloužil od rozhodčích 2+2 minuty, potrestal Slezan už po pouhých devatenácti sekundách. Rouskova střela propadla za povyjetého Šimonů a v předbrankovém prostoru číhal Tomáš Káňa. Následně musel předvést několik dobrých zákroků Marek Slíž, opavská jednička nicméně držela čisté konto i po čtyřiceti minutách.

Třetí perioda přinesla na ledě totální blázinec. Domácí měli při Rouskově vyloučení ideální možnost vrátit se do zápasu, místo toho ale sami inkasovali. Stuchlík v přečíslení dal kotouč na druhou stranu Janu Vašenkovi, který umístěnou střelou na zadní tyč zvyšoval z pohledu Opavských už na 3:0. Drama v tu chvíli nepřicházelo v úvahu.

Jenže domácí vzápětí vstali z mrtvých. Při brejku domácích, který táhl Adam Flok, si kotouč do vlastní branky nešťastně srazil jeden z vracejících se hráčů Slezanu a o pouhých 16 sekund později hosté inkasovali znovu poté, co Viktor Konečný obkroužil opavskou klec a nekompromisně zavěsil pod víko – 2:3. Ďáblové byli v tu chvíli logicky na koni, zatímco Opava zuby nehty bránila hubené vedení. Po Dudášově tečovaném nahození od modré dokonce za Slížem podruhé v utkání zvonila tyč.

V čase 53:25 Opavu přiblížil kýžené výhře Tomáš Káňa, který využil nevyzpytatelného odrazu od zadního mantinelu a z mezikruží puk napálil do branky. Jenže netrvalo to ani minutu a půl a znovu byl rozdíl jednogólový. Ránu Romana Maliníka totiž opavský brankář vyrazil nad sebe a kotouč pak zapadl do branky. Tlak Nového Jičína se pak s přibývajícím časem stupňoval a gradoval v poslední minutě a půl, kterou Slezan dokonce strávil v šesti proti čtyřem. Opava ale výhru nakonec ubránila a s rokem 2023 se rozloučila vítězně.

Pavel Zdráhal (trenér Opavy): Za stavu 0:3 jsem si říkal, že to bude bez nervů, za stavu 1:3 jsem ale věděl, že máme problém. Po druhé brance jsem si říkal, že ještě budeme rádi za bod, nicméně dobře to dopadlo. Padesát minut jsme hráli de facto bezchybně, ve velmi dobrém pohybu, moc jsme toho Jičínu nedovolili. Posledních deset minut nás ale domácí přehráli, mají zkušené mužstvo a zkrátka najednou viděli, že to jde. Zestárl jsem sice kvůli třetí třetině o deset let, ale i tak mám ze zápasu dobrý dojem, náš výkon byl disciplinovaný a v závěru jsme ukázali silný morál. Vítězství si nesmírně vážím.