Skvělý obrat! Slezan zvládl nájezdy a z Vyškova veze dva body

• středa 13. prosince 2023

Po první třetině to na body nevypadalo, nakonec se ale do Slezska dva vezou. Zdráhalovi svěřenci v průběhu utkání smazali dvoubrankové manko z první dvacetiminutovky, ve třetí části hry je pak nesložila ani vyškovská branka na 3:2. Díky brance kapitána Jiřího Šindeláře na 3:3 se šlo do prodloužení a poté dokonce došlo i na nájezdy. V nich jako jediný až v sedmé sérii uspěl Tomáš Rousek.

25. kolo, středa 13. 12. 2023

HC Vyškov

3:4sn (2:0, 0:1,1:2 - 0:1)

Branky a nahrávky: 16. Lehečka (Komínek, Studený), 17. Žižka (Sebera, Studený), 51. D. Vašíček (D. Hohl, Sebera) – 31. Káňa (Rousek), 50. Vojtovič (Šindelář, Vašenka), 52. Šindelář (Beránek, Vašenka), rozh. náj. Rousek. Rozhodčí: Škach – Mikšík, Kučera. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 156.

Synek (Šarman) – Dluhoš, Macháň, Studený, Holemý, Mikulík, D. Hohl, Hefka, Žižka (C) – Krejčiřík, Lehečka (A), D. Vašíček – Tomajko, Sebera, Komínek (A) – D. Štefka, Lekeš, Popelka. Trenér: Michal Konečný.

Slíž (Nowak) – Šindelář (C), Backa, Ervasti, Lehotský, Jak. Ludvík, Thiel, Krupa – Brada, Káňa, Dobša – Štindl, Stuchlík (A), Rousek (A) – Vašenka, Beránek, Vojtovič – Kotásek, Hendrych, Häring. Trenér: Pavel Zdráhal.

První část hry Opavě výsledkově nevyšla. Slezané sice hráli v utkání první přesilovku, tu ale po minutě utnul jejich vlastní faul, poté navíc hosté promarnili i další početní výhodu. A tak přišel trest. Na začátku šestnácté minuty vjel do opavské třetiny Tomáš Komínek, který vystřelil tvrdě z pravé strany. Rána trefila Slíže do masky, puk se ale odrazil přímo k Jakubu Lehečkovi, který pohotovou dorážkou poslal Vyškov do vedení. O pouhých 51 vteřin později přišla pro Slezan druhá pohroma, v přesilovce se přesně mezi Slížův beton a vyrážečku trefil k tyči Tomáš Žižka.

Po změně stran Slezan svou hru zlepšil a po několika nadějných šancích hosté udeřili v polovině zápasu. Ve vlastním oslabení domácí obraně ujel Tomáš Káňa, s jehož zakončením si Synek nedokázal poradit. Poté měli Slezané k dispozici další dvě početní výhody, ty však Vyškovští ubránili.

Hodně zajímavá byla třetí část hry. V čase 49:57 Vašenka přihrál od mantinelu mezi kruhy Janu Vašenkovi, jehož prudká rána pod víko byla umístěna perfektně. Vyrovnáno ale bylo pouhou minutu, pak totiž opavská defenziva propadla při protiútoku Vyškova, který zakončil Dominick Vašíček. Zbraně však Zdráhalovi svěřenci rozhodně nesložili. Beránek sice v 52. minutě k nevíře všech přítomných trefil z metru a půl břevno poloprázdné klece, o deset sekund se ale ještě v tom stejném střídání hosté radovali po střele Jiřího Šindeláře. Zápas tak nakonec dospěl do prodloužení.

V něm Opava spálila šílenou skrumáž, kde v klíčové chvíli číhala na Dobšu prázdná kasa, jenže opavskému forvardovi kotouč z hole sjel. Rozhodnout musely až nájezdy. V nich se na úspěšného exekutora čekalo až do sedmé série, k velké radosti opavské střídačky se jim stal Tomáš Rousek. A když následně Dluhoše vychytal Slíž, druhý bod byl na světě. Slezan se díky výhře posouvá na pátou příčku a v sobotu má doma Havlíčkův Brod.

Trenére, proč jsme po nedobrém výkonu první třetinu prohráli 2:0? Mohlo mít na hru vliv i to, že se hrálo ve středu netradičně s jedním ze vzdálenějších soupeřů?

Ne, to vůbec. V posledních zápasech jsme velmi špatní v obranné činnosti. Něco si řekneme, ale nedodržujeme to a děláme nesmyslné chyby, dnes to bylo už třetí zápas po sobě. Ve druhé třetině jsme museli kvůli drobnému zranění Kryštofa Stuchlíka sestavu trochu promíchat, Dana Häringa jsme dokonce dali do obrany.

Do zápasu jsme se vrátili paradoxně ve vlastním oslabení díky úniku Kaňky. Vyškov po této brance znejistěl a mohli jsme ještě ve druhé třetině vyrovnat, jenže jsme nedali šance. Nakonec jsme druhou branku vstřelili až ve třetí třetině a hráče jsem v tu chvíli nabádal, abychom hráli zodpovědně, že naše šance přijdou. Bohužel, znovu jsme byli laxní a Komínek nás potrestal. Naštěstí jsme ale znovu vyrovnali a pak se naše hra zlepšila, s trochou štěstí jsme mohli i vyhrát za tři body. Každopádně, nemít v brance Marka Slíže, odjíždíme dnes s výpraskem a ne s dvěma body.

Zápas dospěl nakonec do nájezdů. Býváte při nich nervózní? A co vlastně rozhoduje o tom, koho a v jakém pořadí na ně posíláte?

Dneska jsem nervózní nebyl vůbec, byl jsem hlavně rád za bod a navíc jsem Markovi věřil, že všechno chytne. První kritérium při volbě exekutorů je výkon hráče v zápase - jak se dostává do šancí, jestli mu to lepí. Proto jsme tam třeba dneska poslali Jirku Šindeláře, který dal gól na 3:3. Druhé kritérium jsou tréninky, hráče máme každý den před očima a vidíme, kdo je v této činnosti lepší, nebo horší. Pořadí pak určujeme tak, aby první nájezdy jeli ti, kterým nejvíce věříme, abychom měli co největší šanci vést a další kluci se uklidnili. Kdyby naši kluci jeli za stavu 2:0 pro soupeře, i oni by byli nervóznější.

Zmiňoval jste, že se zranil Kryštof Stuchlík, nedohrál ani Marek Brada. Jak to s nimi vypadá?

Nejedná se naštěstí ani u jednoho o nic vážného, ale lehce se nám ty absence začínají kupit, protože kvůli angíně s námi vůbec dnes nejel Radim Štěpánek a Kryštof Kadula je se zlomenou rukou mimo dlouhodobě. Tým se ale v těchto chvílích musí semknout, více prostoru také dostanou ti, kteří si myslí, že by mohli hrát více. Teď je pro ně ideální šance se ukázat.